Reklama

Powstrzymać stalkera

Twój były partner nie daje ci spokoju, nęka cię telefonami i e-mailami, nie bądź bierna. Możesz się bronić!

To stary znajomy – tłumaczyła Iza (35) mężowi, gdy ten pytał, kto do niej dzwoni. Sama jednak zaczęła się martwić, gdy jej adorator z przeszłości zaczął grozić, że jeśli się z nim nie spotka, to on zniszczy jej rodzinę. Zorientowała się wtedy, że ma do czynienia ze stalkerem.

Czym jest stalking?

Jest to zachowanie polegające na tym, że prześladowca (stalker) nachodzi cię, śledzi, bombarduje miłosnymi telefonami, mailami, sms-ami i robi wszystko, aby zdobyć twoje zainteresowanie.

Jak z tym walczyć?

Nie ulegaj jego prośbom ani groźbom. Unikaj kontaktu, nie odpowiadaj na zaczepki, sms-y, telefony. Pamiętaj, by nie iść na żadne ugody i ustępstwa. Porozumienie z prześladowcą nie jest możliwe. Gdy poprosi cię np. „Odpowiedz mi tylko na ten jeden e-mail i więcej się już nie odezwę” – gdy odpowiesz, możesz być pewna, że będzie dalej próbował.

Reklama

Zmień swoje nawyki!

Porę wychodzenia z domu, dojazd do pracy, rozkład zajęć – wszystko, co utrudni stalkerowi dostęp do ciebie i możliwość śledzenia cię.

Informuj innych o problemie!

Zapisuj wszystkie niepokojące zdarzenia, z datą, godziną, opisem. Także dane świadków. Zachowaj maile, sms-y – to wszystko przyda się w ściganiu sprawcy nękania. Powiadom bliskich i przede wszystkim policję. Stalking jest karalny.

Co na to prawo?

Od czerwca tego roku uporczywe nękanie kogoś jest w Polsce traktowane jak przestępstwo. Grozi za to kara trzech lat pozbawienia wolności lub nawet dziesięciu lat, jeśli zastraszona ofiara stalkera zostanie doprowadzona do takiego stanu psychicznego, że popełni samobójstwo.

Na żywo 37/2011

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: stalking
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy