Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Co mówi o tobie uścisk dłoni?

Zdarzyło ci się ścisnąć czyjąś dłoń i w tej samej chwili poczuć do tej osoby sympatię albo niechęć? To dlatego, że sposób, w jaki człowiek się wita, wiele o nim mówi.

W naszym kraju najbardziej powszechnym sposobem witania się jest uścisk dłoni. Jednak aby zrobić dobre wrażenie, trzeba pamiętać o kilku zasadach. To kobieta podaje dłoń mężczyźnie, przełożony pracownikowi (nawet jeśli jest to kobieta), starszy młodszemu. 

Reklama

Odwrotnie jest z mówieniem "dzień dobry". Mężczyzna mówi kobiecie, młodszy starszemu, podwładny szefowi.

Osoby, które przy powitaniu nie ściskają dłoni (podają tzw. "śniętą rybę" lub same palce), sprawiają wrażenie niepewnych i mało energicznych. Ale tak też się witają osoby wyniosłe, niezainteresowane podjęciem z nami dalszej interakcji. 

Z kolei przesadnie mocny uścisk jest charakterystyczny dla osób gwałtownych albo zdenerwowanych. Ułożenie dłoni ma znaczenie symboliczne. Zwrócona wnętrzem do dołu symbolizuje siłę i dominację. Natomiast dłoń odwrócona wnętrzem do góry jest komunikatem: - Nie mam nic do ukrycia. Może to zostać odebrane jako gest przyjaźni albo wręcz uległość. 

Uniwersalne przywitanie

Wyciągnięcie ręki z dłonią ułożoną pionowo, a także niezbyt mocny, ale stanowczy uścisk, to najlepszy sposób na powitanie - w pracy i poza nią.


Zobacz także:


Dowiedz się więcej na temat: uściski | uścisk dłoni | relacje | powitanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje