Reklama

Reklama

5 najcięższych grzechów popełnianych w związkach

Zlanie emocjonalne

Jednym z ważniejszych procesów, jakie powinny nastąpić w każdym stałym związku, jest proces różnicowania. Osoby emocjonalnie zaangażowane w związek nie powinny tracić poczucia odrębności - będąc w nim nie powinny czuć się wzajemnie kontrolowane.

Reklama

Osoby będące w związku powinny mieć poczucie, że angażując się w niego nie uzależniają się tym samym od partnera. W przeciwnym razie powstaje więź bez zachowania odrębności partnerów. To z kolei w swoich konsekwencjach powoduje problem z pożądaniem seksualnym.

Mężczyźni często wycofują się ze związku, by zachować tożsamość, kobiety z kolei poświęcają poczucie tożsamości, by związek utrzymać.

Brak komunikacji

Do czego jest w stanie doprowadzić brak komunikacji w związku? Prowadziłam ostatnio terapię pary, która uważała, że wcale nie musi się ze sobą komunikować, bo świetnie się rozumie "bez słów". Przyszli do mnie w chwili, gdy ich związek się rozpadł.

Oczywiście, bezpośrednia przyczyna była inna, ale jakie było ich zdziwienie, kiedy poprzez naukę rozmowy podczas sesji odkryli swoje potrzeby, zaczęli nazywać emocje i mówić o tym, jak poszczególne zachowania wpływają na nich wzajemnie. Nie ma innej drogi do wzajemnego szczęścia w związku.

Zbyt wygórowane oczekiwania

Kobiety mają z tym największy kłopot. Wychowywane na księżniczki pragną księcia z bajki. Najlepiej na koniu, bo tak jest romantyczniej. Najlepiej też jak ten, patrząc jej w oczy, będzie zgadywał wszystkie zachcianki, sięgał dla niej po gwiazdkę z nieba. Doświadczenie pokazuje, że tak się nie dzieje i pojawia się ogromna frustracja. Pojawia się wielki zawód.

Oczekiwania wobec partnera - bo jakieś tam być powinny - trzeba dostosować do osoby, z którą się jest. Trzeba przestać traktować związek jak scenariusz komedii romantycznej i w chwili, gdy nasze wymagania stoją w opozycji do cechy osobowości partnera, przejąć inicjatywę, by zrealizować własne potrzeby. Narzekanie nie pomaga, a na pewno nie przyniesie żadnego pozytywnego efektu.

Dowiedz się więcej na temat: szkoła bliskości | Magdalena Tyrała

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje