Przejdź na stronę główną Interia.pl

Trudny powrót do pracy

Jeszcze wczoraj plaża i słońce, dziś biurko i praca. Zamiast radości z wakacji, dopada Cię smutek i zmęczenie. Jak walczyć z powakacyjną depresją?

Kilka sposobów pomoże nam przejść od błogiego nieróbstwa do codziennych obowiązków.

Reklama

Do pracy idź w środę

Zazwyczaj wracamy z wakacji w niedzielę wieczorem, a już w poniedziałek rano biegniemy do pracy. Tymczasem nasz organizm nie jest przyzwyczajony do tak gwałtownych zmian i reaguje stresem! Ideałem byłoby mieć jeszcze kilka dni wolnego, ale jeśli nie jest to możliwe, zaplanuj powrót z wyjazdu w piątek lub sobotę.

Poprzedzające powrót do pracy dni spędź na luzie, bez pośpiechu. Warto tak zaplanować urlop, aby wrócić do pracy w środku tygodnia. Zamiast pięciu wypełnionych obowiązkami dni, zawsze będziemy mogli się pocieszyć, że wkrótce czeka nas weekend i dwa dni wolnego.

Spokojny poranek

Powrotu do pracy nie da się odłożyć, ale postaraj się przynajmniej oszczędzić sobie porannego stresu. Przygotuj wieczorem to, co włożysz następnego dnia. Pójdź spać wcześniej, budzik nastaw tak, by wstać kilka minut wcześniej niż zwykle. Poranna pobudka i tak jest koszmarem, a dzięki zaoszczędzonym chwilom zyskasz trochę czasu dla siebie. A może nawet uda się wypić z bliskimi poranną kawę? Te kilka chwil wprawi cię w miły nastrój.

Praca nie zając

Jeśli chcesz łagodnie wrócić do pracy – przyzwyczajaj się do niej stopniowo. Do pełnego przystosowania się potrzeba 3-4 dni. Nie staraj się więc w jeden dzień załatwić wszystkich spraw, które nagromadziły się przez ostatnie dwa tygodnie. Najlepiej podziel je ze względu na ważność i przygotuj sobie harmonogram ich realizacji. Zacznij od najprostszych i powoli przechodź do trudniejszych i wymagających większego wysiłku.

Zaległości nadrabiaj powoli, ale systematycznie. Nie wpadaj w panikę, gdy zobaczysz w skrzynce pocztowej kilkadziesiąt wiadomości. Naprawdę nie musisz od razu na nie wszystkie odpowiadać. Jeśli podczas Twojej nieobecności nic się nie wydarzyło, nadawcy spokojnie mogą poczekać jeszcze na odpowiedź.

Weekend to mały urlop

Chociaż urlop masz już za sobą, lato jeszcze trwa i korzystaj z jego uroków. Jeśli to możliwe, zaplanuj krótki wyjazd, np. już na najbliższy weekend. Po pracy wyjdź na spacer czy rower. Przedłużysz atmosferę urlopu, a powrót będzie przebiegał łagodniej.

Tele tydzień 35/2011

Dowiedz się więcej na temat: urlop | wypoczynek | praca

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje