Przejdź na stronę główną Interia.pl

Toksyczna przyjaźń

Właśnie zamknęły się drzwi za twoją przyjaciółką. Tak bardzo cieszyłaś się na to spotkanie, a teraz czujesz wielką ulgę, że wreszcie sobie poszła.

Bilans zysków i strat

Znasz ją dłużej niż własnego męża. Była obok ciebie, gdy z dziewczyny zamieniałaś się w kobietę dojrzałą. Parę razy doradziła ci w ważnych sprawach, może nawet powstrzymała od popełnienia kilku błędów. Jednak ostatnio coraz częściej łapiesz się na myśli, że wasza przyjaźń ci ciąży. Możliwe, że tkwisz w toksycznej przyjaźni.

Reklama

Mówimy o niej wtedy, gdy jedna ze stron więcej daje drugiej, niż dostaje w zamian. Gdy jedna (ta toksyczna) poprawia swoje poczucie własnej wartości kosztem drugiej, gdy jest nielojalna i nie zawsze szczera, lub, co bywa bardziej bolesne, szczera do przesady. Słowem, manipuluje tobą i twoimi emocjami. To się zdarza, zwłaszcza między kobietami, które znają się od wielu lat.

Z upływem czasu zmienia się spojrzenie na świat i ludzi. To, co dawniej odpowiadało ci w przyjaciółce, teraz może przeszkadzać. Warto nauczyć się kończyć złe znajomości, wykluczać ze swojego życia ludzi, którzy nic dobrego do niego nie wnoszą.

Lepiej się rozstać

Przeanalizuj swoją przyjaźń i zdecyduj, czy jest sens ją podtrzymywać. Chyba nie ma, jeśli:

Po każdym waszym spotkaniu jesteś zmęczona i jakby wyssana z energii.

Podczas waszych rozmów czujesz rozdrażnienie i złość, bo przyjaciółka wciąż cię atakuje i ocenia.

Przyjaciółka żartuje sobie z ciebie, wyśmiewa twoje wady i potknięcia, zwłaszcza w towarzystwie.

Zdarza się jej flirtować z twoim mężem, bo przecież "jesteście jak rodzina".

Gdy jesteś w potrzebie, przyjaciółka nigdy nie ma dla ciebie czasu.

Twoja przyjaciółka wyraźnie ci zazdrości - złości się, gdy kupisz sobie coś ładnego lub gdy wyjeżdżasz na egzotyczne wakacje.

Dowiedz się więcej na temat: przyjaźń

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje