Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Młoda babcia

Jak odnaleźć się w nowej, życiowej roli?

Ja nie chcę być babcią! – wykrzyknęła 38-letnia Patrycja na wieść o ciąży swej 20-letniej córki Beaty. – Przecież sama mnie urodziłaś, zanim odebrałaś dowód – odparowała jej Beata. Patrycja przypomniała sobie swoje, wcale nie tak łatwe, macierzyństwo. Poza tym, ciężko jej było pogodzić się z faktem, że w tak młodym wieku została babcią. – Jak się mam zachować? – zaczęła się martwić...

Nie bądź rodzicem dla wnuka

Wciąż jesteś aktywna, masz wiele planów i pomysłów na siebie? Nie musisz z tego rezygnować! Pamiętaj o swoich potrzebach i nie przestawaj się rozwijać. Jeżeli jednak twoje dziecko, potrzebuje pomocy, bo np. wciąż się uczy – wesprzyj je. Nie myśl o tym jednak, jak o obowiązku, tylko jak o własnej decyzji. Wówczas będzie ci to sprawiało niekłamaną radość. Będziesz czuła się potrzebna i doceniona przez rodzinę.

Ustalcie zasady

Jeśli mieszkacie razem ze swoimi dziećmi spodziewającymi się dziecka lub nowonarodzonym wnukiem, ustalcie zasady, jak będzie funkcjonować wasz dom. Ułóżcie „kodeks postępowania”. Podpiszcie się pod nim i w razie jakiegokolwiek konfliktu odwołujcie do tego, co wcześniej wspólnie ustaliliście. Np.: 1. Do płaczącego dziecka wstają w nocy jego rodzice. 2. Praniem we wtorki zajmuje się X, a w czwartki Y. 3. Rodzice najpierw zajmują się maluchem, a dopiero potem innymi sprawami.

Nie bój się słowa „babcia”

Nie jest łatwo pogodzić się z przemijaniem i z przyjęciem nowej roli, zwłaszcza jeśli nie planowałaś jej w najbliższym czasie. Ale jak ją będziesz pełnić – zależy już tylko od ciebie. Nie musisz niczego zmieniać, niczego poświęcać, jeśli nie chcesz – dbaj o swój komfort psychiczny, ale z drugiej strony nie walcz z rzeczywistością i zaakceptuj nową osobę w rodzinie. Pomyśl, że bycie babcią w niczym cię nie zmienia. Mówiąc wprost, ani nie wyglądasz starzej, ani nie jesteś inaczej postrzegana.

Nie wypominaj, nie pouczaj

Jeśli zgodziłaś się pomóc dzieciom w wychowywaniu wnuka, nie domagaj się stale dowodów wdzięczności. Rzeczywiście masz większe doświadczenie i będzie fantastycznie, jeśli się nim podzielisz, ale nie wywołuj u nich wyrzutów sumienia. Pokazuj jak obchodzić się z małym dzieckiem, ale nigdy młodych rodziców nie wyręczaj!

Reklama

Na żywo 12/2011

Dowiedz się więcej na temat: rodzina | psychologia | babcia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje