Reklama

Reklama

Jak wybrać dobry materac?

Wybór materaca wpływa na jakość twojego snu. Zanim podejmiesz decyzję, poleż na materacu w sklepie około 15 minut

Twardy czy miękki?

To zależy od preferencji, jednak jeśli chodzi o zdrowie kręgosłupa, lekarze osobom o wadze do 80 kg zalecają materac H2, czyli średniotwardy, osobom ważącym od 80 kg do 100 kg materac H3 (dość twardy), a cięższym H4 (twardy).

Reklama

Jeżeli materac jest zbyt twardy, może uciskać naczynia krwionośne i powodować drętwienia np. rąk, dlatego odradzany jest przede wszystkim osobom starszym.

Zaś zbyt miękki powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa i jego bóle.

By sprawdzić materac, wykonaj test: połóż się na nim na wznak i poproś kogoś o wsunięcie ręki pod plecy. Jeśli przychodzi mu to z trudem, oznacza to, że materac jest zbyt miękki, a jeśli zbyt łatwo, materac jest za twardy.

Czym wypełniony?

Najpopularniejsze materace to sprężynowo-kieszeniowe. Dobrze, żeby miały dodatkową warstwę wierzchnią, np. z owczej wełny, która zapewnia większy komfort snu. Polecane są także materace z pianki wysoko elastycznej, bo mają dużą sprężystość i są bardziej wytrzymałe od sprężynowych.

Jeśli jesteś alergikiem, wybierz materac wykonany z lateksu. Ma właściwości antygrzybiczne, jest sprężysty i bardzo trwały. D Jaki pokrowiec? Przy zakupie materaca zwróć uwagę na pokrowiec - dobrze, żeby był gruby i miał zamek błyskawiczny.

Najczęściej pokrowce wykonane są z bawełny, poliestru, wiskozy, a także bambusa. Te najnowocześniejsze mogą być z dodatkiem wyciągu z aloesu lub olejków eterycznych, które działają antybakteryjnie. Dla alergików najlepsze są pokrowce z tkanin sztucznych, ponieważ nie pylą.


Dowiedz się więcej na temat: Materac

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje