Reklama

Dobre strony plotki

W potocznej opinii plotka to kłamliwa wiadomość, która szkodzi innym. Tymczasem może mieć też pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka oraz funkcjonowanie społeczeństwa!

Plotkowanie nie zawsze jest szkodliwe. Wiele zależy od naszych intencji, gdy mówimy o innych.

Łączy ludzi

Spotykasz na ulicy dawno niewidzianą koleżankę i po pierwszym pytaniu: co u ciebie słychać, zazwyczaj padają pytania dotyczące wspólnych znajomych. Jeśli bez złośliwości dzielisz się jakąś nowinką, nie zdradzając przy tym tajemnic - w takim plotkowaniu nie ma nic nagannego.

Co więcej, jesteś na bieżąco z tym, co słychać u znajomych i w razie czego, możesz służyć pomocą. To sprzyja podtrzymywaniu wzajemnych relacji, a według uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego, plotkowanie często wynika właśnie z chęci niesienia pomocy innym.

Może być też ono formą terapii. Gdy coś zdenerwuje cię w pracy lub pokłóciłaś się z mężem, wtedy plotkując o tym np. z przyjaciółką dajesz upust tłumionym emocjom, uwalniasz się od gniewu i stresu.

Kiedy szkodzi

O dobrych stronach plotki nie można mówić, gdy ktoś złośliwie przekręca fakty z czyjegoś życia, tylko po to, aby tę osobę oczernić albo z premedytacją jej zaszkodzić. Co więcej, taka plotka często obraca się przeciwko temu, kto ją rozsiewa. Może się bowiem okazać, że na skutek opowieści, którą wymyśliłaś, ktoś ucierpiał i będziesz postrzegana jako osoba zawistna i niewiarygodna.

Reklama

Bądź też pewna, że jeśli w towarzystwie ocenisz wygląd lub zachowanie znajomej osoby, to ta informacja do niej dotrze i może mieć do ciebie o to żal.

A co zrobić, gdy ktoś na nasz temat rozsiewa plotki? Możemy spróbować wyjaśnić ją zainteresowanym, najlepiej, gdy sami nas o to poproszą. Czasami lepiej jednak plotkę potraktować z dystansem, humorem i ją przeczekać. Na szczęście żywot plotki bywa krótki.

Czy wiesz, że?

Jak dowodzą uczeni z Uniwersytetu Michigan, obgadywanie innych korzystnie wpływa na zdrowie. Reguluje bowiem poziom progesteronu - hormonu, który obniża stres i pomaga się odprężyć.

Plotka pozwala nawiązać rozmowę osobom, które się nie znają. Czasami wystarczy opowiedzenie jakiejś historyjki z życia celebrytów, aby przerwać kłopotliwe milczenie.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowodzą, że plotka zapobiega łamaniu norm społecznych. Ktoś, kto zachowuje się niezgodnie z oczekiwaniami społecznymi, zazwyczaj staje się tematem plotek. Plotka może mieć więc funkcje kontrolne wobec osób, które działają wbrew reguło.

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: relacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy