Reklama

Kobiety mają głos: Aborcja i prawa reprodukcyjne. Czego oczekują kobiety po wyborach?

Preferencje polityczne Polek są zróżnicowane. Widać tu podziały charakterystyczne dla całego społeczeństwa. Wiele zależy od miejsca zamieszkania, wieku czy sytuacji ekonomicznej. Liberalne poglądy związane z aborcją czy antykoncepcją częściej mają młode mieszkanki Polski. To jednak niejedyne tematy, które leżą na sercu naszym rodaczkom. Czego, więc oczekują panie w „kobiecych” sprawach?

Polki o aborcji

Oczekiwania mieszkanek Polski w temacie aborcji są bardzo zróżnicowane. W dużej mierze na poglądy wpływa wiek lub stopień religijności. Część kobiet jednak nie skupia się na walce między "za" i "przeciw" lub między tym, co złe a co dobre. Tłumaczą, że skupiają się na dobru Polek, które rozumiane jest subiektywnie. 

Niektóre Polki chciałyby, aby aborcja była dostępna do 12 tygodnia ciąży, bez podawania powodu, oraz później w przypadku jakiejkolwiek wady płodu. Część kobiet jest zdania, że należy wrócić do kompromisu sprzed zmiany prawa, usprawniając jednocześnie praktyczne wykonanie zapisów ustawy. Ich zdaniem realizacja aborcji, nawet w dozwolonych przypadkach „trwała wieki”. W naszym kraju są też kobiety, które mają konserwatywne poglądy i popierają wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku.

Kobiety o antykoncepcji

Reklama

Większość zapytanych przez nas kobiet chciałyby, aby antykoncepcja w Polsce była łatwiej dostępna, niż jest obecnie. Najwięcej z nich wspomina, że problematyczne jest dostanie tabletek antykoncepcyjnych oraz tabletki "po". Niektóre Polki natomiast uważają, że tabletki antykoncepcyjne niewymagające regularnej konsultacji z lekarzem, powinny być możliwe do kupienia bez recepty. Kobiety kładą także nacisk na brak promocji metod antykoncepcji. Uważają, że wiele kobiet nie jest świadomych ich możliwości i decydują się wyłącznie na zażywanie tabletek. 

Nie brakuje jednakże opinii przeciwnych. Część Polek jest zdania, że aktualny dostęp do antykoncepcji jest w zupełności wystarczający. Uważają, że dziewczyny w coraz młodszym wieku zaczynają współżycie seksualne, dlatego dostęp do środków antykoncepcyjnych powinien być ostrożny i nadzorowany przez lekarzy.

Kobiety o ochronie zdrowia

Duże poruszenie wśród kobiet wywołuje temat opieki medycznej. Część z nich podkreśla, że praca lekarzy z NFZ powinna być częściej kontrolowana i liczą, że będą z tego wyciągane konsekwencje. Problematyczne dla nich stały się długie kolejki i to, w jaki sposób są traktowani pacjenci. Czują, że lekarze postępują z nimi jak z "problemem" a nie człowiekiem. Tłumaczą, że nastawienie personelu medycznego powinno się zmienić. Polki wspominają również o zmianach związanych z refundacją in vitro, wsparciem w leczeniu niepłodności i szerszej diagnostyce badań. Uważają, że są to kwestie często pomijane.

Polki o edukacji seksualnej

Dla Polek ważna jest również kwestia edukacji seksualnej. Niektóre z nich uważają, że na wielu płaszczyznach ten temat jest słabo rozwinięty. Tłumaczą, że część młodzieży woli czerpać swoją wiedzę z mediów społecznościowych, niż porozmawiać z rodzicem. Brak odpowiedniej edukacji w szkołach bywa niekiedy krzywdzący dla uczniów. 

 

Niektóre Polki mają nadzieję, że nowy rząd wprowadzi obowiązkową edukację seksualną w szkołach, która będzie obejmować wszystkie istotne zagadnienia, takie jak anatomia i fizjologia człowieka, rozwój seksualny i choroby przenoszone drogą płciową. Czytelniczki podkreślają, że ważne jest także poruszenie tematu antykoncepcji, planowania rodziny, zdrowia psychicznego i emocjonalnego w kontekście seksualności.

Kobiety mimo bardziej konserwatywnych poglądów również popierają rozwój edukacji seksualnej i wierzą, że to ważny element wychowania młodzieży. 

Polki o prawach kobiet

Część kobiet uważa, że są traktowane gorzej, np. pod względem pracy zarobkowej. Podkreślają, że częściej zarabiają mniej niż mężczyźni. Inne rozmówczynie natomiast wspominają, że obecnie Polska utrudnia i zniechęca kobiety do zakładania rodziny. Mówią, że ciąża w Polsce zaczyna być wyrokiem, a kobieta w ciąży kukiełkami państwa. Oczekują wycofania tak dużej liczby zapomóg i skupienia się na przeznaczeniu tych pieniędzy na ważniejsze dla nich kwestie, np. żłobki.

Niektóre Polki twierdzą, że ich prawa są przestrzegane. Dodają, że ewentualne zmiany mogłyby nastąpić w obszarze ochrony kobiet, które doświadczają przemocy domowej. Jednakże uważają, że i tak sporo się już zmieniło. 

Kobiety walczą o swoje prawa

Czy kobiety walczą o swoje prawa? Na to pytanie odpowiada Interii prof. Agnieszka Kasińska-Metryka. Profesor tłumaczy, że wprowadzone regulacje, czyli ograniczenie liczby wyjątków, w których aborcja może być przeprowadzona, sprawiło, że kobiety wyszły na ulicę i zaczęły protestować w sposób masowy. Największą grupę stanowiły osoby młode i w średnim wieku, ponieważ to właśnie ich w największym stopniu dotyczą zmiany w prawie aborcyjnym. Wcześniej wydawało się, że hasło "ten rząd obalą kobiety" ma szansę na realizację, ale tej aktywności wywołanej protestami nie udało się podtrzymać do czasu wyborów.

Politolożka tłumaczy, że po raz pierwszy również aż tak dużo kobiet jest na miejscach pierwszych list, czyli miejscach biorących. 

Czynne zaangażowanie kobiet w życie polityczne tylko umacnia przekonanie, że Polki oczekują pewnych zmian. 

***

Akcja "Kobiety mają głos" - 15 października w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Na kilka tygodni przed tym wydarzeniem kraj będzie żył polityką. Kampanijne spotkania, kontrowersyjne hasła, nieoczywiste spoty, obietnice, nadzieje i plany - z tej wielowarstwowej narracji w serwisach Lifestyle wyławiamy wątki, którą są szczególnie ważne dla kobiet. W cyklu "Kobiety mają głos" piszemy o tym, w jaki sposób Polki podejmują  wyborcze decyzje, rozmawiamy z mieszkankami miast i wsi, spotykamy się z młodymi dziewczynami i seniorkami, z matkami i bezdzietnymi z pracującymi i tymi, które zajmują się domem. Wszystkim rozmówczyniom stawiamy pytania: jakiej Polski chcecie? Z jakimi emocjami idziecie na wybory? Jak wyobrażacie sobie przyszłość? I zachęcamy: 15 października idźcie do urn. Skorzystajcie ze swoich praw. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wybory | aborcja | kobiety mają głos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy