Reklama

Gdy przyjaciel zostaje twoim szefem

Choć nie zawsze musi oznaczać koniec przyjaźni, to awans przyjaciela może wystawić wasze relacje na ciężką próbę. To, czy one przetrwają, zależy zarówno od nowego szefa, jak i od ciebie.

Znacie się od lat - razem pracujecie, ale też przyjaźnicie się. Wydawało się, że nic tego nie zepsuje, ale on nagle został twoim przełożonym. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Zaakceptuj ten fakt

Awans przyjaciela zazwyczaj powoduje zmiany we wzajemnych stosunkach. Jeśli do tej pory był twoim kumplem, trudno zacząć zwracać się do niego "szefie". Pogódź się z tym, że według pracodawców to twój przyjaciel lepiej nadawał się na to stanowisko.

Trudno zaakceptować to, że przyjaciel będzie oceniał twoją pracę. Jednak musisz zrozumieć, że to należy do jego obowiązków i on odpowiada przed kierownictwem również za twoją pracę. Im szybciej oswoisz się z faktem awansu przyjaciela, tym łatwiej będzie wam ułożyć wzajemne stosunki.

Trzymanie dystansu

Wiele osób po awansie odczuwa dyskomfort, nie wiedząc, jak się zachować w nowej sytuacji. Zdarza się, że i jedna, i druga strona stara się trzymać na dystans, aby uniknąć podejrzeń o wykorzystywanie znajomości. Przyjaciel może wtedy wymagać od ciebie więcej niż od innych pracowników. Współpracownicy z kolei mogą się obawiać, że o ich wpadkach poinformujesz szefa.

Praca i po pracy

Porozmawiajcie o tym, jak mają wyglądać wasze kontakty, aby nie narazić się na takie podejrzenia. Często wydaje się, że przyjaciel po awansie bardzo się zmienił, przybrał np. oficjalny ton. Trzeba zrozumieć, że zachowuje się tak nie tylko wobec ciebie, ale wobec wszystkich pracowników. Ważne jest, aby oddzielić sprawy prywatne od służbowych.

Czasem zdarza się, że awans uderza do głowy. Lecz przyjaciel nie powinien się obrazić, gdy zwrócisz mu uwagę, że może to się obrócić przeciwko niemu. Jak oswoić się z sytuacją?

Reklama

Pamiętaj, że dla przyjaciela taki awans to też trudna i nowa sytuacja. Okaż mu zrozumienie i wyrozumiałość, jeśli nie będzie miał np. tyle samo czasu dla ciebie, co wcześniej.

Broń swoich racji, ale nie oczekuj, że twój przyjaciel zawsze uwzględni twoją opinię.

Choć znasz wszystkie słabe i mocne strony nowego szefa, nie wykorzystuj tego dla własnych celów, to popsuje wzajemne relacje.

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama