Reklama

Czym jest kichanie wsteczne u psa? Możesz wtedy pomóc zwierzęciu

Odwrotne kichanie, zwane również oddychaniem napadowym, jest stosunkowo częstym zjawiskiem, które powoduje, że wielu właścicieli psów uważa, że ​​ich pies ma problemy z oddychaniem. Jak rozpoznać tę przypadłość i jak pomóc wtedy swojemu psu?

Czym jest kichanie wsteczne u psa? Objawy są dość charakterystyczne

Kichanie wsteczne to potoczna nazwa stanu zwanego oddychaniem napadowym. W tym stanie psy szybko wciągają powietrze, zamiast je wypuszczać, co w rzeczywistości jest przeciwieństwem kichnięcia.

 Niektórzy właściciele psów rozpoznają ten problem tylko ze względu na towarzyszący mu dźwięk podobny do "chrumkania". Gdy pierwszy raz zobaczymy takie zachowanie u psa, możemy pomyśleć, że pies dusi się lub dławi. 

Nic jednak bardziej mylnego. Podrażnienie nosogardzieli (obszar w tylnej części nosa oraz nad podniebieniem twardym i miękkim) inicjuje odruch, który skutkuje serią wielokrotnych, głośnych, nagłych, szybkich wdechów i czymś, co sprawia wrażenie ciężkiego oddychania. 

Takie kichanie wsteczne może wystąpić u psów w każdym wieku i w równym stopniu u samców, jak i u samic. Choroba może dotknąć każdą rasę, ale częściej występuje u psów o masie ciała poniżej 15 kg niż u psów średnich i dużych. Częściej także występuje u ras brachycefalicznych (np. u mopsów, czy u buldożków francuskich).

Reklama

Jak pomóc psu podczas kichania wstecznego?

W przypadku większości takie wsteczne kichanie zdarza się sporadyczne i jest niegroźne. Zwykle psy samoistnie szybko wracają do normalnego oddychania po kilku lub kilkunastu sekundach. 

W niektórych przypadkach właściciele psów mogą zauważyć, że kichanie wsteczne stępuje szybciej, gdy delikatnie masują gardło psa jedną dłonią, a palcem drugiej dłoni zatykają jedną z dziurek w nosie psa.

Jednak, gdy takie ataki zdarzają się regularnie i często, a ich trwanie wydłuża się, warto zgłosić problem lekarzowi weterynarii. Wówczas lekarz weterynarii może przepisać leki przeciwzapalne, przeciwhistaminowe lub leki obkurczające błonę śluzową, aby złagodzić stan psa.

Powodem takich działań lekarza może być przyczyna wywołująca kichanie wsteczne u psa. W większości przypadków przyczyna nie jest do końca znana, ale zdarza się, że może być ona związana chociażby z alergią, gdy pojawia się regularnie i często. 

Do czynników drażniących należą roztocza, wydzieliny, ciała obce, takie jak nasiona, alergie na pyłki, kurz i trawę.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: pies
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy