Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Opowieści, które żyją tylko w pamięci

Od 11 maja w polskich kinach najnowszy film Julii Murat. "Opowieści..." skrywają uniwersalne przesłanie o przekazywaniu tradycji i przechowywaniu wspomnień.

Zainspirowana lokalną legendą poetycka historia wioski w brazylijskim interiorze, gdzie czas dawno stanął w miejscu. Wyczekując z utęsknieniem deszczu ostatni żyjący mieszkańcy fikcyjnej Jotuomby spędzają czas na rozmowach, grze w bule i wspólnych posiłkach.

Reklama

Pewnego dnia do zamkniętej społeczności przybywa Rita, młoda fotograf zafascynowana aurą zastygłego w czasie miejsca. Dziewczyna tchnie nowe życie w uśpioną osadę, wnosząc do codzienności starszych ludzi delikatny urok młodzieńczej radości. Jednak, gdy zacznie dopytywać się o klucz do zamkniętego cmentarza, mieszkańców ogarnie niepokój. Ich najgłębiej skrywana tajemnica ujrzy światło dzienne.

Julia Murat stworzyła piękną i pełną ciepła baśń o cyklu odradzającego się życia. Zagubiona w czasie i przestrzeni Jotuomba, której mieszkańcy żyją wspomnieniami minionych dni przywodzi na myśl literackie klimaty realizmu magicznego.

Niepowtarzalną atmosferę filmu tworzą nastrojowe kadry przypominające zbiór starych fotografii, które reżyserka umiejętnie łączy z nowoczesną muzyką m.in. zespołu Franz Ferdinand, a miękkie, czarno-białe zdjęcia Rity w tradycyjnej technice fotografii otworkowej pozwalają widzowi zajrzeć w głąb duszy mieszkańców niezwykłej osady.

Film otrzymał wiele nagród:

7. Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO+ 2011 - Nagroda Publiczności
MFF San Sebastian 2011 - Specjalne Wyróżnienie w sekcji Horizontes Latinos
MFF Abu Dhabi 2011 - nagrody dla Najlepszego Filmu i Najlepszej Aktorki
MFF Ljubljana 2011 - Nagroda FIPRESCI
MFF Sofia 2012 - nagroda dla Najlepszego Filmu

Poleca Styl.pl!


materiały prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: kino

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje