Przejdź na stronę główną Interia.pl

93. urodziny Władysława Bartoszewskiego

18 lutego o godz. 18.00 zapraszamy do Kina Atlantic na wyjątkowe spotkanie z okazji 93. urodzin Władysława Bartoszewskiego.

Program tego wyjątkowego spotkania:

- rozmowa z Jubilatem oraz Michałem Komarem,

Reklama

- premiera najnowszej książki "Kryptonim Bonza"

- fragmenty książki w interpretacji Kamilli Baar oraz Łukasza Simlata

- koncert Doroty Miśkiewicz, Kuby Badacha i Marka Napiórkowskiego

- "Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach" - z wystawy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

- specjalne życzenia wypowiedziane w 93 sekundy przez młodzież z Ogniska Teatralnego "U Machulskich"

- słodka niespodzianka przygotowana przez Cukiernię A. Blikle

Gospodarzem wieczoru i prowadzącym spotkanie będzie Artur Wolski, współprowadzenie dr hab. Ewa Marciniak.

Zapraszamy! Wstęp wolny.

Aby wziąć udział w spotkaniu 18 lutego należy do niedzieli 15 lutego wypełnić formularz zgłoszeniowy. Zaproszenie dla 2 osób. Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone. Po spotkaniu będzie istniała możliwość zakupu książek Pana Profesora.

Władysław Bartoszewski, Michał Komar Kryptonim "Bonza"

 W kolejnym tomie wspomnień Władysław Bartoszewski sięga pamięcią do czasów, gdy stał się jak sam to określa "tajnym i dobrowolnym" współpracownikiem Radia Wolna Europa. O jego życiu jednoznacznie podwójnym wiedzieli wtedy Jan Nowak-Jeziorański i ksiądz Kirschke - obaj przypomniani w tym tomie wśród innych, czynnych na emigracji czy w opozycji krajowej, duchowo niezależnych. To między innymi Gustaw Herling-Grudziński, Kazimierz Wierzyński, Andrzej Pomian, Bolesław Wierzbiański, Leszek Kołakowski czy Zbigniew Raszewski, Jan Józef Szczepański, Artur Międzyrzecki i Marek Skwarnicki.

Kryptonim "Bonza" to nazwa operacji rozpoznawczej Służby Bezpieczeństwa, wymierzonej we Władysława Bartoszewskiego i opozycję.  Autor był inwigilowany przez SB z powodu kontaktów ze środowiskiem "mikołajczykowskim" oraz  "klerykalnym" i został - według akt zachowanych w Instytucie Pamięci Narodowej - "objęty rozpracowaniem jako polityczny kontakt reakcyjnej emigracji" Bohaterami kolejnego tomu wspomnień Władysława Bartoszewskiego są między innymi: Gustaw Herling-Grudziński, Kazimierz Wierzyński, Andrzej Pomian, Bolesław Wierzbiański, Leszek Kołakowski czy Zbigniew Raszewski, Jan Józef Szczepański, Artur Międzyrzecki i Marek Skwarnicki.  

Organizatorzy: Kino Atlantic, Dom Wydawniczy PWN i Miasto Stołeczne Warszawa.


Reklama

Reklama