Reklama

Styl marynistyczny – ponadczasowy trend

W modzie marynistycznej proste są nie tylko paski. Ten styl wręcz wyróżnia się minimalistycznym podejściem do ubioru. Nie oznacza to jednak, że nie można się nim bawić i interpretować go na własny sposób. Przedstawiamy historię i cechy stylu marynarzy.

Obecność człowieka na morzu datuje się przynajmniej od czasów starożytnego Egiptu. Jednak to nie Kleopatra wykreowała styl marynistyczny, tym bardziej nie zrobili tego Wikingowie. Modne do dziś paski, złote guziki, blezery i marynarskie kołnierzyki pochodzą z mundurów XIX-wiecznych marynarzy, przede wszystkim królujących na morzu Brytyjczyków. Od nich zapożyczyli je m.in. włoscy gondolierzy czy francuscy rybacy. Przedostały się również do mody wybiegowej i tej widywanej na co dzień na ulicach.

Z morza na ląd, z salonów na ulicę

Przypuszcza się, że w popularyzacji stylu maczała palce królowa Wiktoria, która w 1846 roku w strój marynarski ubrała swojego syna Alberta Edwarda. Oczywiście każda arystokratka chciała, by jej dziecko wyglądało, jak mały książę, więc styl stał się popularny. Z czasem elementy inspirowane mundurem marynarza zaczęły się pojawiać również w garderobach dorosłych. Naturalnie styl marynistyczny początkowo był najbardziej odpowiedni na plażę, w końcu kojarzył się z morzem. W 1917 roku Coco Chanel, zainspirowana ubraniami noszonymi przez żeglarzy i rybaków na francuskim wybrzeżu, postanowiła wykorzystać elementy marynistyczne we własnej kolekcji.

Reklama

 W ten sposób styl zyskał sławę i zagościł na ulicach.

Gwiazdki w paski

Oczywiście francuska projektantka nie dałaby rady wypromować marynistycznego trendu, gdyby nie to, że koszulki w biało-granatowe pasy chętnie zaczęły nosić gwiazdy. Do popularyzacji mody przyczynili się aktorzy: Marylin Monroe, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot oraz James Dean. W stroju marynarza chodził również grany przez Björna Andrésena Tadzio w "Śmierci w Wenecji" Luchina Viscontiego. Paski chętnie nosili znani artyści, między innymi Pablo Picasso i Andy Warhol.

Zabawa z klasyką

Styl marynistyczny charakteryzuje się minimalistycznym podejściem, dlatego chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Najpopularniejszym jego elementem jest wspominana koszulka w poziome biało-granatowe paski z dekoltem w (nomen omen) łódkę. Oczywiście współcześni projektanci tworzą kolejne wariacje na jej temat. Doszywają kieszonkę z kotwicą, a kolor granatowy zastępują czarnym lub czerwonym. Ciekawie zinterpretowała ten motyw włoska marka Pennyblack, która w swojej najnowszej kolekcji dodała przy dekolcie bluzki i u jej dołu żółte paski.

Niezobowiązująca elegancja

Na jednej koszulce oczywiście styl się nie kończy. Od munduru marynarzy pochodzi również słynny blezer, czyli przypominająca marynarkę rozpinana bluza. Zazwyczaj ma ona kolor granatowy, ale może być również czerwona, szara, czarna lub w barwie militarnej zieleni. Blezer ma klapy jak marynarka, ale dużo mniej formalny charakter niż ona. Nosi się go do spodni w odmiennym kolorze, a nawet do jeansów, pod spód spokojnie można założyć T-shirt. Bluzę zapina się na metalowe guziki, najlepiej z emblematem kotwicy.

Z ziemi angielskiej do japońskiej

Charakterystyczny jest również marynarski kołnierzyk, z przodu głęboko wycięty, a z tyłu opadający na plecy. Często pod kołnierzykiem związuje się kontrastującą do granatowego, czerwoną apaszkę. Krój zaczerpnięty z brytyjskiej marynarki wojennej szczególnie spodobał się w Japonii. Obecnie jest tam jednym z najpopularniejszych fasonów mundurku szkolnego! Dziewczyny noszą do niego granatowe plisowane spódniczki, a chłopcy wkładają szorty lub długie spodnie.

Kolor granatu

Standardowa kolorystyka, którą posługuje się styl marynistyczny, obejmuje przede wszystkim granat i biel. Do przełamania tych eleganckich barw stosuje się czerwony, a także żółty, który również ma swoje morskie pochodzenie. Marynarze podczas burzy zakładają sztormiaki właśnie w tym kolorze. Dzięki temu łatwiej ich dostrzec, gdy wypadną za burtę.

Kotwica u szyi

Istotnym elementem stylu marynistycznego są również emblematy. Kotwica, węzeł i łódka - te symbole powinny dyskretnie dopełniać look. Nie wolno jednak zapomnieć o charakterystycznym dla tego nurtu minimalizmie, dlatego najlepiej wybrać jeden z tych elementów i umiejętnie połączyć go z całą stylizacją. Może to być na przykład pleciony pasek, marynarski węzeł przyszyty do swetra lub naszyjnik z kotwicą.

Ponadczasowy styl marynarski powraca w kolekcji wiosenno-letniej właściwie każdego roku. Kojarzy się z wakacjami, włoskimi gondolami i żaglówkami dryfującymi po morzu. Koszulka w paski i czerwone spodnie powinny więc znaleźć się w każdej szafie, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama