Reklama

Reklama

Wielkanocne inspiracje

Wielkanoc 2021. Jajo wielkanocne na miłość i urodę

W Wielkanoc 2021 nie należy zapominać o tym, aby na stołach pojawiły się jaja. Jakie tak naprawdę jest ich znaczenie? Wieki temu nadawano im szczególną moc!

Nasi przodkowie wierzyli, że Wielkanoc to wyjątkowy czas, a jaja wielkanocne odgrywały w nim szczególną rolę. Do dziś wiele osób uważa je za symbol odradzającego się życia, ale na przestrzeni lat nie brakowało też wróżb i przesądów związanych z jajkiem wielkanocnym. 

Reklama

Dawniej rodziny dbały o to, aby na stołach zawsze pojawiły się wielkanocne jajka, jednak ich ilość również miała znaczenie. Jeśli tylko w danym domu była dziewczyna stanu wolnego, która marzyła o szybkim zamążpójściu, koniecznie musiała być to liczba parzysta. 

Niektóre panny szły też o krok dalej i, jeśli miały na oku jakiegoś mężczyznę, to dodawały mu do posiłku... skorupki jaj starte na drobny proszek. 

Jaja wielkanocne dobre na wszystko?

To jednak niejedyne zwyczaje związane z jajami wielkanocnymi. Wierzono również, że skorupki należy rozsypać dookoła domu, aby ochronić rodzinę przed niebezpieczeństwem, a pannom na wydaniu o wątpliwej urodzie zalecano kąpiele w wodzie po ugotowaniu jajek. 

Dajcie znać, czy znacie inne dziwne przesądy związane z jajkami wielkanocnymi! 

*****

Chcę pomóc 1 % - Strona Fundacji POLSAT - Jesteśmy dla dzieci

Czytaj również: 

Zapomniane tradycje wielkanocne. Niektóre mogą być zaskoczeniem!

Wzrost cen na Wielkanoc? Jest odpowiedź! 

Wielkanoc 2021. Kiedy wypada i jak się do niej przygotować? 

Baba wielkanocna i zwyczaje z nią związane

Styl.pl

Reklama