Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

VIKTOR&ROLF świętuje 10 urodziny

Trendy wiosna / lato 2015

Dzwony albo „marchewki” z wysokim stanem. Kroje proste lub asymetryczne. Na nogi japonki bądź gladiatorki. Tej wiosny trendy są tak różnorodne, że modny może być każdy, niezależnie od ulubionego stylu.

Boho

Powrót luźnych bluzek z naturalnych materiałów, kwiatowych printów i spodni o szerokich nogawkach można zaobserwować każdej wiosny. Jednak w tym roku ten trend ma mocniejszy charakter. Wpisuje się bowiem w obserwowaną od dłuższego czasu tendencję, jaką jest renesans stylu hippie, w jego uwspółcześnionej wersji, określanej mianem "boho".

Reklama

Boho jak "bohemian", czyli jak cyganeria. A raczej jak romantyczna wizja cyganerii. Ma być kolorowo, zwiewnie, z dużą ilością, nierzadko kiczowatej, biżuterii. Pożądane są długie spódnice, szerokie spodnie, luźne bluzki (najlepiej ozdobione folkowym haftem) i espadryle. Na nogi można założyć japonki, a na głowę słomkowy kapelusz.

Jednak boho to mieszanka dwóch składników. Drugim, obok cygańskich inspiracji, elementem tego miksu jest moda lat 60 i 70. Jednak nie wiernie odtwarzana, ale swobodnie interpretowana. W tej wariacji zdobiące torebki frędzle sięgają ziemi, nogawki dzwonów stają się tak szerokie, że niemal uniemożliwiają chodzenie, a ronda słomkowych kapeluszy zyskują rozmiar XXL.

Ostatni z tych stylistycznych zabiegów zastosowali w swojej wiosennej kolekcji haute couture Viktor&Rolf. W tym sezonie projektanci jako akcesorium do sukienek w stylu baby doll wybrali słomkowe kapelusze, z których szerokich, nieregularnie wykończonych rond, wystawały długie kłosy zbóż.

Lata 90.

Alternatywą dla romantycznego boho jest trend nawiązujący do ubrań noszonych w pierwszej połowie lat 90. Choć niektórzy uważają, że był to najgorszy czas w dziejach ubioru, projektanci ze stylistyki tego okresu wybrali elementy, które i dziś mogą się podobać.

Przede wszystkim są to spodnie z wysokim stanem, nieco szersze w biodrach i zwężane ku dołowi, potocznie nazywane "marchewkami". Do łask wracają też ogrodniczki, najlepiej noszone na zwykły, biały t-shirt. Mimo, że ani jeden, ani drugi krój nie jest łaskawy dla kobiecej sylwetki, z pewnością wiele pań sięgnie po te fasony, choćby z czystego sentymentu i chęci wskoczenia w ciuchy, które pamiętają ze swego dzieciństwa czy młodości.

Innym nawiązaniem do mody ostatniej dekady XX wieku są obcisłe szorty z elastycznego materiału, czyli kolarzówki. Spodenki, które większość z nas pamięta z lekcji gimnastyki w szkole podstawowej, w tym roku przeżywają swój wielki powrót. W wiosennej kolekcji marki Viktor&Rolf były motywem przewodnim. Projektanci zaproponowali noszenie tego fasonu spodenek nie jako samodzielną część garderoby, ale jako dodatek do krótkich, letnich sukienek.

Cytrynowa żółć

Nie ma chyba drugiego koloru, który tak mocno kojarzyłby się z latem. Większości osób cytrynowy kolor przywodzi na myśl słońce, egzotyczne wakacje i smak lemoniady.

W tym sezonie niektórzy projektanci proponowali cytrynowy total look, inni zaś postawili na akcenty w cytrynowym kolorze - kwiaty nadrukowane na sukienkach oraz paski zdobiące boki wspomnianych już kolarzówek.

Zabawa proporcjami

W tym sezonie moda jest wyjątkowo łaskawa. Nie tylko pozwala swobodnie miksować style, ale też daje możliwość ukrycia mankamentów sylwetki (pod warunkiem, że nie wybierze się wspomnianych wcześniej "marchewek"). Wszystko dzięki powszechnie proponowanej przez projektantów grze proporcji.

Najmodniejsza w tym sezonie sylwetka to ta skomponowana z kontrastów: wąskie spodnie i szeroka góra, klasyczna bluzka i spódnica o oryginalnym kroju uszyta z kilku warstw materiału, zwykła sukienka wykończona gigantyczną falbaną, albo wszytą pod spódnicę halką.

Dwoma ostatnimi zabiegami posłużyli się Viktor&Rolf, projektując zestawy złożone z prostych spódnic, kolarzówek czy legginsów, zestawionymi z bluzkami ozdobionymi ogromnymi falbanami czy sutymi marszczeniami.

Asymetria

Opadające ramiona bluzek, ukośne kroje spódnic, t-shirty z jednym rękawem - asymetria to najpopularniejszy krój sezonu. Projektanci wykorzystali go głównie tworząc bluzki i sukienki. Te pierwsze pozbawiając jednego z rękawów i obdarzając je ukośnymi dekoltami, tym drugim zaś nadając krój naprzemiennie odsłaniający i zasłaniający nogi.

A na nogi...

Japonki, gladiatorki i "kozaczki" odsłaniające palce - oto najmodniejsze obuwie tego lata. O ile dwa pierwsze fasony są wakacyjną klasyką, o tyle ten trzeci jest nowością, która pewnie dużą radość sprawi tym, którzy lubią eksperymentować. Ciekawe rozwiązanie zaproponowała marka Viktor&Rolf, projektując obuwie będące połączeniem japonek i... letnich kozaczków.