Reklama

Zdrowe nawyki dla zdrowej skóry

Palenie papierosów, intensywne odchudzanie i nieprawidłowa dieta rujnują wygląd naszej skóry. Dowiedz się, jak zapobiegać starzeniu, by jak najdłużej cieszyć się cerą o promienistym blasku.

Kult młodości nie jest niczym nowym, jednak od czasu, gdy zabiegi medycyny estetycznej stały się powszechnie dostępne, coraz trudniej sprostać społecznym oczekiwaniom w kwestii wyglądu. Tymczasem nie chodzi o to, by zmienić się nie do poznania, a po prostu czuć się dobrze we własnej skórze. Co zrobić, by cieszyć się jędrnym i zdrowym ciałem do późnej starości?

Koniec z nałogami

Pierwszym krokiem w walce o zdrową skórę powinno być rzucenie używek. Nawet najdroższe kremy nie są w stanie odwrócić szkód, jakie wyrządziło wieloletnie uzależnienie od alkoholu lub palenia papierosów. Dlaczego picie pogarsza stan skóry? Odpowiada za to jeden ze skutków ubocznych zakrapianych imprez, czyli odwodnienie. Skóra pozbawiona odpowiedniego nawilżenia zaczyna matowieć i robi się wrażliwa, przez co traci swoje właściwości ochronne. Ponadto alkohol wypłukuje witaminy, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu: te z grupy B, witaminę A i C, a także wapń, kwas foliowy i cynk. W dodatku powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i powstawanie nieestetycznych pajączków.

Nie lepsze są papierosy. Naukowcy z Case Western Reserve University w Ohio poddali testowi pary bliźniaków, w których jedna osoba paliła, a druga nigdy nie popadła w nałóg lub rzuciła go jakiś czas temu. Jak się okazało, skóra palaczy częściej wygląda starzej. Papierosy mają wpływ głównie na dolną część twarzy - policzki oraz okolice ust. To właśnie tam skóra staje się bardziej obwisła i pojawiają się drobne zmarszczki. Dlaczego palenie aż tak niekorzystnie na nią wpływa? Papierosy wytwarzają wolne rodniki, które są największym wrogiem w walce o piękny i młody wygląd, ponadto uszkadzają odpowiadające za jędrność włókna kolagenowe i elastynę.

Reklama

Dieta

Z czego powinien składać się idealny posiłek przygotowany specjalnie dla zachowania zdrowia skóry? Dieta skomponowana w trosce o piękną i młodą cerę przede wszystkim musi być zbilansowana. Ważne, żeby pojawiło się w niej sporo witamin, głównie A, E i C oraz tych z grupy B. Na śniadanie wystarczy zrobić kanapkę z pełnoziarnistego chleba z masłem, żółtym serem, pomidorem i liściem sałaty. Na obiad można zjeść chude mięso lub rybę z gotowanymi ziemniakami oraz sałatkę z zielonych liści z dodatkiem orzechów, kiełków zbóż, papryki i jajka podlaną nierafinowanym olejem rzepakowym. Z kolei wieczorem wystarczy przygotować twaróg z morelami, pestkami dyni i orzechami. Najważniejsze w tej diecie jest unikanie produktów wysoko przetworzonych, słodyczy i napojów gazowanych. Należy za to pić duże ilości wody mineralnej lub zielonej herbaty, która słynie z właściwości antyoksydacyjnych. Przyjmuje się, że dziennie powinniśmy wypijać 1 litr na 30 kg masy ciała.

Unikanie słońca

Nie chodzi o to, by całkowicie zrezygnować z opalania. W końcu słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, bez niego nie doszłoby chociażby do syntezy witaminy D. Jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe powoduje fotostarzenie się skóry, które wpływa na jej ziemisty wygląd, powstawanie zaskórników, zmarszczek, plam pigmentacyjnych oraz zmian naczyniowych. Jeśli chcemy jak najdłużej zachować młody wygląd, musimy chronić twarz przed słońcem za pomocą kremów do opalania z mocnym filtrem. Powinniśmy również szerokim łukiem omijać solarium!

Ćwiczenia

Wiadomo nie od dziś, że sport poprawia metabolizm, a dzięki temu krew lepiej dotlenia wszystkie komórki naszego ciała i dostarcza im niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Jednocześnie usuwa wolne rodniki, które odpowiadają za starzenie się skóry. Jeśli planujemy intensywne odchudzanie, to prócz zastosowania restrykcyjnej diety, obowiązkowo powinniśmy pamiętać o sporcie. W innym wypadku, co prawda spalimy tkankę tłuszczową, ale skóra pozostanie nieestetycznie wiotka. Ćwiczenia regulują również naszą gospodarkę hormonalną. Chyba każdy doświadczył w życiu poprawy nastroju po przebytym treningu. Odpowiadają za to produkowane pod wpływem wysiłku fizycznego endorfiny. Szczęśliwy człowiek wygląda i czuje się młodziej, dlatego warto poświęcić czas na codzienną dawkę sportu. Gimnastykę można uprawiać również twarzą! Służy temu tzw. facefitness, czyli ćwiczenia wykonywane mięśniami mimicznymi. Pozytywny wpływ na wygląd naszej cery ma również masaż z użyciem olejków.

Kosmetyki

Jakie składniki powinien zawierać krem idealny? Oczywiście wszystko zależy od potrzeb skóry. Cera wymagająca mocnego nawilżenia pozytywnie zareaguje na serum z kwasem hialuronowym. Skóra z przebarwieniami pokocha krem o wysokim stężeniu witaminy C, z kolei z poprawą jędrności najlepiej poradzi sobie retinol czy  koncentrat pozyskiwany z alg morskich. Obydwa składniki stymulują produkcję włókien kolagenu i elastyny odpowiadających za sprężystość skóry. Duże znaczenie mają również kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym, czyli zwalczające wolne rodniki, które powodują starzenie się skóry. Tę właściwość ma m.in. aloes i tulipan ognisty.  

Piękny i zdrowy wygląd nie wymaga użycia skalpela. Wystarczy odpowiednio o siebie zadbać. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej dla naszej skóry i kondycji całego organizmu.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy