Reklama

Algi Undaria pinnatifida - geniusz natury?

Zwykle przyglądając się składnikom kosmetyków, widzimy mnóstwo nazw, które niewiele nam mówią. Dlaczego powinnyśmy zwrócić uwagę właśnie na Undaria p pinnatifida?

Algi Undaria pinnatifida, znane także pod nazwą wakame, coraz częściej pojawiają się nie tylko jako dodatek do dań kuchni japońskiej, ale również w postaci składnika niektórych kremów ujędrniających. Skąd bierze się ich fenomen i dlaczego warto zainteresować się kosmetykami zawierającymi te algi?

Wróg starzenia się i otyłości

Jednym z organicznych związków chemicznych występującym w algach Undaria pinnatifida jest fukoksantyna, która nadaje im lekko brunatną barwę. Ma ona silne właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwdziałające fotostarzeniu skóry. Oznacza to, że nawet niewielki dodatek tych alg do kosmetyków powoduje, że proces zmian zachodzących w skórze pod wpływem promieniowania UV zostaje znacznie spowolniony.

Reklama

To jednak nie jedyne cudowne właściwości fukoksantyny. Jedne z ostatnich badań wykazały, że hamuje ona rozwój otyłości, a także niweluje prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy oraz zaburzeń z niej wynikających. Włączenie wakame do naszej diety może znacznie przyspieszyć proces odchudzania.

Bogactwo witamin i minerałów

Algi Undaria pinnatifida to także źródło wielu mikro i makroelementów. Są bogate między innymi w jod, potas, magnez oraz wapń, a także witaminę B1 i A, w tym także retinol, który jest szeroko stosowany w różnych kosmetykach. Dlaczego?

Retinol jest nazywany witaminą młodości. Wspomaga procesy odnowy komórek skóry, a także ogranicza syntezę melaniny i nawilża skórę, dzięki czemu poprawia jej koloryt i wygładza zmarszczki. Kremy zawierające retinol mają działanie ujędrniające i doskonale sprawdzają się u osób, które mają problem ze starzeniem się skóry.

Zdrowotne kwasy tłuszczowe

To jeszcze nie wszystkie zdrowotne zalety wakame. Algi Undaria pinnatifida mogą pochwalić się wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a przede wszystkim dwóch najzdrowszych form kwasu omega3: EPA i DHA. Co to oznacza dla naszego zdrowia?

Wakame zawiera bardzo dobry stosunek (około 1 do 18) popularnych kwasów omega6 do rzadko występujących kwasów omega3. Ich działanie nie tylko opóźnia starzenie się skóry i poprawia jej jędrność, ale również ma pozytywny wpływ na jej gęstość i spoistość oraz przeciwdziała wiotczeniu. W diecie kwasy omega3 poprawiają koncentrację, regulują gospodarkę lipidową organizmu i chronią przed chorobami serca.

W walce z wirusami

Czym jeszcze mogą zaskoczyć nas algi Undaria pinnatifida? Badania wykazały, że spożywanie wakame zwiększa naturalną odporność naszego organizmu oraz zapobiega namnażaniu się infekcji wirusowych.

Algi mają również silne działanie przeciwzakrzepowe, a dzięki bogactwu antyoksydantów chronią nas przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Fukoidany zawarte w wakame mają również działanie antynowotworowe, dzięki któremu zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się raka sutka oraz czerniaka.

Fenole izolowane z alg Undaria pinnatifida są także istotnym elementem kosmetyków i innych produktów o działaniu przeciwutleniającym, przeciwwirusowym oraz przeciwdrobnoustrojowym.

Popularne w japońskiej kuchni algi wakame mają szerokie zastosowanie w kosmetyce, a ich odmładzające i wygładzające właściwości doskonale sprawdzają się przy produkcji kremów ujędrniających.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy