Reklama

Sprzęty i pomysły, które pomogą nie marnować jedzenia

Co trzecia osoba w Polsce wyrzuca jedzenie. W ciągu roku w koszu przeciętnego Polaka lądują aż 52 kilogramy żywności. W jaki sposób możemy to zmienić?

Nasz kraj plasuje się na piątym miejscu wśród państw Unii Europejskiej, marnujących największe ilości jedzenia. Nie da się ukryć, że jest to ogromny problem współczesnego świata. Co możemy zrobić, by zminimalizować ilość wyrzucanego jedzenia?

Lodówka

Jednym z najlepszych sposobów na przedłużenie daty ważności większości produktów spożywczych jest prawidłowe przechowywanie. Jeśli często zdarza nam się wyrzucać nieświeże lub zepsute produkty jeszcze przed upłynięciem terminu przydatności, powinniśmy przyjrzeć się, jak wygląda nasza lodówka.

Oprócz rzeczy oczywistych, takich jak dbanie o czystość wewnątrz komory chłodzącej, ochrona produktów przed wyschnięciem czy niedopuszczanie do skraplania się pary z ciepłych potraw, warto przyjrzeć się temu, jak funkcjonuje nasza lodówka.

Reklama

Wiele nowych sprzętów posiada specjalne pojemniki przeznaczone do przechowywania mięsa, owoców oraz warzyw, w których panują optymalne warunki dla tych produktów spożywczych. Dzięki temu dłużej utrzymują one świeżość, co przekłada się na mniejszą ilość wyrzucanego jedzenia.

Zamrażarka lub przetwory

Czasem zdarza się, że nie damy rady zjeść wszystkiego zanim się zepsuje. Co robić w takiej sytuacji?

Większość produktów bez problemu możemy zamrozić: mięso, warzywa, owoce czy gotowe zupy i sosy. Przechowując je w odpowiednich pojemnikach w zamrażarce, możemy za jakiś czas wykorzystać je, by przygotować z nich zupełnie nową potrawę. Jeśli bardzo często po obiedzie zostają nam niedojedzone resztki, powinniśmy zainwestować w większą zamrażarkę i lepiej planować przygotowywanie posiłków.

Zostały ci warzywa lub owoce? Nie wyrzucaj ich. Jeśli nie masz ochoty ich jeść, zrób z nich przetwory. To znany od bardzo dawna sposób na przedłużenie "daty ważności" żywności. Jak się okazuje, tradycja ta jest podtrzymywana przez Polaków. Aż 54 proc. Polaków wciąż przygotowuje "słoiki" na zimę - tak przynajmniej wynika z badania Barometr Providenta. Dojrzałe owoce najlepiej nadają się na domowej roboty konfitury.

Kreatywne gotowanie

Jak jeszcze możemy ograniczyć wyrzucanie żywności? Zamiast beztrosko pozbywać się resztek z obiadu, pomyślmy nad tym, w jaki sposób można je jeszcze wykorzystać.

Przykładów takiego kuchennego recyklingu jest mnóstwo: suchy chleb doskonale sprawdzi się w roli grzanek, warzywa z bulionu świetnie nadadzą się do sałatki, a resztki ziemniaków możemy bez problemu przerobić na kluski śląskie i schować do zamrażarki.

Jeśli do pieczenia ciasta zużyliśmy kilka żółtek, nie wyrzucajmy białek. Możemy schować je do zamrażarki i za jakiś czas przygotować z nich pyszne bezy. Nawet skorupki z jajek nadają się do wykorzystania w formie suplementu wapnia, nawozu, jako dodatek do kawy czy środek na wybielenie zabrudzonych firanek.

Banki żywności

Czasem bywa tak, że nie mamy już pomysłu, co zrobić z żywnością, kiedy termin przydatności do spożycia zbliża się nieubłaganie. Wówczas dobrym pomysłem jest zaniesienie jej do banku żywności lub miejsc typu "food sharing", w których ludzie pozostawiają przygotowane przez siebie posiłki.

Dzięki temu nie tylko przyczynimy się do zmniejszenia ilości wyrzucanego jedzenia, ale również zapewnimy smaczny obiad osobom, które z powodu ciężkiej sytuacji życiowej, nie zawsze mogą sobie na niego pozwolić.

Zakupy z listą

Żeby ograniczyć ilość wyrzucanej żywności, warto na początku ograniczyć jej nadmierne kupowanie. W tym celu przydadzą się nam listy zakupowe przygotowywane przed każdym wyjściem do sklepu.

Możemy korzystać z tradycyjnej metody kartki i długopisu, jednak dużo wygodniejszym sposobem jest pobranie aplikacji na telefon. Pozwoli nam ona sprawnie odhaczać produkty, które już wzięliśmy z półki, a jednocześnie sprawnie dopisać coś do listy o każdej porze dnia i nocy. W przypadku papierowej wersji musimy liczyć się z tym, ze nie zawsze będziemy możliwość zaktualizowania jej, gdy przypomnimy sobie o czymś istotnym stojąc w zatłoczonym autobusie.

Wyrzucanie żywności jest ogromnym problemem współczesnego świata. Przyczyniają się do tego nie tylko wielcy przedsiębiorcy, ale również my sami. Jeśli chcemy ograniczyć ilość jedzenia lądującego w koszu, powinniśmy zadbać o odpowiednie przechowywanie w lodówce i zamrażarce oraz dokładne planowanie zakupów. Wówczas będziemy mogli zaoszczędzić czas, pieniądze i przyczynić się do zmniejszenia skali tego globalnego problemu.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy