Reklama
Widoki Szwajcarii

Na alpejskich szlakach. Najpiękniejsze góry Szwajcarii

Oberland Berneński, ze swoimi przepięknymi jeziorami Thun i Brienz oraz Alpami Berneńskimi, jest jednym z najpiękniejszych regionów turystycznych Szwajcarii.

Chociaż Oberland jest regionem szczególnie cenionym przez turystów, głównie ze względu na warunki przyrodnicze, ogromną różnorodność krajobrazu oraz zamki, warto także zwiedzić miasto Berno, które jest siedzibą szwajcarskiego rządu.

Berno: Spacer w ogrodzie różanym

Berno - urocze miasto, którego średniowieczna Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - pozbawione jest wielkomiejskiego zgiełku. Oferuje sporo atrakcji.

Podczas spaceru po Starym Mieście warto zwrócić uwagę na gotycką katedrę, XVI-wieczne fontanny - w tym przyciągającą wzrok Fontannę Wielkoluda, przedstawiającą olbrzyma pożerającego dzieci, oraz pochodzącą z tego samego okresu wieżę zegarową.

Reklama

Starówkę malowniczo okala meander rzeki Aare. Można tu zwiedzić dom Alberta Einsteina lub odwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych, ale kto chciałby zobaczyć naprawdę uroczy i pełen romantyzmu zakątek, powinien udać się do rosarium. W ogromnym parku, znajdującym się we wschodniej części miasta, podziwiać można 223 gatunki róż, 200 irysów i 28 rododendronów. Z parku rozciąga się także wspaniały panoramiczny widok na miasto.

Interlaken: Między jeziorami

Około 30 km na południowy wschód od Berna znajduje się malowniczo położone Interlaken - miasto będące idealną bazą do wypadów w Alpy Berneńskie.

Interlaken oznacza dosłownie "między jeziorami" - to właśnie tu sąsiadują z sobą dwa piękne polodowcowe jeziora Thun i Brienz, połączone krótkim odcinkiem rzeki Aare. Po jeziorach kursują statki wycieczkowe i żaglówki. W tym roku żegluga na jeziorze Brienz obchodzi 175-lecie. Dla odwiedzających przygotowano całe mnóstwo atrakcji i rejsów romantycznymi parowcami.

Równie urocze widoki oferuje położone nad jeziorem miasteczko Thun, słynące z najstarszej w Europie panoramy miejskiej oraz bajecznie pięknego XII-wiecznego zamku.

Region Jungfrau: Bogactwo gór

Szwajcarskie miasteczka i zamki mają swój niepowtarzalny klimat, ale Oberland zawdzięcza turystyczną sławę przede wszystkim górom, oferującym atrakcje dla turystów o zróżnicowanych wymaganiach.

Od strony północnej nad Interlaken oraz jeziorami wznosi się potężny masyw górski z trzema słynnymi szczytami: Eiger, Mönch i Jungfrau. Cały obszar pomiędzy szczytem Jungfrau a Interlaken nazywany jest regionem Jungfrau i nie ulega wątpliwości, że jest to prawdziwy raj nie tylko dla narciarzy, ale też ludzi wrażliwych na piękno gór, gdyż widoki dosłownie zapierają dech w piersiach.

Region wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do jego głównych atrakcji należą m.in.: najdłuższy w Alpach lodowiec Aletsch (22 km), najwyżej położona stacja kolejowa w Europie (Jungfraujoch, 3454 m n.p.m) oraz restauracja obrotowa na szczycie Schilthorn, gdzie kręcono sceny do filmów z Jamesem Bondem. W regionie znajdują się trzy wioski: Grindelwald, Wengen i Mürren, a jego piękno podkreślają niezliczone potoki, wodospady i jeziora.

Górskie wędrówki

Miłośnicy górskich wędrówek znajdą sporo atrakcyjnych szlaków, z których nie tylko mogą podziwiać niesamowite widoki i piękno alpejskiej przyrody, ale na których - przy odrobinie szczęścia - mogą nawet spotkać kozicę. Godna polecenia jest 10-kilometrowa trasa Niederhorn - Burgfeldstand - Gemmenalphorn - Habkern.

Na Niederhorn wjedziemy srebrną koleją linowo-terenową i kolejką gondolową. Wędrując poprzez ukwiecone łąki, wśród malowniczych wapiennych skał, możemy podziwiać fantastyczny widok na jezioro Thun, a także na najpiękniejsze szczyty tego regionu Alp. Trasa została odznaczona złotym medalem jako najpiękniejszy szlak Szwajcarii.

Do najatrakcyjniejszych szlaków należy również 12-kilometrowa trasa Gantrisch - Stockhorn. Aby na nią dotrzeć, należy dojechać na Gurnigel autobusem Postauto. Cały szlak pozwala podziwiać piękne widoki, a na szczycie Stockhorn czeka na odwiedzających oddana do użytku w 2013 roku platforma widokowa.

Doświadczeni i pewni swoich umiejętności turyści mogą wspinać się z Kandersteg do Allmenalp. Szlak ma długość 550 m i prowadzi obok szalejącego potoku. Po drodze korzysta się z drabinki, uchwytów i tyrolki. Kto nie czuje się na siłach, aby pokonać ten odcinek na nogach, może po prostu wjechać tam kolejką.

Piękny i wymagający jest również szlak ze Zweisimmen na Leiterli. Atrakcyjna będzie także wycieczka z Jungfrau do Bachalpsee.

Szlaki rowerowe

Dla miłośników wycieczek rowerowych idealną propozycją będzie Lueg. To tu rozpoczyna się atrakcyjna jedno- lub dwudniowa trasa rowerowa "Śladem sera". Stąd rozpościera się widok na dolinę Emmental, krainę znanego na całym świecie sera, oraz na Alpy Berneńskie.

Kolarze górscy będą z pewnością zachwyceni górą Rellerli. Tu można próbować swoich sił jadąc w obu kierunkach albo po prostu wjechać na górę kolejką wraz z rowerem i zjechać na dół po bezpiecznym szlaku. Oczywiście, wcześniej warto przekąsić coś w świetnej restauracji.

Kraina smaku

Doskonałe restauracje w Alpach Berneńskich nie należą do rzadkości. Oprócz obrotowej restauracji Piz Gloria na szczycie Schilthornu warto odwiedzić futurystycznie urządzoną Alpen Tower na górze Planplatten, choćby po to, aby spróbować wyśmienitej bezy z podwójnym kremem.

Kolej Jungfrau

Można pieszo, można na rowerze, ale Oberland oferuje też wyjątkową atrakcję - najwyżej położoną kolej górską, którą można wjechać na przełęcz Jungfrau. Podróż rozpoczyna się na stacji Kleine Scheideg, prowadzi tunelami, z dwoma przerwami na podziwianie widoków, między innymi północne ściany szczytu Eiger.

Z platformy widokowej Sfinks roztacza się widok na lodowiec Aletsch. Wybierając się na wycieczkę kolejką należy pamiętać o różnicy temperatur - na przełęczy Jungfrau może być naprawdę zimno.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Szwajcaria | Alpy Szwajcarskie | restauracja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy