Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Święta pełne aromatu

Zdrowotne aspekty kawy

Kawę cenimy z wielu względów - doskonale pobudza, dodaje energii i ułatwia koncentrację. Jednak czy wiedzieliście, że pijąc tradycyjną małą czarną o poranku możecie także zadbać o swoje zdrowie?

Myśląc o kawie, dostrzegamy przede wszystkim jej właściwości pobudzające. Sięgamy po nią, gdy dopadnie nas senność lub poczujemy nagły spadek formy. Zapominamy jednak, że w ziarnach kawy kryje się również wiele innych substancji o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Wśród nich znajdują się m.in silne przeciwutleniacze, witaminy, cenne kwasy organiczne oraz odżywcze pierwiastki.

Reklama

To właśnie dzięki tym substancjom kawa znalazła bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w gastronomii, ale również w przemyśle farmaceutycznym i kosmetologicznym. W jakich przypadkach powinniśmy po nią sięgać?

Kawa dla alergików

Wysoki poziom histaminy odpowiada za wiele reakcji alergicznych. Ten naturalny związek chemiczny, jest przechowywany w komórkach naszego organizmu. W formie uśpionej jest nieszkodliwy, jednak pod wpływem alergenów zostaje uwolniony, powodując wiele nieprzyjemnych objawów, dobrze znanych wszystkim osobom, które borykają się z alergiami.

Na szczęście możemy zapobiegać nagłym wzrostom poziomu histaminy we krwi. Wystarczy, że postaramy się wprowadzić do naszej diety produkty, które mogą skutecznie obniżyć poziom tej substancji w organizmie. Jedynym z nich jest zawarta w kawie kofeina, która zdaniem wielu naukowców może doskonale wspierać leczenie alergii.

W walce z wieloma chorobami

Wpływ kawy na osoby starsze już od dawna interesował naukowców. W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań, które jednoznacznie potwierdziły, iż zawarte w kawie substancje znacząco obniżają ryzyko zachorowania na wiele chorób typowych dla wieku starczego, w tym Alzheimera i Parkinsona. Kofeina zabezpiecza nasz mózg przed działaniem białek upośledzających motorykę oraz pamięć - w ten sposób wspomaga również koncentrację i stymuluje układ nerwowy do bardziej wytężonej pracy. Co więcej, substancja ta minimalizuje ryzyko rozwoju depresji oraz wystąpienia udaru mózgu.

Zdaniem naukowców, zawarte w kawie antyoksydanty posiadają również niezwykłe działanie przeciwnowotworowe. Zapobiegają one mutacjom oraz neutralizują wolne rodniki, których nadmiar uznawany jest za istotny czynnik wpływający na powstawanie komórek rakowych. Ponadto przeciwutleniacze przyśpieszają oczyszczanie organizmu i wydalanie toksyn, co również sprzyja profilaktyce raka.

Doskonała dla osób odchudzających się

Kawa bywa również zaliczana do naturalnych spalaczy tłuszczu, które przyśpieszają i usprawniają pracę układu trawiennego oraz pomagają hamować łaknienie. Dzięki niej szybciej zrzucimy zbędne kilogramy oraz unikniemy powikłań zdrowotnych wynikających z nadwagi. Co ciekawe, udowodniono, że osoby, które wypijają filiżankę kawy na 40 minut przed treningiem, mogą ćwiczyć dłużej i znacznie bardziej efektywnie.

Sekret wiecznej młodości?

Zawarte w kawie antyoksydanty są także uznawane za niezwykłego sprzymierzeńca w walce z upływającym czasem. Substancje te spowalniają procesy starzenia się komórek, dzięki czemu na dłużej możemy zachować młody wygląd.

Co więcej, kofeina poprawia mikrokrążenie skórne oraz ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki czemu łatwiej zwalczymy wszelkiego rodzaju niedoskonałości skórne. Z kolei obecne w kawie związki polifenolowe w znaczący sposób wygładzają zmarszczki i zapobiegają powstawaniu nowych.

Niezastąpiony kosmetyk

Kawa jest bardzo chętnie wykorzystywana przez przemysł kosmetyczny jako składnik wielu preparatów upiększających. Dzięki kofeinie możemy w prosty sposób poradzić sobie z wieloma uciążliwymi przypadłościami. Peelingi kawowe dosyć powszechnie stosuje się w walce z cellulitem, gdyż udowodniono, że kofeina hamuje proces powstawania nowych komórek tłuszczowych oraz sprzyja usuwaniu tych już istniejących. Dodatkowo wielu kosmetologów zaleca okłady z kawy, jako doskonały sposób na pozbycie się cieni pod oczami oraz przebarwień skórnych. Z kolei szampony i odżywki zawierające kofeinę stymulują wzrost włosów oraz ograniczają ich wypadanie.

Styl.pl

Reklama