Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Oczko? Zapomnij o dziurach w rajstopach

Rajstopowe Zero Waste

Oczko i do kosza? Można to zmienić w prosty sposób.

Włóż do zamrażarki

Reklama

Rajstopy przed pierwszym użyciem zmocz w zimnej wodzie, odciśnij w ręczniku, włóż do foliowego woreczka i umieść w zamrażarce na trzy godziny. Przemrożone włókna są bardziej odporne na zaciąganie i pękanie. Rajstopy będą dłużej ci służyły i unikniesz przykrych niespodzianek w postaci oczka lecącego w najmniej oczekiwanym momencie. Rajstopy wystarczy zamrozić tylko raz. 

Warto wydać więcej?

W ciągu roku wydasz na nie mniej, niż wtedy, gdy będziesz kupowała najtańsze i, co się z tym wiąże, najgorszej jakości. Wybieraj takie, które w swoim składzie mają co najmniej 15 proc. mieszanki lycry lub elastanu. Powinny mieć wzmocnione palce, wtedy są odporniejsze na rozciąganie i włókna nie pękają przy zakładaniu.

Gdy poleci oczko

Jeśli mimo wszelkich starań i zabiegów poleci oczko, działaj szybko. Nie dopuść do większego rozdarcia. Zastosuj jeden z poniższych sposobów.

Nanieś kroplę bezbarwnego lakieru do paznokci w miejsce, gdzie leci oczko. Zaczekaj aż lakier dobrze zaschnie. Posmaruj oczko kawałkiem suchego mydła. Zapobiegnie to rozciąganiu się włókien. 

Działaj ostrożnie, aby nie spowodować większego uszkodzenia rajstop. Brzeg rozdarcia potrzyj delikatnie świecą. Wosk lub stearyna skleją włókna i zatrzymają lecące oczko.

Sposoby te są skuteczne do pierwszego prania. Jeśli oczko znajduje się w niewidocznym spod ubrania miejscu, możesz je zaszyć. Użyj do tego celu cieniutkiej nitki wyciągniętej ze starych, nienoszonych już rajstop. Wtedy szew będzie prawie niewidoczny.