Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Sprawdzone sposoby na idealnie gładką skórę

Gładka skóra bez najmniejszego włoska to marzenie każdej kobiety. Metod depilacji jest wiele, jednak nie wszystkie są tak samo skuteczne i bezpieczne dla skóry. Najbardziej popularne to depilacja woskiem, pastą cukrową i zabiegi laserem. Bez względu na to, na którą metodę się zdecydujesz, najpierw poznaj wady i zalety każdej z nich.

Wosk kontra pasta cukrowa

Reklama

Depilacja woskiem cieszy się coraz większą popularnością. Jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Zabieg jest szybki i świetnie sprawdza się na dużych partiach ciała. Wosk usuwa włosy, osłabiając ich cebulki, a regularnie wykonywany sprawia, że włoski z czasem stają się cieńsze. Dzięki temu nawet przez 6 tygodniu skóra pozostaje gładka. Możesz wykonywać zabieg samodzielnie, lecz lepsze efekty osiągniesz odwiedzając kosmetyczkę. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych metod, depilacja woskiem nie powoduje pieczenia po zabiegu.

Ogromnym minusem tej metody jest ból. Plaster z woskiem zdziera się ze skóry energicznym szarpnięciem. Nie wszystkie kobiety są w stanie to wytrzymać, dlatego wosk nie jest wskazany dla osób z niskim progiem bólu, ale też takich, które maja bardzo wrażliwą skórę, ponieważ podczas zabiegu może ona ulec uszkodzeniom. Powinny go unikać również osoby z żylakami oraz  pękającymi naczynkami krwionośnymi - rozgrzany wosk tylko pogorszy ich stan. Dość kłopotliwe jest także czekanie, aż włoski urosną do pożądanej długości. Aby depilacja była skuteczna, włos musi mieć długość przynajmniej 1 cm, czyli dość sporo.

Alternatywą dla wosku jest pasta cukrowa. Do naszego kraju zabieg ten przywędrował stosunkowo niedawno i nie wszystkie gabinety kosmetyczne mają go w swojej ofercie. Pasta powstaje wyłącznie na bazie naturalnych składników, takich jak woda, cukier i sok z cytryny, dlatego nie posiada żadnych skutków ubocznych. W przeciwieństwie do wosku mogą ją stosować alergicy i osoby borykające się z problemami z naczyniami krwionośnymi.   

Może być nakładana na wszystkie partie ciała. Rozprowadzanie masy cukrowej odbywa się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa (odwrotnie niż w wosku), dzięki czemu włoski nie są urywane przy powierzchni skóry, ale wraz z cebulkami. Efekt utrzymuje się do 6 tygodni.

Niestety ta metoda jest również bolesna. Zabieg jest bardzo czasochłonny, a samodzielne przygotowanie masy cukrowej wymaga niemałej wprawy i rzadko udaje się za pierwszym razem.

Depilacja laserem

To zdecydowanie najwygodniejsza i najskuteczniejsza metoda depilacji. Jedyna, która może na stałe usunąć owłosienie z dowolnych partii ciała. Zabieg trzeba powtórzyć kilka razy, ale potem możemy zapomnieć o niechcianych włosach na bardzo, bardzo długo.

Jednorazowo pozbywamy się ok. 30% owłosienia - wynika to z cyklu życia włosa. Otóż dzieli się on na dwa etapy: fazę wzrostu oraz fazę uśpienia. Podczas naświetlania wiązką lasera, zniszczeniu ulegają tylko te włosy, które w momencie wykonywania zabiegu są w aktywnej fazie wzrostu. Niestety przed zabiegiem nie można sprawdzić, w której fazie akurat znajduje się włos.

Ten rodzaj depilacji jest szczególnie wskazany osobom z tentacją do wrastania włosków (to przyczyna stanów zapalnych, mających postać krostek lub grudek), a także, które są bardzo wrażliwe na ból. Impulsy laserowe są wyczuwalne, jednak nie tak bolesne jak na przykład przy depilacji woskiem. Jeśli chcecie cieszyć się piękną i gładką skórą jeszcze przed latem, zabiegi laserem najlepiej rozpocząć już teraz.

Minusy? Depilacji laserowej nie przeprowadza się na opalonej skórze, dlatego zabiegi wykonywane są głownie jesienią, zimą i wczesną wiosną. Przeciwskazaniem jest również ciąża oraz używanie lekarstw i kosmetyków z retinolem. Dla wielu osób problemem może być zbyt wysoka cena. W salonie kosmetycznym za jeden zabieg będziemy musieli zapłacić kilkaset złotych.

Na szczęście z  pomocą przychodzą podręczne domowe depilatory laserowe z systemem IPL. Warto zainwestować w taki sprzęt, ponieważ jest dużo tańszy od laserów używanych w salonach kosmetycznych, a w niczym im nie ustępuje. Zalet takiej depilacji jest naprawdę wiele.

Po pierwsze można ją wykonywać bezstresowo we własnym domu. To idealne rozwiązanie dla osób, które krępują się publicznie rozbierać - wszystko odbywa się w zaciszu domowej łazienki, bądź sypialni. Po drugie zabieg jest bezbolesny i bezstresowy - sama regulujesz moc i ilość impulsów. Po trzecie tego typu urządzenia są bezprzewodowe, lekkie i łatwo je utrzymać w czystości.

Skoro już znacie plusy i minusy najskuteczniejszych zabiegów, czas wybrać ten, który najbardziej przypadnie do gustu waszej skórze. Spektakularne efekty będą widoczne już latem.