Reklama
SHOW - magazyn o gwiazdach

Włosy: Prawda i mity

Czy naprawdę farbowanie i używanie suszarki osłabia ich kondycję, a podcinanie i szczotkowanie im służy? Czy włosy trzeba myć dwa razy? Rozprawiamy się z popularnymi mitami o ich pielęgnacji.

Przekazywane z ust do ust mity o pielęgnacji wciąż żyją swoim życiem i mają się świetnie. Biorą się z niewiedzy, przesądów i Internetu. Niektóre "legendarne" sposoby na upiększenie włosów rzeczywiście są skuteczne. Sprawdzi się np. domowa maska zrobiona z surowego jajka i oleju rycynowego. Nałożenie jej na głowę raz w miesiącu naprawdę poprawia kondycję włosów. Dlaczego? Enzymy zawarte w jajku świetnie zwalczają problem przetłuszczania. Samo żółtko jest bogate w tłuszcze, żelazo, fosfor, witaminę A i witaminy z grupy B, więc odżywia włosy, a białko doskonale je nawilża.

Reklama

Efekt daje także stosowanie piwnych płukanek (sposób stosowany m.in. przez Catherine Zeta-Jones). Chmiel, zboża, witaminy z grupy B, olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy działają wzmacniająco i regenerująco. Nie wszystko jednak, co powtarzamy za babciami ma odbicie w nauce. Warto więc sceptycznie podchodzić do niektórych tez. Sprawdź, co jest nieprawdą.

Cała prawda o myciu włosów

Szampony trzeba regularnie zmieniać: MIT

Jeśli spełnia twoje oczekiwania, trzymaj się go. To nieprawda, że włosy się "przyzwyczają" i kosmetyk przestaje na nie działać. Po inny produkt należy sięgnąć tylko w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby, np. latem wybrać produkt regenerujący pasma po ekspozycji na słońce.

Włosy trzeba myć dwa razy: MIT

A czy myjąc ciało, namydlasz je dwukrotnie? Jedno użycie szamponu spełni swoje zadanie, zwłaszcza, że odżywka także je oczyszcza (a stosujesz ją po każdym myciu, prawda?). Mitem jest również teza, że włosy należy myć codziennie. Wszystko zależy od twoich potrzeb. Niektórym w zupełności wystarczy, że sięgną po szampon raz czy dwa w tygodniu.

Szampon, który się nie pieni, nie oczyszcza włosów: MIT

Słyszałaś o odżywkach myjących? Znakomicie sobie radzą z oczyszczaniem włosów, jednocześnie je wzmacniając. Substancje pieniące (np. SLS) sprawiają, że produkty pielęgnujące są przyjemniejsze w użyciu i tylko dlatego są dodawane do kosmetyków. Nie znajdziesz ich natomiast w równie skutecznych szamponach ekologicznych.

Co wzmacnia? Co osłabia?

Koloryzacja szkodzi włosom: MIT

Osłabia je dekoloryzacja, czyli rozjaśnianie. Jeśli więc nie wybierasz blondu, fryzura może tylko zyskać. Farba "otula" włos. Dzięki temu staje się grubszy i gładszy. To dlatego po zabiegu pasma mają zdrowy blask. Mitem jest też, że nie możesz zdecydować się na kolor w ciąży. Nałóż go w salonie, farbą bez amoniaku.

Szczotkowanie stymuluje wzrost włosów: MIT

To właśnie w jego czasie splątane włosy mogą się łamać i uszkadzać. W dodatku zbyt intensywne czesanie u nasady pobudza produkcję łoju, co przyspiesza przetłuszczanie się kosmyków. Istotna jest technika. Zaczynaj od rozczesania końców , a dopiero na końcu przeczesz je od nasady po same końce.

Olejki służą tylko włosom suchym: MIT

Zwrot "przetłuszczające się włosy" jest pewnego rodzaju skrótem myślowym. To nie włosy są tłuste, a skóra głowy. Olejki mają działanie regenerujące, odżywiają kosmyki i dodają im blasku. Nie musisz więc z nich rezygnować. Zasada jest jedna: nie aplikuj ich u nasady.

Kosmetyk może naprawić rozdwojone końcówki: MIT

Żaden specyfik nie sklei zniszczonych końców włosów. Ten problem rozwiążą wyłącznie fryzjerskie nożyczki. Kosmetyki mogą wypełnić mikrouszkodzenia łusek i i zabezpieczyć włos przed powstawaniem dalszych ubytków.

Najczęściej zadawane pytania

Mam łupież. Czy to oznacza, że mam przesuszoną skórę głowy?

Przeciwnie! Łupież wywołują mikroskopijne grzyby, dla których idealnym środowiskiem jest skóra tłusta. Z drugiej strony, złuszczający się naskórek może być efektem nadwrażliwości skalpu i w tym przypadku tradycyjne szampony przeciwłupieżowe nie pomogą. Jeśli po dwutygodniowej kuracji nie zauważysz żądnej poprawy, koniecznie odwiedź dermatologa.

Czy to prawda, że suszenie naturalne jest korzystniejsze dla włosów?

Wszystko zależy od tego, jak użyjesz suszarki. Jeśli trzymasz ją w odległości około 15 cm od włosów i używasz chłodnego strumienia powietrza, nie masz powodów do obaw. Pamiętaj też, że odżywka stanowi rodzaj bariery ochronnej. Nadal boisz się o swoje włosy? Wypróbuj spreje termoochronne. Jeśli chodzi o suszenie naturalne, może być ono bardziej niebezpieczne, niż się wydaje. Często naraża włosy na uszkodzenia - gdy są mokre są słabsze. Jeśli wybierzesz tę metodę, dokładnie odciśnij włosy ręcznikiem i zrób luźny warkocz.

Moje włosy bardzo wypadają? Czy przestaną, kiedy je obetnę?

Każdy z nas traci dziennie średnio sto włosów - niezależnie od ich długości. Kiedy w czasie mycia w dłoni pozostaje ci kilka włosów krótkich, masz wrażenie, że jest ich niewiele, przy długich przeciwnie - wydaje się, że straciłaś ich bardzo dużo. To optyczne wrażenie może być źródłem mitu. To nie długość pasm jest obciążeniem dla cebulek. Kondycja skóry głowy i ogólna odporność organizmu mają największy wpływ na wygląd i siłę kosmyków. Zamiast zmieniać fryzurę na krótką, jedz zdrowiej i stosuj odżywcze ampułki.

Moja synowa jest w ciąży, ale nie zrezygnowała z farbowania włosów. Czy to szkodzi dziecku?

Nie, ponieważ farba wnika we włosy, ale nie przenika przez skórę. Poza tym nowoczesne produkty do koloryzacji mają o wiele bezpieczniejsze formuły - istnieje coraz więcej kosmetyków bez amoniaku. Można też sięgać po te ziołowe, bazujące na hennie. W ciąży można jednak źle znosić zapach farby, więc ważne, aby zabieg odbywał się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Najlepszą opcją jest wykonanie go w salonie fryzjerskim.

SHOW 19/2016

Show
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja włosów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy