Reklama

Reklama

SHOW - magazyn o gwiazdach

Słońce parzy oczy

​Destrukcyjne efekty opalania objawiają się dopiero po latach. Jak im skutecznie zapobiec?

Wiesz już, jak chronić ciało przez promieniowaniem UVA i UVB, jak używać kosmetyków z filtrami i jak nie poparzyć skóry. Okazuje się, że to nie wystarczy. 

Reklama

Podczas opalania albo zabawy na otwartej, silnie nasłonecznionej przestrzeni może dojść do poparzenia... oczu. Pierwsze objawy często są lekceważone! Swędzenie i ból gałek ocznych, mroczki przed oczami, utrudnione rozróżnianie kolorów, uczucie suchości albo nadmiernie łzawienie, zaczerwienienie lub obrzęk spojówek - jeśli dotyka cię któraś z tych przypadłości, oznacza to, że niedokładnie chroniłaś oczy przed słońcem. 

Powinnaś wtedy sięgnąć po nawilżające krople do oczu i odpocząć w lekko zacienionym pomieszczeniu (z wyłączonym telewizorem i komputerem!). Uczucie piasku pod powiekami szybko minie - ale to nie znaczy jednak, że problem minął. Choroby oczu powodowane nadmiernym nasłonecznieniem ujawniają się po latach! Zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, tłuszczyk (żółtawe zwyrodnienie spojówki), skrzydlik (zgrubienie spojówki w kształcie trójkąta), ślepota śnieżna (poparzenie siatkówki lub nabłonka rogówki, prowadzące do utraty wzroku na dobę lub dwie) - wszystkie te choroby mogą prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku! 

Jak się ochronić? Rób badania i bierz witaminy. Musisz też pamiętać o chronieniu oczu okularami. Nigdy nie patrz bezpośrednio w słońce ani w inne źródło silnego światła. Suplementuj dietę preparatami bogatymi w witaminy A i E oraz w cynk i lecytynę. Stosuj kolorową dietę: warzywa i owoce w kolorze pomarańczowym (marchewka, pomidor) i fioletowym (borówki, czarna porzeczka).

Okulary i krople

Najlepszym sposobem ochrony oczu są oczywiście okulary, nie wszystkie jednak spełniają swoją rolę, tak jak powinny. Nie możesz dobierać okularów jedynie ze względu na wygląd - bądź pewna, że posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa (skrót CE) i filtry UV. 

Zły dobór okularów może bardziej zaszkodzić niż ich brak. Ciemne szkła (często plastikowe) ograniczają dopływ światła do oczu, to powoduje, że źrenice się rozszerzają i wpada do nich jeszcze więcej światła czyli promieniowania ultrafioletowego. Ważny jest też kolor szkieł. Brązowe, niebieskie czy szare soczewki są najlepsze w bardzo słoneczne dni. Szkła pomarańczowe, różowe czy żółte sprawdzą się w dni zachmurzone oraz przy sztucznym oświetleniu. 

Pamiętaj! Zawsze, gdy świeci słońce, bez względu czy jesteś w górach, czy nad morzem, powinnaś zadbać o ochronę oczu. Po całym dniu daj im odpocząć, fundując kąpiel z kropli - tak zwane sztuczne łzy kupisz w każdej aptece bez recepty. Nawilżą one twoje oczy i przyniosą im ukojenie. 

Zobacz także:

Show

Reklama