Reklama

Reklama

SHOW - magazyn o gwiazdach

Dzieci bez płci

​Co robić, gdy syn chce być córką, a córka mówi, że czuje się chłopcem? Sprawa jest delikatna, ale problem poważny. Nie wolno go ignorować.

To zjawisko nie jest, jak twierdzą niektórzy, wymysłem współczesnych czasów. Z problemem tożsamości seksualnej ludzie borykają się od lat. Także ci bardzo znani. Caitlyn Jenner, Chaz Bono (syn Cher) czy posłanka Anna Grodzka to tylko kilka przykładów osób transpłciowych. Tymczasem, jak wynika z badań, coraz częściej kłopot z klasyfikacją płciową mają dzieci, nawet te bardzo małe. Rozmawiamy na ten temat z psychologiem i seksuologiem. Tłumaczą nam, kiedy dziecięce przebieranki to tylko niegroźna zabawa, a w jakich sytuacjach reagować i jak. Radzą też, dlaczego czasem warto z dzieckiem udać się do specjalisty. I najważniejsze - mówią, jak wspierać dzieci, gdy czują, że urodziły się w niewłaściwym ciele. 

"Nie chcę w spodniach"

Reklama

Kilka tygodni temu świat obiegły zdjęcia znanej aktorki, Charlize Theron (43), spacerującej ulicami Los Angeles z 8-letnim synem Jacksonem. Miał wysoko upięte długie włosy, błękitną sukienkę i różowe buty. Jego wygląd wywołał w Ameryce prawdziwą burzę. Kilka dni później, goszcząc w jednym z talk show, aktorka stwierdziła, że "wychowuje dwie piękne córki". Dziennikarze natychmiast wypomnieli jej, że zaledwie trzy lata temu, podczas promocji filmu "Królowa śniegu i Łowca" mówiła o Jacksonie "syn". Zdaniem psychologa, z którym rozmawiali redaktorzy "OK magazine", Charlize mówiąc dziś o Jacksonie "córka" okazuje wsparcie dziecku, które nie utożsamia się z własną płcią. Bo Jackson od trzech lat nosi wyłącznie damskie ubrania. I twierdzi, że nie czuje się chłopcem. 

"Naturalnym elementem w rozwoju dziecka jest to, że chce eksperymentować. Niektórzy chłopcy mówią: »Byłam, zrobiłam« i odwrotnie, dziewczynki mówią: »Byłem, zrobiłem« - to naturalny element rozwoju. Jeśli jednak powtarza się stale, trwa bardzo długo i dziecko z krzykiem reaguje na to, że rodzice chcą je ubrać charakterystycznie dla płci, to warto byłoby pójść do specjalisty - psychologa czy seksuologa, który zajmuje się wspieraniem osób transpłciowych, po to, by mógł im coś doradzić", twierdzi seksuolog, Izabela Jąderek. 

Ponoć konsultacje u psychologów i seksuologów mają już za sobą syn Naomi Watts, Samuel (10) i córka Angeliny Jolie (43), Shiloh (12). Dziewczynka od lat ubiera się w chłopięce ciuchy i - jak w jednym z wywiadów zdradziła była niania gwiazdy - w zaciszu domu, na własną prośbę nazywana jest przez rodzinę John. Pytana o Shiloh, Angelina mawia: "Nigdy nie zabronię komukolwiek z moich dzieci być tym, kim chcą. Ja i Brad zawsze będziemy dawać im wolność wyboru (...) Shiloh chce być chłopcem, więc skróciliśmy mu włosy. Chce ubierać się w chłopięce rzeczy i praktycznie uważa się za jednego z braci". Gwiazda dodała, że sama w dzieciństwie też była chłopczycą i nosiła męskie ubrania. Z wiekiem po prostu z tego wyrosła. 

>>> Przeczytaj na kolejnej stronie o metodach wychowawczych gwiazd Hollywood <<<

Show

Reklama