Reklama
SHOW - magazyn o gwiazdach

Kiedyś będziesz alergikiem

​Dziś nic cię nie uczula, ale to wcale nie oznacza, że nie zacznie. Jak odróżnić zwykły katar od objawów alergii i jak się jej pozbyć, gdy już się pojawi?

Odlicz do trzech! Szacuje się, że już co trzecia osoba na świecie zmaga się z jakąś postacią alergii. Ale jak z każdą chorobą przewlekłą, z uczuleniem także da się żyć. 

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest unikanie kontaktu z tym, co cię uczula. To dość łatwe w alergii kontaktowej (oddaj kota przyjaciółce) czy pokarmowej (możesz zrezygnować z orzechów czy truskawek). Gorzej, gdy alergeny fruwają w powietrzu. 

Na urlop zimą lub nad morze. Podczas chłodów i nad wietrznym wybrzeżem pyłków jest stanowczo mniej. Pamiętaj też o tym, żeby nie przesadzać z wysiłkiem. Nadmiar aktywności ruchowej u alergików objawia się także wzrostem poziomu histaminy - a to może wywołać reakcję alergiczną. Relaks poza domem planuj najlepiej wtedy, gdy powietrze jest wilgotne (np. zaraz po deszczu) i fruwa najmniej pyłków. 

Reklama

Pierz, nie pal i wietrz! Bieliznę pościelową czy ręczniki powinnaś prać jak najczęściej w środkach hipoalergicznych i w temperaturze 60 stopni C. Koniecznie rzuć palenie, bo alergia wziewna plus dym z papierosa to szybka i krótka droga do poważnych chorób górnych dróg oddechowych. Często wietrz mieszkanie, najlepiej wieczorem. Zapomnij o romantycznych wieczorach przy kominku. Dowiedziono, że dym drzewny wzmaga objawy alergii. 

Odczulanie - jedyny ratunek i jedyna całkowicie skuteczna metoda walki z alergią. W zależności od rodzaju nadwrażliwości i jej nasilenia podaje się różne preparaty w różnym natężeniu. Niestety, wiąże się to z zastrzykami - na początku szczepionkę podaje się średnio co dwa tygodnie. Potem w odstępach sześciu miesięcy należy zgłosić się na dawkę podtrzymującą. Całkowity okres leczenia może trwać nawet trzy lata i zależy od pacjenta. Na szczęście zastrzyki są w części refundowane, pacjent ponosi niewielkie koszty związane z kuracją. Istnieją też przedsezonowe leki podjęzykowe, ale te kosztują aż 1200 zł za cztery dawki. Ta terapia działa u 80 proc. chorych, a jej niewątpliwą zaletą jest możliwość samodzielnego przyjęcia leku. Niestety, w tym przypadku leczenie też może potrwać kilka lat - z tą różnicą, że preparaty przyjmuje się tylko przed okresem pylenia. 

Ważne i ciekawe

Alergicy powinni unikać spacerów rano i w południe - wtedy stężenie pyłków jest największe i ciężko będzie o dobre samopoczucie. Dolegliwości ustąpią dopiero wieczorem, bo wilgoć sprawi, że pyłki nie będą już unosić się w powietrzu. 

Żeby określić stan zdrowia płuc należy zgłosić się do pulmonologa i wykonać spirometrię. Badanie pomaga ocenić pojemność płuc oraz ich pracę, a dodatkowo diagnozuje zaburzenia układu oddechowego - w tym astmę. Wizyta u lekarza jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie trwa kilka minut i polega na nabieraniu i wydmuchiwaniu powietrza w ustnik podłączony do komputera odczytującego wyniki. Dodatkowo, specjalista może zalecić test wysiłkowy. Wykonując spirometrię prywatnie zapłacimy 50-70 zł.

Duszności po wysiłku i bezdech senny nie są objawami uczulenia! Koniecznie skonsultuj się z kardiologiem, by wykluczyć choroby serca.

Alergia czy przeziębienie

Objawy alergii często mylone są z objawami przeziębienia i nierzadko leczone jako utrzymująca się i nawracająca infekcja. Wodnisty katar i kichanie, które towarzyszą alergicznemu nieżytowi nosa, są traktowane jak objawy kataru wirusowego. A kaszel i świsty w oskrzelach charakterystyczne dla zaostrzenia alergii na pyłki, nierzadko brane są za symptomy zapalenia górnych dróg oddechowych. 

Przeziębienie trwa od kilku dni do dwóch tygodni, występuje zwykle w chłodnych porach roku. Tymczasem alergia pojawia się wiosną i latem (tzw. sezonowa - I okres: od połowy lutego do maja - pyłki drzew liściastych; II okres: od końca maja do połowy lipca - pyłki traw; III okres: koniec maja do połowy lipca - pyłki chwastów). 

Przeziębienie pojawia się po kontakcie z osobą zarażoną np. wirusami, zaś objawy alergii występują po kontakcie z czynnikiem uczulającym (pyłki, kurz, itp.). Stany podgorączkowe, bóle gardła, rzadziej bóle głowy, katar stosunkowo szybko nabierający barwy żółtawej - to objawy charakterystyczne dla przeziębienia. Tymczasem w alergii częste jest swędzenie i łzawienie oczu, a wydzielina z nosa jest bezbarwna. 

Objawy przeziębienia ustępują po lekach przeciwzapalnych, a bakteryjne po zastosowaniu antybiotyków, podczas gdy w alergii poprawa jest widoczna po zastosowaniu preparatów sterydowych, przeciwhistaminowych czy przeciwalergicznych. 

Alergia to nie tylko katar pojawiający się po wdychaniu roślinnych pyłków. Nadwrażliwość, czyli nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu odpornościowego, może się pojawić po kontakcie z odchodami roztoczy z kurzu domowego, sierścią zwierząt, ludzkimi włosami, zarodnikami grzybów pleśniowych, drobnoustrojami (bakterie i wirusy), pasożytami i ich białkami, rozmaitymi substancjami chemicznymi (krem, szampon, płyn do mycia naczyń, proszek do prania), leki czy też jad pochodzący z użądlenia lub ukąszenia owadów. Każdy z tych czynników może przynieść objawy zbliżone do objawów przeziębienia. Towarzyszyć im mogą zmiany skórne: pokrzywki, bąble, opuchnięcie śluzówki nosa i gardła.
Zobacz także:

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy