Reklama
Rozwiń firmę

​Doradca w biznesie

Co zwykle robisz, kiedy masz jakiś problem albo czegoś nie wiesz? Pytasz znajomych, dzwonisz do jakiegoś specjalisty. Podobnie możesz robić, prowadząc własny biznes. W swojej firmie możesz spotkać się z różnymi zagadnieniami, których nie musisz znać. W tych wszystkich sprawach możesz liczyć na pomoc specjalistów. A dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych uzyskasz ją bezpłatnie lub taniej.

Pomoc na co dzień

Prowadząc własną firmę możesz potrzebować czasem porad prawnych, doradztwa w podjęciu decyzji zakupowych albo wsparcia w określeniu kierunku rozwoju twojej firmy. Jeżeli nie masz odpowiedniego wykształcenia lub pracownika z wiedzą np. z zakresu ekonomii, finansach i marketingu, możesz skorzystać z tzw. usług doradczych.

Dofinansowanie na taką pomoc możesz otrzymać w swoim programie regionalnym. Dzięki temu za pomoc doradcy zapłacisz co najmniej 50 proc. mniej. Zapytaj w Punkcie Informacyjnym w swoim województwie, gdzie i kiedy możesz postarać się o takie środki. W wielu regionach zostały już wybrane instytucje, których celem jest dostarczanie różnych usług doradczych małym firmom, które ich potrzebują.

Reklama

Szereg dofinansowanych usług doradczych (oraz szkoleń) znajdziesz także w Bazie Usług Rozwojowych.

Prostsze innowacje

Sprawy mogą się skomplikować, kiedy chcesz wprowadzić innowacje do swojej działalności. Wtedy powinnaś orientować się także w sprawach związanych z własnością intelektualną i innych specyficznych regulacjach. Prowadzenie prac badawczych czy ich komercjalizacja (a więc przekucie ich w praktyczne rozwiązania w twojej firmie) też wiążą się z wieloma zasadami i obowiązkami. Jeśli będziesz chciała skorzystać z funduszy kapitałowych (czyli wsparcia zewnętrznego inwestora, który dofinansuje twoją firmę w zamian za część udziałów), także możesz natrafić na wyzwania, np. jak zabezpieczyć swoje prawa w relacjach z inwestorem.

W tych kwestiach również możesz skorzystać z pomocy. Unijne dofinansowanie na usługi doradcze związane z innowacjami znajdziesz (ponownie) w swoim programie regionalnym oraz w Programie Inteligentny Rozwój. Do 28 lutego 2018 r. możesz złożyć wniosek o dofinansowanie z programu Inteligentny Rozwój.

Informacje związane z programem regionalnym znajdziesz w swoim Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Wskazówek na temat dofinansowania w Programie Inteligentny Rozwój szukaj natomiast w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Otoczenie biznesu

Jako mikro, mały lub średni przedsiębiorca masz dostęp m.in. do usług doradczych, pomocnych we wdrożeniu innowacji w zakresie: prawa, finansów, marketingu, negocjacji, rozwoju firmy, rozwoju zasobów ludzkich i ochrony własności przemysłowej. Usługi świadczone są przez specjalistyczne instytucje. Pomagają one firmom, stąd nazywane są instytucjami otoczenia biznesu. Ich jakość jest pewna , ponieważ zostały one sprawdzone przez Ministerstwo Rozwoju. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej ministerstwa.

Zagranica jest coraz bliżej

A może masz pomysł na rozwój swojej firmy poza granicami kraju? Niektóre branże bardzo łatwo rozszerzyć na rynki zagraniczne. Masz jednak prawo nie wiedzieć, od czego zacząć. Może ci się więc przydać pomoc w opracowaniu planu eksportowego twojej firmy albo gotowe propozycje udziału w różnych wydarzeniach promocyjnych poza Polską. Pozwoli ci to zdobyć kontakty i oswoić się z działaniem za granicą. Jaką rolę odgrywają tu Fundusze Europejskie? Dają możliwości dofinansowania na doradztwo w planowaniu eksportu i na udział w targach albo innych imprezach. Środki na takie cele znajdziesz w Programie Inteligentny Rozwój oraz Programie Polska Wschodnia. W obu trzeba poczekać na nowe konkursy do przyszłego roku. Za to w niektórych programach regionalnych jeszcze w 2017 r. możesz złożyć wniosek o dofinansowanie. Zapytaj o szczegóły w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Dobrych porad nigdy za wiele

Pamiętaj, że jeśli masz jakieś wątpliwości związane z prowadzeniem swojego biznesu, zawsze możesz zwrócić się o pomoc. Nie zawsze jest to dofinansowanie. Często przydaje się po prostu bezpłatna informacja od specjalisty. Poniżej znajdziesz krótką ściągę w sprawie różnych porad biznesowych:

- możliwości dofinansowania z Funduszy Europejskich - Punkty Informacyjne Funduszy EuropejskichPortal Funduszy Europejskich

- prawo i przepisy w Unii Europejskiej - Punkty Europe Direct

- kontakty zagraniczne, szukanie partnerów, innowacje - Punkty Enterprise Europe Network

- wiedza o biznesie w Polsce - Serwis informacyjny dla przedsiębiorcy

- rozwój innowacji w firmie - Portal Innowacji

- rozwój działalności za granicą - Portal Promocji Eksportu

Od pomysłu do produktu

- Generalnie chodzi o to, aby wspomóc proces w firmie od momentu powstania pomysłu na innowacyjny produkt, aż do chwili uzyskania zdolności do jego komercjalizacji. Nasz zespół złożony z ekspertów i naukowców w danej dziedzinie stara się na każdym etapie tego procesu aktywnie w nim uczestniczyć i wspierać wiedzą merytoryczną - mówi Konrad Kosierkiewicz z zarządu Fundacji Rozwoju Podhala.

Czym się państwo zajmują?

- Fundacja Rozwoju Podhala świadczy usługi proinnowacyjne dla przedsiębiorstw w ramach akredytacji przyznanej przez Ministerstwo Rozwoju. Jest to szeroki zakres usług pozwalających na opracowanie innowacyjnych produktów i ich przygotowanie do wdrożenia. Z punktu widzenia klientów najbardziej istotne wydają się usługi związane z pomocą w opracowaniu innowacyjnej technologii, ochrony własności intelektualnej, wyceny innowacyjnych produktów i rozwiązań.

Czym są proinnowacyjne usługi?

- Proinnowacyjne usługi to właśnie wsparcie zewnętrznego podmiotu dysponującego odpowiednim zespołem ekspertów i wiedzą, w procesie wprowadzenia przez firmę innowacji produktowej. Wiele polskich firm ma ciekawe pomysły i rozwiązania, jednak często brakuje im czasu, środków lub odpowiednich osób dla ich wcielenia w życie. W takich przypadkach nasza organizacja stanowi niejako zewnętrzny dział badawczo-rozwojowy dla danego przedsiębiorstwa, który wspiera cały proces.

Jakie korzyści może mieć przedsiębiorca ze współpracy z państwem?

- Główne korzyści dla przedsiębiorcy to uzyskanie dostępu do wiedzy i doświadczenia, których pozyskanie przez firmę byłoby bardzo drogie, a czasami wręcz niemożliwe. Dzięki programom unijnym, np. Programowi Inteligentny Rozwój, istnieje możliwość dofinansowania takich usług. Dzięki temu stają się one jeszcze bardziej dostępne dla przedsiębiorstw i stanowią wartość dodaną w całym przedsięwzięciu. A nie oszukujmy się, tylko te firmy, które stawiają na innowacje, mają szansę zaistnieć na globalnym, konkurencyjnym rynku.

Jakie firmy najczęściej korzystają z państwa proinnowacyjnych usług? 

- Są to głównie firmy małe i średnie, które w swoim rozwoju stawiają na innowacje. Reprezentują różne branże. W naszym portfolio mamy zarówno firmy z branży IT, inżynieryjne, inteligentnego budownictwa, rozwiązań dla sektora energetycznego, a nawet branży hotelarskiej.

Czy mógłby pan podać przykład firmy, która skorzystała z państwa usług?

- Nie możemy mówić o zbyt wielu szczegółach, gdyż mamy z klientami umowy o zachowaniu poufności, które gwarantują im wyłączność na pozyskaną wiedzę i rozwiązania. Niemniej takim przykładem może być stworzenie dla jednej z firm specjalnej głowicy. Umożliwia ona granulację odpadów, dzięki czemu można je dalej wykorzystać do uzyskania energii cieplnej.

- Obecnie realizujemy ciekawy projekt związany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji na rynku hotelarskim. Wszystko wskazuje na to, że może to być hit, który wiele zmieni na tym rynku, nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cieszy nas to, że klienci są zadowoleni ze współpracy i już sygnalizują kolejne pomysły i rozwiązania. To duża satysfakcja dla nas i możliwość rozwoju dla tych przedsiębiorstw.


INTERIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy