Reklama

Pejzaże, które powstają, by zachwycać

Fotografia krajobrazowa jest jedną z najbardziej podstawowych dziedzin fotografii. Piękne pejzaże cieszą oczy i pozwalają podziwiać potęgę natury. Jak zrobić idealne zdjęcie w plenerze, mając do dyspozycji jedynie telefon komórkowy?

Każdy z nas kocha piękne widoki. Niestety, często fotografia nie jest w stanie w pełni oddać tego, co widzimy własnymi oczami. Aby to zmienić potrzebujemy nie tylko dobrego, intuicyjnego aparatu, ale również znajomości kilku, prostych zasad. Zaprezentujemy je z użyciem Huawei P30 Pro - smartfonu wyposażonego w aparat główny z czterema obiektywami, opracowanymi we współpracy z legendarną marką Leica.

Magiczne godziny

Mimo że wschody i zachody słońca możemy podziwiać każdego dnia, wciąż jest w nich coś niezwykłego. Godzina - dwie przed zachodem i po wschodzie to także czas, gdy wszystkie zdjęcia wychodzą idealnie. Nisko zawieszone źródło światła subtelnie podkreśla szczegóły krajobrazu i tworzy delikatne, dłuższe cienie. Nie oślepia, a jednocześnie doskonale oświetla scenerię. Dodatkowy plus? Wschodzące i zachodzące słońce daje światło o ciepłej tonacji, dzięki czemu krajobraz zyskuje urok, którego próżno szukać w środku dnia.

Reklama

Aby osiągnąć pożądany efekt musimy dotrzeć do miejsca, w którym chcemy zrobić zdjęcia odpowiednio wcześnie, by dobrze się ustawić i przygotować precyzyjny kadr. Do uchwycenia perfekcyjnego ujęcia przyda się statyw, jednak jeśli go nie mamy  - nic straconego! Stabilizacja obrazu w aparacie Huawei P30 Pro sprawi, że bez problemu zrobimy zdjęcie z ręki. Jak działa stablizacja? Smartfon Huawei automatycznie wykonuje kilka zdjęć z różnymi parametrami ekspozycji. Na kazdym ujeciu identyfikowane są charakterystyczne punkty, na podstawie których obraz jest wyrównywany.

Którą porę dnia wybrać? Wiele zależy od tego, co tak naprawdę chcemy uchwycić. Rano mamy szansę na mgłę i krople rosy, w których odbijają się promienie słońca, a wieczorem na w pełni rozwinięte kwiaty, które mogą stanowić kwintesencję naszego krajobrazu. Zanim jednak ustawimy budzik na godzinę 4 rano, warto sprawdzić prognozę pogody. Na miejscu może okazać się, że zrobienie dobrego zdjęcia będzie znacznie utrudnione przez niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Dobry kadr

Chwytając za telefon, by zrobić zdjęcie krajobrazu, powinniśmy zadać sobie jedno, istotne pytanie: co tak naprawdę chcemy sfotografować? Ładny widok to nie wszystko. Warto zastanowić się, co powinno znaleźć się w centrum zdjęcia i jak uchwycić kadr w taki sposób, by zdjęcie oddało to, co nas urzekło w tym krajobrazie.

Tu przydatna staje się znajomość zasad kompozycji, których uczyliśmy się na zajęciach z plastyki w podstawówce. Mają one odniesienie nie tylko do obrazów, ale również do fotografii. Choć nie powinniśmy zawsze i za wszelką cenę podążać za regułą mówiąca o dążeniu do symetrii w kadrze, to zastosowanie się do niej może przynieść zaskakujące efekty. W tym celu przyda się siatka, którą możemy włączyć w ustawieniach aparatu Huawei P30 Pro, która pomoże nam odpowiednio wykadrować zdjęcie, szukając naturalnych linii i proporcji w krajobrazie.

Dobrym pomysłem będzie uchwycenie kadru w taki sposób, by jeden element prowadził oczy widza przez całą fotografię. Możemy do tego wykorzystać elementy krajobrazu, jak murek, linia drzew lub droga.

Rodzaj obiektywu

Najlepszym wyborem do fotografii krajobrazowej wydaje się być obiektyw szerokokątny. Charakteryzuje się on krótką ogniskową - zwykle od 16 do 35 mm. Oznacza to, że z jego pomocą możemy uchwycić znacznie szerszy kadr niż korzystając z tradycyjnego obiektywu. Sprawdza się to nie tylko w ciasnych pomieszczeniach czy w trakcie robienia zdjęć na stadionie piłkarskim, ale również przy zdjęciach pejzażu, gdy pejzaż jest rozległy, a my chcemy uchwycić całość scenerii na jednej fotografii. Doskonale nadaje się również do uchwycenia konkretnego obiektu na pierwszym planie w kontekście większej przestrzeni.

Jeśli jednak mamy nieograniczony teren i brak konkretnych punktów, na których chcemy się skupić możemy spróbować uchwycić plener zwykłym obiektywem. Warto jednak wykonać to samo ujęcie w dwóch wersjach (szerokokątnej i tradycyjnej), a następnie porównać, które z nich wyszło lepiej. Zwłaszcza, że do zmiany obiektywu w telefonie wystarczy zaledwie jeden ruch palcem.

Pierwszy plan

Ten błąd popełnia wielu fotografów. Chcąc zrobić zdjęcie pejzażu skupiamy się na ogólnej scenerii, nie zwracając uwagi na to, co jest blisko nas. Tymczasem odpowiednio uchwycony pierwszy plan może stać się jednym z najważniejszych elementów fotografii krajobrazowej. Widząc efekt końcowy, to co jest na przodzie znacznie bardziej przykuwa nasz wzrok, niż w momencie robienia zdjęcia.

Jak znaleźć mocny pierwszy plan? Poszukajmy czegoś, co znajdzie się w dolnym rogu fotografii i wyraźnie oddzieli się od reszty krajobrazu. Może to być drzewo, murek, znak drogowy czy nawet zwykły kamień.

Dobrym pomysłem może okazać się wykorzystanie funkcji rozmycia tła. W końcu to, co znajduje się na dalszym planie wcale nie musi być kluczowym elementem fotografii krajobrazowej. Efekt ten osiągniemy dzięki dodatkowemu obiektywowi f/1.6 w Huawei P30 Pro. Wystarczy, że przyłożymy palec w konkretnym miejscu na ekranie smartfona, a on sam dopasuje funkcję.

Nietypowy szczegół

Jeśli przestrzeń jest rozległa i w zasięgu wzroku nie mamy nic, co przykuwałoby uwagę, spróbujmy dodać do krajobrazu jakiś element - plecak, gałąź czy cokolwiek mamy pod ręką. Doskonałym pomysłem będzie również umieszczenie w plenerze jakiegoś charakterystycznego, nietypowego dodatku, który przełamie zbyt jednorodny krajobraz.

Ten trik przydaje się również wówczas, gdy naturalne oświetlenie pozostawia wiele do życzenia, a pejzaż jest płaski i nieciekawy. Co może być takim wyraźnym szczegółem? Czerwony balonik w scenerii polnej, niewielki pstrokaty kwiatek czy kolorowa piłka na plaży od razu przykują wzrok odbiorcy, skupiając jego uwagę na całości zdjęcia. 

Łamanie zasad

Gdy już dojdziemy do wprawy w robieniu pięknych, podręcznikowych zdjęć, puśćmy w niepamięć wszelkie nauki. Łammy zasady, bawmy się symetrią, wyeliminujmy pierwszy plan tworząc kompozycję, która zachwyci swoją przestrzenią.

Złapmy ostrość na coś nieoczywistego, a w czasie wschodów lub zachodów słońca - skupmy swoją uwagę na obiektach pojawiających się na horyzoncie, które będą doskonale kontrastować z pięknym, kolorowym niebem. Bawmy się fotografią i twórzmy obrazy, które zachwycą innych swoją oryginalnością!

Artykuł powstał we współpracy z marką Huawei

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy