Reklama

Jak przygotować się do podróży do USA?

Planujesz podróż do Stanów Zjednoczonych? Jakich formalności należy dopełnić, by otrzymać wizę oraz jak się przygotować, by bez kłopotów zwiedzić terytorium USA.

Wielki Kanion, Manhattan nocą, piaszczyste plaże w Miami - kto z nas nie chciałby tego zobaczyć na własne oczy? W czym więc problem? Część zraża się już na samym wstępie - przecież trzeba ubiegać się o wizę. Choć rzeczywiście wciąż obowiązują nas restrykcyjne przepisy dotyczące otrzymania zezwolenia na wjazd do USA, to kilkutygodniowy wyjazd w celach turystycznych jest osiągalny dla zdecydowanej większości. Wystarczy dopełnić paru formalności. O czym należy wiedzieć przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych?

Reklama

Kiedy zacząć starać się o wizę do USA? Przyznawanie wizy, nawet tej turystycznej, zajmuje trochę czasu, dlatego najlepiej zacząć się o nią starać już 3 miesiące przed planowaną podróżą. Istnieje ryzyko, że wiza nie zostanie przyznana, dlatego wizyta w konsulacie lub ambasadzie powinna odbyć się jeszcze przed zakupem biletów lotniczych czy rezerwacją pokoi hotelowych.

W nagłych wypadkach istnieje możliwość odbycia rozmowy z konsulem w trybie pilnym i wyrobienia wizy w ciągu paru dni.

Jak długo musi być ważny paszport, by otrzymać wizę? Konieczne jest posiadanie paszportu ważnego jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy po zakończeniu planowanego wyjazdu do USA. Co jednak zrobić, gdy wygasła ważność paszportu, w którym znajduje się aktualna wiza? Czy można z niej dalej korzystać? - Dopóki wiza nie zostanie uszkodzona (np. przez cięcie lub zarysowanie), pozostaje ważna do daty wygaśnięcia, nawet jeśli upłynęła ważność paszportu. W takim przypadku można po prostu podróżować z dwoma paszportami: nowym oraz starym, zawierającym ważną wizę do Stanów Zjednoczonych - mówi zastępca konsula Generalnego USA w Polsce Patrick T. McNeil.

Czy wymagane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego do USA? Nie jest to obowiązek, ale przed wyjazdem warto wykupić sobie ubezpieczenie zdrowotne, najlepiej w jednym ze znanych towarzystw, które mają swoje przedstawicielstwa w Stanach. Co prawda opieka zdrowotna w USA jest na najwyższym poziomie, ale w razie choroby trzeba się liczyć z wysokimi kosztami.

Nie ma również obowiązku szczepień przed wyjazdem do Stanów.

Od czego zacząć dopełnianie formalności związane z uzyskaniem wizy? W pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek wizowy. W większości przypadków będzie to wniosek B-1/B-2, czyli wiza turystyczna, na leczenie lub służbowa, upoważniająca do pobytu czasowego.

Następnie trzeba będzie uiścić opłatę wizową, która w przypadku tego typu wiz wynosi 160 $.

Kolejnym krokiem będzie wypełnienie elektronicznego wniosku o wizę nieimigracyjną (DS-160). Do zadania należy podejść poważnie, gdyż może przesądzić o losie naszego wyjazdu, a po wysłaniu formularza nie można już nic w nim zmienić.

Po dopełnieniu tych formalności należy zadzwonić do konsulatu lub ambasady i umówić się na spotkanie z urzędnikiem, który ostatecznie zaopiniuje nasz wniosek.

Jak należy się przygotować do spotkania z urzędnikiem konsularnym? Na wizytę z urzędnikiem konsularnym należy wziąć paszport ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy po planowanej dacie powrotu ze Stanów, jedno aktualne zdjęcie wielkości 5cm x 5cm, wydruk potwierdzenia daty umówienia się na rozmowę i wydruk potwierdzenia złożenia formularza DS-160.

Należy pamiętać, że osoba ubiegająca się o wizę, staje się potencjalnym imigrantem, dlatego podczas rozmowy należy wykazać chęć powrotu do kraju. By zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wizy, można wziąć ze sobą dodatkowe dokumenty, na przykład wyciąg z konta będący dowodem na posiadanie odpowiednich środków umożliwiających podróżowanie albo umowę o pracę świadczącą o stałym zatrudnieniu na terenie Polski. W razie wątpliwości urzędnika warto mieć przy sobie wszelkie dokumenty świadczące o dalekosiężnych planach związanych z Polską.

Z kolei osoby lecące do Stanów Zjednoczonych, by podjąć tam leczenie, muszą przedłożyć urzędnikowi diagnozę medyczną wystawioną przez lekarza prowadzącego oraz pismo przesłane przez placówkę zdrowotną w USA poświadczające o gotowości przyjęcia pacjenta. Konieczne jest również przedstawienie oświadczenia o możliwości pokrycia przez chorego wszelkich kosztów leczenia czy zakwaterowania oraz wykazanie, że te środki znajdują się na koncie. 

Jak wygląda spotkanie z urzędnikiem konsularnym? W ambasadzie należy pokazać się o wyznaczonej godzinie. W dziale wizowym pobierane są nasze odciski palców, następnie zostajemy skierowani na rozmowę z urzędnikiem.

O co będzie nas pytał? Przede wszystkim chce on poznać motywacje do powrotu do Polski, dlatego pyta o pracę, uczelnie, perspektywy zawodowe, rodzinę. Chce również poznać cel wizyty w USA i przebieg wcześniejszych wizyt w tym kraju, jeśli taka miała miejsce. Należy również udzielić mu informacji o aresztowaniach lub wyrokach z przeszłości. Utajnienie jakichkolwiek istotnych faktów może skutkować dożywotnim zakazem wydania wizy.

- Osoba ubiegająca się o wizę ma większe szanse (...), jeśli okaże silne więzi gospodarcze z Polską, takie jak stabilne zatrudnienie, a także silne więzi rodzinne i społeczne. Każdy wnioskodawca jest wyjątkowy, nie ma "magicznej formuły" gwarantującej zakwalifikowanie się do otrzymania wizy. Uważamy, że każda aplikacja wizowa podlega indywidualnym rozpatrzeniom, ale przeważająca większość zgłoszeń zostaje zatwierdzona. Najważniejszą rzeczą, jaką może zrobić wnioskodawca w celu zapewnienia sobie wizy, jest przedstawienie konkretnych i wiarygodnych planów podróży oraz udzielanie prawdziwych odpowiedzi na pytania konsulatu (...) - mówi zastępca Konsula Generalnego USA w Polsce Patrick T. McNeil.

Jakie są szanse otrzymania wizy? - W ubiegłym roku ogólnoświatowa skala odrzucenia wniosków o wizę turystyczną/biznesową (B1/B2) wyniosła 5,37% - wylicza amerykański konsul. - Średnia stopa odrzucenia stopniowo spada w ostatnich latach i jest o ponad 20% niższa niż zaledwie dziesięć lat temu (...) wielu Polaków nadal uważa, że trudno jest zakwalifikować się do wizy w Stanach Zjednoczonych i są zaskoczeni faktem, że nasza stopa zatwierdzenia wynosi prawie 95%.

Jak odebrać przyznaną wizę? Wiza przyznawana jest w postaci specjalnej naklejki w paszporcie. Dokument może zostać odebrany osobiście w wyznaczonym punkcie w ambasadzie lub konsulacie, ale za dodatkową opłatą można również poprosić o przekazanie paszportu przez kuriera. 

Co nas czeka po przylocie do USA? Wiza, którą otrzymaliśmy w Polsce, nie gwarantuje wjazdu do USA. O tym decyduje inspektor imigracyjny w punkcie granicznym na lotnisku w Stanach Zjednoczonych. To on wydaje pozwolenie na pobyt i określa jego długość.

Podobnie jak urzędnik konsularny, inspektor chce poznać cel wizyty, miejsce pobytu w Stanach oraz perspektywy zawodowe w Polsce. Spokojnie, sytuacje, w których urzędnik podejmuje decyzję o odesłaniu podróżującego do kraju, z którego pochodzi, zdarzają się bardzo rzadko.

Przed przekroczeniem granicy służby graniczne skontrolują nasze dokumenty, sfotografują nas i pobiorą odciski palców.

Czego nie wolno wwozić, a co należy oclić? Zakazane jest przewożenie produktów spożywczych, roślin i nasion. Oczywiście nie wolno również posiadać narkotyków.

Jadąc do Stanów wolno nam przewieźć do 10 000 $. Kwotę przewyższającą tę sumę należy zgłosić w deklaracji celnej oraz bezpośrednio - urzędnikowi.

Jak wynająć samochód w USA? Za kółkiem można usiąść, legitymując się międzynarodowym prawem jazdy, które zachowuje ważność tak długo, jak ważna jest nasza wiza. Jednocześnie należy wziąć ze sobą polskie prawo jazdy oraz uwierzytelnione tłumaczenie tego dokumentu na język angielski. Turystów obowiązuje uiszczanie opłat parkingowych.

Warto przed wyjazdem do USA wyrobić sobie kartę kredytową, która jest tam na tyle powszechnie używana, że często bez niej nie wynajmiemy samochodu lub nie zarezerwujemy hotelu.

Czym różnią się amerykańskie gniazdka od europejskich? Amerykanie korzystają z innego typu gniazdek o napięciu 120 V, dlatego warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w przejściówkę. Lepiej kupić ją w Polsce, gdyż na miejscu może być problem ze znalezieniem sklepu sprzedającego takie wtyczki.

Liczne formalności związane z wyjazdem do Stanów Zjednoczonych mogą spędzić sen z powiek, a nawet zniechęcić turystów. Niemniej jednak gra jest warta świeczki - za oceanem czeka na nas Nowy Świat i nowe wrażenia. Warto więc dopełnić formalności i wziąć udział w tej przygodzie.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy