Reklama

Reklama

Sześć sposobów na wiosenne prace w ogrodzie

Coraz częściej zaglądamy teraz do naszych przydomowych ogrodów i na działki, aby je uporządkować i przygotować do lata. Za co warto zabrać się wczesną wiosną?

Choć jest jeszcze chłodno, warto już teraz zająć się ogrodem. Usuwamy resztki zeszłorocznych liści i otuliny z iglaków, magnolii i hortensji. Pod koniec miesiąca stopniowo odkrywamy róże.

Reklama

Chociaż w marcu przychodzi astronomiczna wiosna, to nadal bacznie obserwujemy prognozy pogody, bo mogą zdarzyć się przymrozki, które szkodzą uprawom.

1. Przycinanie gałęzi

Sprawdzamy, czy drzewa nie mają uszkodzeń lub infekcji, a jeśli tak, to je leczymy. Porażone pędy wycinamy poniżej miejsca zakażenia. Możemy jeszcze przyciąć niektóre gałęzie, zwłaszcza posadzonych na jesieni młodych drzewek owocowych i krzewów.

Tuż nad ziemią przycinamy posadzone jesienią krzaki malin, porzeczek i agrestu. U starszych drzew robimy cięcia prześwietlające, co może zapobiegać wielu chorobom. Trzeba pamiętać koniecznie o tym, aby uszkodzone miejsca od razu posmarować maścią ogrodniczą.

2. Ochrona przed chorobami

Jeżeli temperatura przekracza 6ºC, rozpoczynamy zabiegi chroniące drzewa brzoskwiniowe przed tzw. kędzierzawością liści. Z porzeczek usuwamy stare, zaschnięte pędy i zwracamy uwagę na pąki.

Gdy są zbytnio nabrzmiałe, to znaczy, że rozwija się w nich tzw. wielkopąkowiec porzeczkowy. Jeśli dotyczy to pojedynczych przypadków, urywamy je i palimy, a jeśli większości, usuwamy całą gałąź.

***Zobacz także***

Na żywo

Reklama