Reklama
Odkryj w sobie piękno

Coraz starsza i coraz... piękniejsza

Z wiekiem skóra się zmienia - staje się przesuszona, traci jędrność i dłużej się regeneruje. Na szczęście dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz sprawić, że skóra będzie wyglądała młodziej - na dłużej!

Brak elastyczności, nierównomierny rozkład barwnika, przesuszenie, odwodnienie, zmiana pH skóry na bardziej kwaśny (co powoduje, że skóra jest mniej odporna na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych) - to wszystko zmiany, które zachodzą w skórze wraz z wiekiem. Za część z nich odpowiadają inne czynniki (np. promienie UV, niewłaściwa dieta i palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, a nawet promieniowanie monitora), ale skóra dojrzała znacznie gorzej radzi sobie z regeneracją, dlatego potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.

Nie tylko twarz

Zmarszczki, utrata elastyczności i przebarwienia na twarzy sprawiają, że zaczynamy bardziej przykładać się do jej pielęgnacji. Kupujemy kremy, toniki i mleczka, które mają nawilżać skórę, zapobiegać tworzeniu się zmarszczek i spłycać te już istniejące. Nie można jednak zapominać o pielęgnacji skóry całego ciała, a szczególnie o jej nawilżaniu - dobrze nawilżona skóra dłużej zachowuje jędrność, jest także bardziej odporna na mikrourazy.

Reklama

Myślisz, że taka pielęgnacja zajmuje dużo czasu? To jeden z największych kosmetycznych mitów! Nie trzeba nakładać balsamu kilka razy dziennie -  wystarczy wybrać taki, który utrzymuje odpowiednie nawilżenie skóry przez 24 godziny.

O solidne nawilżenie całego ciała możesz zadbać też... pod prysznicem. Nowoczesne kosmetyki zawierają substancje myjące, które nie wysuszają skóry, a część ma także składniki nawilżające np. w formie kremu. Dzięki temu podczas każdej kąpieli nie tylko zapobiegasz odwodnieniu skóry (któremu sprzyja twarda lub za gorąca woda), ale także dodatkowo ją pielęgnujesz. Nawilżające kosmetyki do kąpieli nie zostawiają na skórze tłustej warstwy, dlatego zaraz po kąpieli możesz założyć przylegające do ciała ubrania (bez czekania na wchłonięcie się np. balsamu).

Miejsca szczególnie wrażliwe

Wiek nie wpływa znacząco na aktywność gruczołów potowych - zwłaszcza tych znajdujących się pod pachami, jednak wahania hormonów np. związane z menopauzą, mogą powodować nadmierne pocenie się. W takich sytuacjach stosowanie skutecznego antyperspirantu (najlepiej działającego, podobnie jak dobry balsam, dłużej niż 24 godziny) jest niezbędne, warto jednak pamiętać także o pielęgnacji skóry pod pachami.

Na rynku dostępnych jest wiele dezodorantów, które skutecznie chronią przed poceniem się, jednak podczas następnej wizyty w drogerii poświęć kilka chwil na zalezienie takiego, które oprócz substancji ograniczających pocenie się, zawiera także składniki nawilżające. Dlaczego? Ponieważ skóra pod pachami narażona jest na podrażnienia (np. związane z goleniem lub depilacją), które goją się szybciej, jeśli skóra nie jest przesuszona, a jej warstwa ochronna nie jest zniszczona.

Nie tylko skóra

Wraz z wiekiem zmieniają się nie tylko potrzeby skóry, ale także włosów, które również się... starzeją. Wolniej rosną, są mniej elastyczne, częściej się łamią i odbarwiają się, a także przerzedzają. Jeśli do tej pory nie poświęcałaś szczególnej uwagi ich pielęgnacji (np. stosowałaś szampon do włosów normalnych) - najwyższa pora to zmienić.

Przede wszystkim wybierz dobry szampon, który nie tylko nawilży włosy (dzięki temu będą bardziej elastyczne, nie będą rozdwajać się i łamać), a także odżywkę, która ułatwia rozczesywanie. Łamliwe włosy najczęściej ulegają uszkodzeniom właśnie podczas czesania, dlatego warto zainwestować w dobrą szczotkę, która, razem z odżywką, pozwoli bezboleśnie radzić sobie nawet z najbardziej splątanymi włosami.

Zadbaj o siebie... dla niej

Z najnowszych badań, przeprowadzonych na zlecenie firmy Dove, wynika, że zaledwie 4 proc. kobiet na świecie uważa się za atrakcyjne, a ponad połowa z ankietowanych przyznała, że krytykuje swój wygląd.

Warto pamiętać, że młode dziewczyny często powielają zachowania swoich mam - jeśli akceptujesz swoje ciało, a także zachodzące z wiekiem zmiany, twoja córka będzie podchodziła do swojego ciała (a także jego niedoskonałości) z wyrozumiałością. Jeśli jednak będzie widziała, że nieustannie krytykujesz swoje ciało, prawdopodobnie będzie zachowywała się tak, jak ty.

 

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy