Reklama

Sen dobry! Patenty, które sprawią, że będziesz wyspana, a twój organizm się zregeneruje

Mogłoby się wydawać, że przestrzeganie podstawowych zasad dotyczących tzw. higieny snu wiąże się z mnóstwem wyrzeczeń i niedogodności. Nic bardziej mylnego! Z tego artykułu dowiecie się, w jaki sposób stosunkowo szybko poprawić jakość swojego snu i zadbać o to, aby w jego trakcie całe ciało rzeczywiście odprężyło się i zregenerowało.

Zmień nawyki i zadbaj o higienę snu

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę jakości snu jest zmiana codziennych nawyków i przyzwyczajeń. Pierwszym krokiem, który stosunkowo łatwo wdrożyć w swój plan dnia jest ograniczenie ilości wypijanego alkoholu i unikanie picia kawy w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych. Pozwoli nam to skrócić tzw. okres latencji (czyli czas, jaki mija od momentu wejścia do łóżka do zaśnięcia), znormalizować i ustabilizować przebieg snu oraz zwiększyć jego głębokość.

Zanim udamy się spoczynek, powinnyśmy również odłożyć na bok wszelkie urządzenia rozpraszające naszą uwagę, a zwłaszcza - telefon komórkowy. Udowodniono, że tzw. niebieskie światło, emitowane przez ekrany smartfonów, tabletów, komputerów i telewizorów wpływa na organizm pobudzająco, obniżając w organizmie stężenie melatoniny, hormonu snu odpowiedzialnego za regulację cyklu dobowego. Jeśli nie wyobrażasz sobie zupełnego odłożenia smartfona na bok, spróbuj zacząć od zainstalowania aplikacji, która po określonej godzinie automatycznie zmieni zabarwienie ekranu na bardziej ciepłe, a tym samym ograniczy emisję pobudzającego światła niebieskiego. Nie zapomnij również wyciszyć na noc dzwonków i powiadomień - w tym również mogą pomóc odpowiednie programy, które automatycznie dezaktywują je za nas.

Reklama

Dążąc do poprawy jakości snu - a co za tym idzie, lepszego samopoczucia i odpowiedniej regeneracji organizmu - warto także unikać popołudniowych drzemek i starać się konsekwentnie przestrzegać pory, w której kładziemy się spać. Nie jest również wskazane późne zjadanie ciężkostrawnych posiłków: kolacja powinna być lekka i co najmniej dwie godziny przed snem.

Postaw na kosmetyki, które regenerują i odprężają

Regeneracja ciała podczas snu dotyczy oczywiście również naszej cery. Na to zaś ogromny wpływ mają kosmetyki, których używamy podczas wieczornej pielęgnacji. Przed snem warto sięgać po produkty wspomagające naturalne procesy naprawcze zachodzące w skórze w ciągu nocy. W osiągnięciu najlepszych efektów pomogą nam kosmetyki zawierające m.in. ceramidy, keratolinę, kwas hialuronowy, substancje stymulujące syntezę kolagenu, wyciągi z alg, ekstrakty roślinne czy kompleksy witaminowe. Wymienione związki odżywią skórę, poprawią jej ukrwienie, pobudzą ją do produkcji kolagenu i zadbają o odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Składniki te znajdziemy choćby w kremach Dermika z linii Insomnia, które działają na skórę nawilżająco, ujędrniająco, wygładzająco i przeciwzmarszczkowo. Ich formuła bazuje ponadto na substancjach czynnych, które wzmacniają i odbudowują skórę, takich jak np.: retinol roślinny, kompleks prolipidowy oparty na fermencie z drożdży czy przeciwzmarszczkowe molekuły krzemowe. W linii Insomnia znajdziemy produkty dla różnych grup wiekowych: 30-40+ oraz 50-60+. W jej skład wchodzą m.in. kremy na noc, płyn micelarny, maseczka enzymatyczna i serum.

Daj szansę ziołom i suplementom

Na wzrost jakości snu mogą również wpłynąć różnego rodzaju napary, herbatki ziołowe oraz suplementy diety. Łagodne działanie nasenne i uspokajające wykazują np. kozłek lekarski, chmiel, waleriana, rumianek czy melisa lekarska - zioła te dostaniemy nie tylko w specjalistycznych sklepach, ale również w zwykłych supermarketach. Pozytywny efekt może przynieść także suplementacja magnezu, wapnia i potasu (poprawiają przewodzenie impulsów nerwowych), witaminy B6 (wykazuje działanie rozluźniające i uspokajające) czy L-tryptofanu (bierze udział w wytwarzaniu melatoniny). W przypadku poważniejszych problemów z zasypianiem można zastosować syntentyczną melatoninę, bliźniaczą wobec hormonu nasennego wytwarzanego naturalnie w naszym organizmie.

Ruch to zdrowie, ale tylko w określonych porach

Stare porzekadło głosi, że "sport to zdrowie". I tak jest w istocie - o ile tylko o kondycję dbamy z rozsądkiem. Regularna aktywność zasadniczo sprzyja zasypianiu, pamiętajmy jednak, by raczej nie uprawiać jej bezpośrednio przed snem. W przeciwnym wypadku może okazać się, że zafundujemy sobie problemy z zaśnięciem. Na siłownię bądź zajęcia fitness najlepiej wybrać się najpóźniej 3-4 godziny przed położeniem się do łóżka. W ten sposób zapewnimy sobie niezbędną dawkę ruchu, a jednocześnie damy organizmowi czas na wyciszenie się po wysiłku.

Rytuały przed snem

Na jakość i głębokość snu mogą również wpłynąć zabiegi relaksujące możliwe do przeprowadzenia w domowym zaciszu. To np. joga, aromaterapia i kojące kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych i odprężających soli, masaże relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe i medytacyjne. Uzupełniająco możemy też sięgnąć po rytuały pielęgnacyjne wykonywane za pomocą kosmetyków, które nie tylko dostarczą naszej cerze niezbędnych substancji odżywczych, ale także pomogą się wyciszyć i odzyskać równowagę. Takie podejście zgodne jest z coraz popularniejszą ideą well being i slow life, zachęcającą do tego, aby wieść spokojniejsze, bardziej świadome i wolne od napięć życie. W realizacji tych założeń mogą nam pomóc odpowiednio dobrane kosmetyki - takie, jak np. produkty Dermika z serii Insomnia. Oprócz wysoko skoncentrowanych składników, znajdziemy w nich substancje o zmysłowym, kojącym zapachu, które rozluźnią nasze ciało, wprawiając nas tym samym w nastrój sprzyjający odpoczynkowi i zasypianiu. Kremy z linii Insomnia przeznaczone dla poszczególnych grup różnią się między sobą nie tylko działaniem, ale także konsystencją. Dzięki dostosowaniu kosmetyków do indywidualnych potrzeb zadbamy więc nie tylko o jakość naszego snu, ale także o rześki wygląd naszej skóry.

Zadbaj o swoje najbliższe otoczenie

Na to, jak się wysypiamy, ma też wpływ nasze najbliższe otoczenie. Zainwestujmy więc w pierwszej kolejności w wygodny materac, dostosowany do naszego wzrostu i wagi (dobry materac sprawi, że nasze mięśnie i stawy rozluźnią się). Ciekawostką zdobywającą sporą popularność są tak zwane kołdry obciążeniowe - zdaniem wielu osób pozwalają odprężyć się i zrelaksować. Dbajmy również o to, aby wietrzyć sypialnię i utrzymywać w niej temperaturę na poziomie 20-21 stopni Celsjusza - w takich warunkach po prostu najszybciej się zasypia i najlepiej się śpi.

Przed snem warto też unikać sytuacji angażujących emocjonalnie, nerwowych, wywołujących napięcie psychiczne czy stres, bo mogą one wydłużyć okres zasypiania i doprowadzić do spłycenia i fragmentacji snu. To właśnie z tego powodu ważne sprawy, wymagające szczególnej koncentracji należy załatwiać wyłącznie w ciągu dnia. Wieczór to pora odpoczynku - nie jest to z pewnością czas na nadrabianie służbowych zaległości czy sytuacje wyzwalające burzliwe emocje.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy