Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Konkurs „Mój ASUS”. Podsumowanie i opinie Testerek

Od marca do kwietnia na stronach naszego serwisu organizowany był konkurs, w którym można było wygrać dwa nowoczesne, ultralekkie laptopy ASUS ZenBook o przekątnej 14 i 15 cali. Teraz publikujemy opinie laureatek konkursu o wygranym przez nie sprzęcie. Sprawdźcie, co o nim myślą i jakie cechy nowych ultrabooków ASUS-a najbardziej przypadły im do gustu.

Design

Obie nasze Testerki - Sylwia i Karolina - doceniły przede wszystkim nowoczesne wzornictwo nowych ZenBooków. Zwróciły uwagę na ich niewielkie rozmiary, cienkie ramki, wysmakowany i elegancki design jednoznacznie kojarzący się z segmentem premium. Chwaliły też zastosowane w nich rozwiązania, jak np. zawias ErgoLift. Przekażmy jednak głos samym Testerkom.

Reklama

Karolina (za jej odpowiedź zdecydowaliśmy się jej przyznać nagrodę główną, laptopa ASUS ZenBook 14 UX433FN i5-8265U/8GB/512PCIe/Win10 o wartości 4399 zł  brutto): - W oczy rzucił mi się piękny kolor obudowy. Jako kobieta zwracam uwagę na takie detale. Kupując sprzęt elektroniczny, zawsze staram się wybierać kolor inny niż czarny. ASUS ZenBook jest prosty, ale zarazem elegancki. Jest niezwykle smukły, przez co wydaje się być idealnym narzędziem pracy dla kobiety. Niezwykle cienkie ramki zwiększają powierzchnię wyświetlacza, nie powiększając jednocześnie rozmiarów samego laptopa. Pozytywnie zaskoczył mnie zawias ErgoLift znacznie ułatwiający pisanie na klawiaturze. Jako copywriterka bardzo doceniam takie detale. Pisząc nawet długie teksty nie odczułam zmęczenia rąk. Ergonomię i wygląd testowanego egzemplarza oceniam wobec tego pozytywnie.

Sylwia (jej zgłoszenie wyróżniliśmy nagrodą dodatkową w postaci laptopa ASUS ZenBook 15 UX533FN i5-8265U/8GB/256PCIe/Win10 o wartości 4199 zł brutto): - Design ZenBooka bardzo przypadł mi do gustu - to sprzęt nowoczesny, elegancki, efektowny i solidnie wykonany. Spodobał mi się też srebrny kolor obudowy i urozmaicające ją wstawki w kolorze różowego złota. Notebook ASUS-a jest kompaktowy, cienki i lekki, ale nie przełożyło się to na zmniejszenie wymiarów zamontowanej w nim matrycy. To zasługa bardzo wąskich ramek.

Szczegóły, które przyciągają uwagę

Karolinę zachwycił przede wszystkim zawias ErgoLift - autorskie rozwiązanie ASUS-a - który pozwolił jej wygodnie pracować na nowym ZenBooku nawet w podróży: - Od razu zwróciłam uwagę na innowacyjny zawias ErgoLift. Dzięki niemu ekran mojego ultrabooka mogłam zawsze odchylić w taki sposób, aby pisanie na klawiaturze było łatwe i nie obciążało nadgarstków. Na komputerze pracowałam nie tylko przy biurku, ale również w podróży, trzymając go na kolanach. Muszę też koniecznie wspomnieć o niewielkiej wadze laptopa. To jedna z jego największych zalet!

Sylwia zwróciła tymczasem uwagę na znakomitą jakość matrycy zamontowanej w testowanym przez nią ZenBooku: - Zanim nie wzięłam go do rąk, nie spodziewałam się, że obraz wyświetlany na ekranie komputera przenośnego może być tak żywy i pełen detali. Matryca ZenBooka świetnie odzwierciedla kolory - są nasycone, wyraźne, przyjemne dla oka. Na nowo podziwiam wszystkie swoje zdjęcia i filmy. Ogromną zaletą jest też matowa matryca, w której nic się w niej nie odbija. O uciążliwych refleksach, które kiedyś potrafiły mi zmarnować niejeden seans, mogę więc dzięki niej zapomnieć.

Mobilność

W kwestii mobilności nowych ZenBooków Sylwia i Karolina również są ze sobą zgodne. Zwracają uwagę, że niewielkie rozmiary i niska waga ultrabooków ASUS-a czynią z nich sprzęt niezwykle łatwy w transporcie. Karolina pisze o tym następująco: - Laptop wyjechał ze mną w góry. Miałam go okazję przetestować w niecodziennych warunkach i zobaczyć, jak sprawdza się w transporcie. W bagażu zajmował niewiele miejsca; jego waga również nie dawała o sobie znać. Nie ciążył mi więc jak mój stary komputer przenośny. Kompaktowa obudowa i mocne podzespoły zamontowane w moim egzemplarzu wywoływały we mnie obawy, że będzie się nagrzewał. W praktyce, spód ZenBooka zawsze jednak pozostawał chłodny. Dzięki czytnikom kart pamięci mogłam też na bieżąco zrzucać zdjęcia z wycieczki, bez konieczności korzystania z kabla. Gumowe podkładki zamontowane na spodzie obudowy ZenBooka sprawiały ponadto, że stał stabilnie na każdym podłożu.

Sylwia: - Dużo podróżuję i jest mi potrzebny stały dostęp do Internetu. Dzięki ZenBookowi w kontakcie ze światem i Siecią byłam właściwie przez cały czas. Ultrabook ASUS-a z Internetem bezprzewodowym łączy się szybko i sprawnie. Nigdy nie zdarzyło się też, żeby zerwał połączenie.

Wyświetlacz

Karolina zwróciła też uwagę na wysoką jakość matrycy zamontowanej w nowym ZenBooku: - Miałam okazję pracować na ASUS-ie w plenerze. Olbrzymią zaletą jest dla mnie jego matowa matryca. Niezależnie od nasłonecznienia i kąta padania promieni słonecznych nie miałam dzięki niej problemu z czytelnością (o kłopotach z refleksami i tzw. efektem lustra całkiem zapomniałam).

Z tą opinią zgodziła się Sylwia: - Ekran ZenBooka bardzo mi się spodobał. Jego matowa powierzchnia skutecznie eliminowała odblaski, zwłaszcza w plenerze. Nawet przy dużym nasłonecznieniu wyświetlany na nim obraz nie przestawał być czytelny.

Dźwięk

Dźwięk wydobywający się z głośników testowanych ultrabooków zachwycił obie nasze Testerki. Karolina opisała swoje wrażenia następująco: - Jakość dźwięku sprawdzałam ustawiając najwyższy poziom głośności. Pomimo osiągnięcia jego górnej granicy, głośniki grały czysto i wyraźnie.

Tego samego zdania była Sylwia: - Nagłośnienie harman/kardon jak zwykle nie zawodzi. Dźwięk jest czysty, prawie kinowy. Oglądanie filmów czy słuchanie muzyki staje się dzięki temu czystą przyjemnością. System audio zamontowany w moim egzemplarzu jest wprost bezkonkurencyjny.

Wydajność

Na naszych Testerkach wielkie wrażenie zrobiła jednocześnie duża wydajność nowych ZenBooków. O możliwościach swojego egzemplarza Karolina pisała następująco: - Swojego ultrabooka testowałam w dość ekstremalnych warunkach. Najpierw w domu, gdy na kilka godzin wyłączono prąd. W tym czasie pracowałam nad dużym projektem graficznym, co wiązało się z użyciem kilku programów o dużych wymaganiach sprzętowych. Dzięki pojemnej baterii bez problemu dokończyłam wszystkie projekty. W plenerze ASUS ZenBook również działał bez zarzutu. Wszystkie operacje wykonywał natychmiast, bez opóźnień.

Sylwia zwróciła natomiast uwagę na wysoką kulturę pracy procesora zamontowanego w jej ZenBooku: - Duża wydajność ZenBooka to zapewne zasługa procesora Intel Core. Dzięki niemu na ultrabooku ASUS-a pracuje się przyjemnie: wszystko idzie błyskawicznie i nic się nie zacina. Wszystko dzieje się w mgnieniu oka - włączanie przeglądarki internetowej, aplikacji czy gier odbywa się szybko i sprawnie. Komfort użytkowania ZenBooka jest dzięki temu olbrzymi.

Produktywność

Sylwia i Karolina przyznały także, że dzięki otrzymanym ultrabookom mogły zwiększyć swoją produktywność. Pierwsza z naszych Testerek stwierdziła: - Komputer jest moim narzędziem pracy i raczej rzadko służy do rozrywki. ASUS Zenbook działa płynnie, świetnie radzi sobie z montażem wideo i wielozadaniowością. Na co dzień wyciskałam z niego siódme poty, dając mu odetchnąć raczej z rzadka. Za to, że przetrwał wszystkie moje testy otrzymuje ode mnie dużego plusa!

Karolina podkreśliła zaś wygodę związaną z zawiasem ErgoLift, trójstopniowym podświetleniem klawiatury ZenBooka i z zastosowaną w nim klawiaturą numeryczną NumberPad zaszytą jego w gładziku. W ankiecie napisała: - Zawias ErgoLift doceniłam szczególnie podczas pisania. Nowoczesna, podświetlana klawiatura ZenBooka sprawia, że korzysta się z niego wygodnie również po zmroku. Podoba mi się także dwufunkcyjny touchpad urządzenia, w którym za jednym dotknięciem można uruchomić tryb klawiatury numerycznej. To rozwiązanie podnosi ergonomię całej konstrukcji.

Wytrzymałość

Sylwia i Karolina zwróciły również uwagę na wysoką wytrzymałość nowych ZenBooków, z których korzystały w różnych miejscach i okolicznościach. Pierwsza z naszych Testerek następująco opisywała swoje doświadczenia: - ASUS ZenBook towarzyszył mi już w jednej podróży. Jego obudowa bez problemu przetrwała transport w ciasno spakowanym bagażu. Sprzęt wydał mi się być bardzo solidny.

Podobnego zdania była też Karolina: - Z laptopa korzystałam zarówno w niskiej temperaturze, jak i przy dużej wilgotności powietrza. Na laptopie nie zrobiło to żadnego wrażenia. Wiem dzięki temu, że jest wytrzymały i nie muszę obchodzić się z nim jak z jajkiem (byłoby to zresztą trudne przy moim trybie życia - dużo podróżuję).

Podsumowanie

Werdykt naszych Testerek, jak wolno sądzić, wydaje się jednoznacznie pozytywny. Sylwia i Karolina zwróciły uwagę na wysoką jakość wykonania nowych ultrabooków z rodziny ZenBook, doceniły ich wydajność, maksymalny czas pracy na baterii i kulturę pracy oraz z uznaniem wyraziły się o zastosowanych w nich autorskich rozwiązaniach ASUS-a, takich jak dwufunkcyjna klawiatura numeryczna NumberPad czy innowacyjny zawias ErgoLift.

Nowe ZenBooki ze stajni ASUS-a jawią się więc jako maszyny wielozadaniowe, wytrzymałe i prawdziwie multimedialne, stworzone do pracy w różnych, nierzadko niesprzyjających warunkach (w niskiej temperaturze czy w wilgotnym otoczeniu). Okazuje się, że wielogodzinna praca na baterii - połączona z wykorzystaniem zasobożernego oprogramowania - nie jest im w ogóle straszna. Podobnie zresztą jak odtwarzanie multimediów wysokiej jakości - dzięki głośnikom harman/kardon oraz antyrefleksyjnej, matowej matrycy oglądanie zdjęć, seriali, filmów czy nagrań wideo z domowego archiwum staje się czystą przyjemnością.

Mobilność i ergonomia nowych ZenBooków czynią z nich komputery przenośne w dokładnym i pełnym tego słowa znaczeniu. Można je bowiem śmiało i bez kompleksów zabrać z sobą na krótkie posiedzenie do kawiarni, by przeglądać na nich choćby najświeższe doniesienia i wieści ze świata, jak i w wielogodzinną podróż, by dokończyć rozpoczęty wcześniej projekt lub... odcinek ulubionego serialu. To tylko potwierdza tezę, że ZenBooki to laptopy uniwersalne, wytrzymałe i niezawodne. A do tego - piękne i świetnie zaprojektowane.

Jeśli uważnie wsłuchać się w głos naszych Testerek, można prędko nabrać przekonania, że wprowadzając na rynek kolejną generację ZenBooków ASUS właściwie na nowo zdefiniował pojęcie ultralekkiego komputera przenośnego. Jeśli więc żyliście dotąd w przeświadczeniu, że w kwestii notebooków producenci sprzętu elektronicznego dawno już nie wymyślili niczego nowego, przyjrzyjcie im się uważnie. Ręczymy, że szybko zmienicie swoje zdanie.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą ASUS.