Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Zdjęcia Naomi Campbell, które przeszły do historii

Gdy patrzy się na jej zdjęcia, trudno uwierzyć, że kariera Naomi Campbell trwa już od 33 lat. Wielka gwiazda lat 90. dotarła na szczyt dzięki swojej determinacji, pracowitości i pomocy wpływowych przyjaciół, którzy wstawili się za nią, gdy wielkie tytuły modowe odrzucały możliwość współpracy z Naomi Campbell przez kolor jej skóry. Dziś jest ikoną modelingu, a wiele jej zdjęć przeszło do historii tej branży. Przypominamy najlepsze z nich.

Wielka trójca, the trinity - tak pisała o nich zagraniczna prasa. Linda Evangelista, Naomi Campbell i Christy Turlington sfotografowano w 1989 roku podczas gali Fashion Group Night of Stars w Nowym Jorku. Choć trudno w to uwierzyć, bo były przecież rywalkami, oprócz miłości do mody połączyła je wielka przyjaźń, która przetrwała do dziś. Kilka miesięcy po zrobieniu tego zdjęcia, dzięki wspólnej okładce dla brytyjskiego "Vogue’a" i występowi w teledysku George’a Michaela rozpoczęły erę supermodelek.

Reklama

Met Gala - słynny bal, gdzie moda gra pierwsze skrzypce. W roku 1990 jednym z najgorętszych nazwisk pośród wszystkich zaproszonych gwiazd była Naomi Campbell. Tak prezentować się w minisukience w grudniu?! To potrafi tylko ona.

"Wszystkiego najlepszego, tato!" - napisała Naomi Campbell na Instagramie w rocznicę urodzin Nelsona Mandeli. Choć wokół wizerunku supermodelki jest wiele kontrowersji, jej oddanie prezydentowi RPA było godne pochwały. Jej szczególna przyjaźń z noblistą trwała 20 lat, a Campbell na zawsze zostanie wdzięczna, że lata temu poczuła się częścią jego rodziny.  

Kiedy Azzadine Alaïa poznał Naomi Campbell, dziewczyna miała wtedy zaledwie 16 lat. W Paryżu czuła się niepewnie, nie znała nikogo, a na domiar złego na chwilę przed spotkaniem z projektantem ukradziono jej portfel. Tak zaczęła się ta niecodzienna przyjaźń między modelką a właścicielem wielkiego domu mody, która trwała aż do jego śmierci w 2017 roku. Przez te lata Campbell była najjaśniejszą gwiazdą jego wybiegu, jak tu w 1991 roku.

Naomi Campbell do dziś jest ulubienicą wielu domów mody. Nosiła najcenniejsze projekty na świecie. Tu w sukience pochodzącej z jednej z najgłośniejszych kolekcji Versace, Pop. Suknia z kolorowym printem stworzonym z wizerunku Marilyn Monroe autorstwa Andy’ego Warhola przeszła do historii marki.

Wielu znawców historii mody uważa, że jest to zdjęcie, które zapewniło Naomi Cambell niezachwianą pozycję w branży na wiele lat. O jej upadku podczas pokazu Vivienne Westwood w Paryżu w 1993 roku następnego dnia pisały wszystkie gazety. Mało która modelka potrafiłaby wyjść z potężnej wpadki z taką gracją i wdziękiem.

Za co kochali ją projektanci? Niewątpliwie za siłę, której wielu mogłoby jej pozazdrościć. Ale też trudno było o modelkę z piękniejszym ciałem niż Naomi Campbell. Idealne proporcje, piękna sylwetka, seksowne spojrzenie. Trudno było oderwać od niej wzrok, gdy wchodziła na wybieg.

Tu w 1995 roku podczas pokazu marki Chloe.

Na pokazach słynnej marki bieliźniarskiej Victoria’s Secret pojawiła się trzykrotnie. Tu jej pierwszy pokaz w 2002 roku. Trudno powiedzieć, czy była aniołkiem VS, czy może bliżej jest jej do diablicy... Jedno jest pewne. Czerwony komplet i krzykliwe skrzydła, które tego dnia miała na sobie, to jeden z kultowych looków marki.

O tym, jak ważne dla brytyjskiej kultury są ich supermodelki, można się było przekonać podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku w Londynie. Stadion zamieniono w wybieg, po którym przeszły najpiękniejsze kobiety Anglii, na czele z Naomi Campbell w kreacji zaprojektowanej przez Alexandra McQueena.

Świat mody słynie z kreowania nazwisk jednego sezonu. Ulubienice projektantów zmieniają się tak szybko, jak trendy - z każdą porą roku. Wyjątkiem są modelki lat 90., które nadal inspirują artystów. W 2017 roku podczas pokazu Versace w Mediolanie na wybieg wyszły (od lewej): Carla Bruni, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Cindy Crawford i Helena Christensen. Kobiety oddały tym samym hołd ojcowi marki, Gianniemu Versace, w 20 rocznicę jego śmierci. Było to najważniejsze wydarzenie tamtejszego tygodnia mody.

 

Materiał powstał we współpracy z marką Naomi Campbell

Styl.pl

Reklama