Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Naomi Campbell – modelka, która odmieniła świat wybiegów

Jako pierwsza czarnoskóra kobieta wystąpiła na okładce Vouge’a. Lata 90. to czasy, w których nie było nikogo, kto zagroziłby jej pozycji. Widywano ją na imprezach z Kate Moss i Lindą Evangelistą, była współlokatorką Christy Turlington. Królowała na wybiegach u znanych projektantów, między innymi Versace, Vivienne Westwood i Galliano. Naomi Campbell udowodniła światu, że modelka to nie tylko piękna twarz i idealne ciało. Jej wyrazista osobowość wywarła ogromny wpływ na świat modelingu.

Królowa modelingu

Urodzona w 1970 r. Campbell rozpoczęła karierę w wieku 15 lat. To właśnie wtedy podpisała kontrakt z agencją Synchro, który dał jej współpracę z tak znanymi nazwiskami jak Gianni Versace czy Azzedine Alaïa. Z tym ostatnim połączyło ją przypadkowe zdarzenie. W wyniku kradzieży tuż po przyjeździe do Paryża straciła dokumenty i portfel, a "ostatni z wielkich krawców" wziął ja pod swoją opiekę.

Reklama

To właśnie po przyjeździe do Francji dokonała rewolucji w świecie mody. Osiemnastoletnia dziewczyna pojawiła się na okładkach Vouge’a oraz Time. Była pierwszą czarnoskórą kobietą, której udało się tego dokonać. Już zaczynając karierę walczyła z rasizmem.

Przełom lat 80. i 90. przyniósł jej współpracę ze wszystkimi najbardziej wpływowymi nazwiskami w świecie mody. Występowała na wybiegach dla takich marek jak Dolce&Gabbana, Marc Jacobs, Chanel, YSL czy Michael Kors.

Ikona

Wraz z Lindą Evangelistą oraz Christy Turlington stanowiła tak zwaną Wielką Trójkę. Razem tworzyły grupę modelek wszechczasów. To właśnie za sprawą Naomi Campbell powstało słowo "supermodelka".

Co przyczyniło się do jej ikoniczności? Z pewnością wyjątkowa uroda, na która niewątpliwy wpływ miały jamajskie i chińskie korzenie. W pamięć oglądających pokazy mody z pewnością zapadł jej chód, który potrafił wprawić w trans wszystkich obserwatorów.

Obaliła stereotyp o tym, że modelka jest tylko wieszakiem na ubrania. Jej zachowanie dało wzór kolejnym pokoleniom. Od momentu jej pojawienia się w świecie mody, kolejne pokolenia rozpoczynające karierę na wybiegu wiedzą, że odpowiadają nie tylko za prezentację kolejnych projektów. To od nich zależy jakiego charakteru i wyrazu nabiorą najnowsze kreacje znanych projektantów.

Dzięki swojej wyjątkowej osobowości i genialnie poprowadzonej karierze, Naomi została wyróżniona prestiżowym tytułem Fashion Icon podczas tegorocznej gali CDFA Fashion Awards. Naomi wciąż się rozwija, intryguje i zaskakuje.

A poza wybiegiem?

Jej bezkompromisowość to nie tylko walka z uprzedzeniami. Już od wczesnych lat swojej kariery Naomi Campbell była zaangażowana w działalność charytatywną. Współpracowała przez wiele lat z Czerwonym Krzyżem, wspierała wiele fundacji, działała na rzecz dzieci w Syrii. Od 2005 roku prowadzi własną fundację.

Naomi Campbell próbowała swoich sił także w innych gałęziach show biznesu. W 1994 wydała album Baby Woman. Pojawiła się także jako aktorka w wielu epizodycznych rolach w popularnych wówczas serialach, wystąpiła również w teledysku George’a Michaela "Freedom!". Choć oficjalnie nigdy tego nie potwierdzono, to dość powszechnie uważa się, że jej uroda miała wpływ na wygląd Pocahontas z popularnego filmu z wytwórni Disneya.

Królowa zapachu

Przejście na emeryturę nie oznaczało dla Naomi Campbell końca kariery. Pośród swoich rozlicznych talentów, słynna modelka posiada także zmysł do prowadzenia biznesu. Wykorzystała go doskonale. Jednym z większych sukcesów jest prowadzenie przez nią autorskiej marki perfum. Wprowadzone na rynek w 1999 roku, perfumy Naomi Campbell zyskały od tego czasu grono wiernych fanek. Dwadzieścia lat po premierze, na rynku pojawił się właśnie najnowszy zapach, który uzupełni tę kolekcję - Cat Deluxe Silver.

Jak zauważają wielbiciele mody, Naomi posiada wyjątkowy dar przyswajania kultury oraz ulicznego stylu, a potem łączenia ich z typową dla siebie wrażliwością na modę i piękno. Cat Deluxe Silver to najnowsze oblicze popularnej kolekcji zapachów Cat Deluxe Naomi. Zapach  stworzony przez królową wybiegu, jest dla kobiet, które chcą być seksowne, kobiece i śmiałe - niczym sama Campbell. W zapachu Cat Deluxe Naomi znajdziemy nuty cytryny (która dodaje wigoru), kwiatów wiśni, a także mocny zapach piwonii. Bazę całego zapachu stanowi biały cedr i solone piżmo. Opakowanie - zarówno kartonik, jak i flakon - lśnią modnymi obecnie odcieniami srebra.

Naomi Campbell to prawdziwa legenda, dla wielu ideał kobiety i ucieleśnienie określenia "supermodelka" - jednak nie zapominajmy, że jest także wprawną i skuteczną bizneswoman. Dzięki jej wyczuciu rynku możemy być pewni, że kolejne jej "dziecko" również okaże się sukcesem.

 

Materiał powstał we współpracy z marką Naomi Campbell.