Reklama
Jazda ze Stylem

Zadbaj o swój samochód

Tankowanie odpowiedniego paliwa, zmiana opon, dolewanie oleju do silnika, płynu do spryskiwaczy, kontrola płynu chłodniczego i hamulcowego, filtry powietrza i paliwa, stan żarówek i ustawienie świateł - choć dla wielu z nas brzmi to jak czarna magia, dobrze się na tym znać. Przeczytaj nasz poradnik, a nie będzie cię to już przerażać.

Kurs nauki jazdy, ukończony pomyślnie egzamin i w końcu wymarzone prawo jazdy. Nie trzeba być rajdowym kierowcą, by prowadzenie auta sprawiało wiele przyjemności, a przy tym było bezpieczne dla ciebie i innych uczestników ruchu. Oprócz wyuczonych zasad kierowania pojazdem, należy nabyć inne umiejętności, związane z eksploatacją auta przez cały rok.

Reklama

Tankowanie bez niespodzianek

Aby bezpiecznie zatankować i nie popełnić przy tym gafy, musisz wiedzieć co nieco o rodzajach paliwa. Jednym z głównych paliw wykorzystywanym do napędu samochodów jest benzyna, olej napędowy i gaz (LPG). Wszystko zależne jest od typu silnika w naszym aucie.

Do aut z silnikiem Diesla tankujemy olej napędowy - jest to jedyne ciekłe paliwo, przeznaczone dla wysokoprężnych silników z zapłonem samoczynnym (wyżej wspomniany silnik Diesla). Pojęcie oleju napędowego obejmuje również paliwo wyprodukowane z ropy naftowej, a także olejów roślinnych - wówczas mówimy o biodieslu - oraz gazu ziemnego i węgla. W przypadku aut z silnikiem spalinowym tankujemy benzynę. Najczęściej jest to benzyna 95 i 98-oktanowa.

Do paliw silnikowych zaliczamy również LPG, propan i butan. Możliwość posiadania instalacji gazowej posiadają auta głównie z silnikiem benzynowym. Oszczędna i ekologiczna instalacja gazowa LPG, poprawia ekonomię użytkowania oraz ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W przypadku auta Hyundai i20, objęta jest 5-letnią gwarancją i nie powoduje utraty fabrycznej gwarancji na silnik. Idealne dopasowanie do specyfiki i20 sprawia, że różnica w komforcie jazdy jest niezauważalna.

By nie doszło do niechcianej pomyłki, należy upewnić się jakiego rodzaju jest silnik w aucie, które chcemy zatankować, zwłaszcza, jeśli jest ono pożyczone.

Gdy zatankujesz nieodpowiednie paliwo

Choć to prawie niemożliwe, zdarzają się sytuacje, w których kierowcy mylą dystrybutory i tankują paliwo zupełnie nieprzeznaczone do rodzaju silnika ich auta. Co należy zrobić, by nie dopuścić do poważnych uszkodzeń?

Gdy zorientujesz się już, że zatankowane paliwo nie jest tym, które należało wlać do baku, pod żadnym pozorem nie uruchamiaj silnika. Jeśli jednak fakt o pomyłce dotrze do ciebie dopiero po odjechaniu ze stacji paliw, należy bezzwłocznie zatrzymać auto i wyłączyć silnik. W sytuacji w której nieświadomość pomyłki pozwoliła na odpalenie i ruszenie autem sprawi, iż w niedługim czasie odczujemy szarpanie autem i w konsekwencji zgaśnięcie silnika. Są to sygnały świadczące o nieprawidłowym zatankowanym paliwie - pod żadnym pozorem nie próbuj ponownie uruchamiać silnika. W takim wypadku będziesz potrzebowała osoby bądź firmy, która pomoże przetransportować niesprawne auto do mechanika.

Koszty naprawy tak uszkodzonego pojazdu zależne są od zaawansowania usterki i modelu auta. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z felerną pomyłką, dwa razy zastanów się do jakiego dystrybutora powinnaś pojechać.

Fabryczna instalacja LPG - fakty i mity

Wokół tematu instalacji gazowej w aucie krąży wiele mitów. Aby nie dać się zwieść nieprawdziwym opiniom, zasięgnij fachowej wiedzy, zwłaszcza jeśli jesteś na etapie kupna wymarzonych czterech kółek. Pamiętaj, że samochodów zasilanych LPG z roku na rok jest coraz więcej.

Instalacja gazowa jest niebezpieczna - jednym z mitów jest przekonanie wśród kierowców, że instalacja gazowa w aucie stanowi zagrożenie. Nic bardziej mylnego, w przypadku prawidłowo użytkowanej i serwisowanej instalacji, nie ma możliwości wybuchu butli z gazem. Według dotychczasowych badań, rozerwanie zbiornika nie jest możliwe, zaś podczas wypadku istnieje możliwość zapalenia pojazdu. Jednak najczęstszą przyczyną zaprószenia ognia jest rozlana benzyna.

Instalacja gazowa w ekskluzywnym aucie to obciach - wbrew panującym stereotypom, LPG jest świetnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić na eksploatacji samochodu, zwłaszcza jeśli jest to duże auto i absolutnie nie jest postrzegana jako powód do wstydu. Pamiętaj, że LPG to ekologiczne paliwo, które odgrywa dużą rolę w ograniczeniu stopnia zanieczyszczenia środowiska.

Kupno nowego auta z instalacją naraża nas na dodatkowe koszty - to prawda. Dlatego warto pamiętać, iż decydując się na zakup nowego auta z instalacją LPG należy przygotować się na dodatkowe koszty związane z okresowymi przeglądami na stacji diagnostycznej. Pierwszy taki przegląd trzeba wykonać po trzech latach od zakupu auta, kolejny po 2 latach eksploatacji, następne zaś co 12 miesięcy.

Dzięki fabrycznej instalacji gazu zdecydowanie mniej wydajesz na paliwo - prawda. Cena benzyny jest dwa razy wyższa od ceny gazu. Decydując się na kupnego nowego modelu z instalacją LPG zwiększamy zasięg możliwy do przejechania naszym autem. Jest to świetna okazja dla miłośników promocji, gdyż różnica cenowa między wersją benzynową a wersją auta z instalacją gazową jest stosunkowo niewielka.

Z czym jeszcze wiąże się eksploatacja aut?

Aby móc bezpiecznie podróżować, należy regularnie kontrolować stan techniczny pojazdu. Wymiana opon to jedna z koniecznych czynności, którą musimy wykonać nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale i innych użytkowników ruchu drogowego. W tej sprawie powinniśmy zwrócić się do wulkanizatora, który przy pomocy specjalistycznego sprzętu wymieni zużyte opony i dostosuje ich jakość do panujących warunków atmosferycznych.

Opony wymieniamy średnio dwa razy w roku - na wiosnę i na zimę. Wyjątkiem jest ich zużycie, które stanowi dla kierowców poważne zagrożenie, wówczas należy dokonać ich wymiany w trybie natychmiastowym.

Aby jazda autem była w pełni bezpieczna, koniecznie musimy zwracać uwagę na świecące kontrolki, które znajdują się na desce rozdzielczej. Kontrolka świecąca na czerwono sygnalizuje poważną awarię lub niesprawność konkretnych systemów w które wyposażone jest auto. Między innymi informuje o minimalnym poziomie oleju silnikowego, braku płynu do spryskiwaczy oraz problemami z płynem hamulcowym lub chłodniczym. Jeśli którakolwiek z wymienionych kontrolek stale pali się po uruchomieniu pojazdu, należy odpowiednio szybko reagować, by nie doczekać się przykrych konsekwencji.

Jeśli sama nie jesteś w stanie ocenić jak poważna jest usterka, zgłoś się jak najszybciej do mechanika, który pomoże zdiagnozować występujący problem. Regularna wymiana oleju uchroni twoje auto przed uszkodzeniem, a ciebie przed dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami.

Pamiętaj, by nie eksperymentować zarówno z olejami silnikowymi, jak z płynami do spryskiwaczy. Należy trzymać się jednego konkretnego rodzaju i producenta, gdyż zmiana bez odpowiedniej konsultacji może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Podobnie jak o oleju w samochodzie, należy pamiętać o filtrach powietrza i paliwa. Filtr powietrza zabezpiecza silnik przed dostaniem się wszelkich zanieczyszczeń, dlatego należy systematycznie go wymieniać. W sytuacji, w której sama podejmujesz się tego wyzwania, rób to bardzo ostrożnie i precyzyjnie, by zanieczyszczenia nie przedostały się do silnika.

Z kolei zadaniem filtru paliwa jest jego oczyszczanie, podobnie jak w przypadku filtra powietrza, należy pamiętać o jego wymianie, która co prawda nie jest skomplikowana, jednak wymagająca precyzji. Przy jego wymianie należy zwrócić uwagę na kierunek przepływu paliwa, który jest odpowiednio oznaczony na filtrze.

W obowiązkowych badaniach technicznych przeprowadza się również kontrolę ustawienia świateł. Według fachowców regulacje świateł powinno przeprowadzać się częściej, średnio 2-3 razy w roku. Powodem tego są słabej jakości nawierzchnie dróg - najechanie na wyrwę w asfalcie może spowodować obluzowanie śrub mocujących reflektory. W konsekwencji zmienia się kąt padania światła, który może okazać się bardzo niebezpieczny podczas jazdy, a oślepienie innych kierowców może doprowadzić do poważnej kolizji.

Bezwzględnie musimy zwracać także uwagę na stan żarówek w aucie, każde spalenie żarówki wymaga jej natychmiastowej wymiany.

Dowiedz się więcej.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama