Reklama
Jazda ze Stylem

Jak kupować nowe auto

Zdecyduj się na jazdę próbną, sprecyzuj wymagania, dopasuj wyposażenie dodatkowe i koniecznie zapytaj o przedłużoną gwarancję - dzięki temu masz pewność, że kupisz dokładnie taki samochód, jak chciałaś.

Nowy czy używany? Przed takim właśnie dylematem stają osoby, które zdecydowały się na zakup samochodu. Zalety aut używanych zna niemal każdy: najważniejszą z nich jest niższa cena i fakt, że samochód nie traci już tak szybko na wartości. Warto poznać też zalety kupowania w salonach, może się bowiem, że na dłuższą metę zakup nowego samochodu bardziej się opłaca.

Reklama

Zalety kupna w salonie

Po pierwsze, jesteś wtedy jedyną właścicielką samochodu. Masz więc pewność, że jeździsz sprawdzonym (a więc bezpiecznym), a nie powypadkowym pojazdem. W komisach łatwiej bowiem o ukrycie wady samochodu niż w fabrycznym salonie. Do legendy przeszły już historie przedsiębiorczych sprzedawców, którzy jako "niemal nowe" usiłowali sprzedawać samochody, które wcześniej uległy zatopieniu lub brały udział w poważnym wypadku.

Na zakupy używanego samochodu najlepiej wybrać się z kimś, kto zna się na samochodach, a także np. z... miarką grubości lakieru (co pozwala zidentyfikować samochody powtórnie malowane, a więc "bite"). Do profesjonalnych salonów możesz wybrać się sama, ponieważ sprzedawcy nie mają tam niczego do ukrycia. Poza tym, kupując nowe auto możesz liczyć na atrakcyjną zniżkę (zwłaszcza jeśli płacisz gotówką) oraz kilkuletnią gwarancję, którą u większości dealerów możesz przedłużyć.

Od czego zacząć?

Kupując samochód musisz zastanowić się, do czego będzie ci potrzebny. Jeśli głównie do poruszania się po mieście - zawozisz dzieci do szkoły, jeździsz do pracy i na zakupy, często parkujesz w śródmieściu - zdecyduj się na mniejszy samochód. Dzięki krótkiemu namysłowi nie będziesz także miała problemów z wyborem silnika. Wystarczy, że powiesz pracownikowi salonu, jak lubisz jeździć - czy szybko i dynamicznie, czy raczej wolno i ekonomicznie - żeby mógł doradzić ci najlepsze rozwiązanie.

Jeśli zdecydowałaś się na konkretny model samochodu, nie kupuj go bez jazdy próbnej. Podczas krótkiej przejażdżki ustaw lusterka, fotele i kierownicę, zwróć także uwagę na to, czy wszystko to, co jest ci niezbędne, masz pod ręką (np. uchwyt na butelki). Jeżeli wnętrze samochodu przypadło ci do gustu, jesteś o krok od zakupu samochodu.

Porozmawiaj z doradcą

Zanim ostatecznie zdecydujesz się na zakup i podpiszesz stosowną umowę, zadaj doradcy kilka pytań. Przede wszystkim o gwarancję: czas jej trwania, zakres (Czy gwarancja obejmuje wszystkie części przez ten sam czas? A może są elementy, których nie obejmuje wcale?), możliwość ewentualnego przedłużenia.

Ważne są także kwestie bezpieczeństwa - zapytaj, w jakie systemy został wyposażony twój samochód, upewnij się także, że wiesz, jak działają. Niektórzy dealerzy oferują również bezpłatne przeglądy techniczne samochodu, dzięki czemu przed długimi trasami (podróż służbowa, urlop) będziesz mogła sprawdzić wóz i być pewna, że auto nie zepsuje się na trasie.

O czym jeszcze warto porozmawiać z pracownikiem salonu? O dodatkowym wyposażeniu wozu. Przed zakupem zastanów się, co chciałabyś mieć w samochodzie. Jeśli brak tego w wersji standardowej, zapytaj o możliwość zamontowania dodatkowego wyposażenia. 

Co warto polecić szczególnie? Tempomat, który kontroluje tempo jazdy i pomaga utrzymać stałą prędkość podczas dłuższej podróży, co sprzyja mniejszemu zużyciu paliwa i oszczędnościom. Warto również zlecić zamontowanie wejścia USB, dzięki któremu w samochodzie można słuchać nie tylko radia i płyt CD, ale także całej muzyki, która została zapisana na mp3, playerze czy zwykłym pendrive.

Dzięki sterowaniu radiem z kierownicy decydowanie o tym, jakiej muzyki chcemy w danym momencie posłuchać, jest łatwiejsze i bezpieczniejsze, ponieważ nie musisz odrywać rąk od kierownicy. Warto również zainwestować w klimatyzację, która pomoże znieść trudy wielogodzinnych podróży w upale, i w podgrzewane lusterka boczne, które ułatwią bezpieczne poruszanie się w zimie.

Oczywiście, wyposażenie dodatkowe jest płatne, często jednak zapłacisz za nie wielokrotnie mniej podczas zakupu samochodu niż po kilku miesiącach czy latach - koniecznie zapytaj sprzedawcę o rabaty!

Zanim wyruszysz w trasę

Pamiętaj, że auto musisz jeszcze ubezpieczyć. Można to zrobić w salonie, gdzie za pakiet OC+AC+NW możesz zapłacić dużo mniej niż gdybyś załatwiała formalności sama. Nie zapomnij również o wizycie w urzędzie komunikacji, gdzie powinnaś zarejestrować samochód i urzędzie skarbowym (by złożyć formularz PCC-3 i uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych). Po zapłaceniu za samochód i opłaceniu podatku nie pozostanie ci nic innego jak... siadać za kierownicę wymarzonego samochodu. Szerokiej drogi!

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: samochód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy