Reklama

Sprawdzone sposoby na idealnie gładką skórę

Metod depilacji jest wiele, jednak nie wszystkie są tak samo skuteczne i bezpieczne dla skóry. Zanim zdecydujesz, która metoda będzie najlepsza dla twoich nóg, poznaj wady i zalety każdej z nich.

Metod depilacji jest wiele, jednak nie wszystkie są tak samo skuteczne i bezpieczne dla skóry. Zanim zdecydujesz, która metoda będzie najlepsza dla twoich nóg, poznaj wady i zalety każdej z nich.
/.

Wosk

Depilacja woskiem jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Zabieg wykonuje się szybko i dobrze sprawdza się na dużych partiach ciała. Jak to działa? Wosk usuwa włosy, osłabiając ich cebulki. Jeśli będziesz wykonywać ten zabieg regularnie, włosy staną się słabe i cienkie, a ty nawet przez sześć tygodni możesz cieszyć się gładką skórą. Dodatkowo - w przeciwieństwie do innych metod - po depilacji woskiem nie powstaje nieprzyjemne uczucie pieczenia. Zabieg woskiem możesz wykonać samodzielnie, chociaż lepsze efekty osiągniesz odwiedzając kosmetyczkę.

Reklama

Ogromnym minusem tej metody jest... ból. Plaster z woskiem zdziera się jednym energicznym szarpnięciem i niestety nie wszystkie kobiety są w stanie to wytrzymać. Dlatego jeśli masz niski próg bólu i delikatną, skłonną do podrażnień skórę, zrezygnuj z tej metody. Wosk nie jest również dobrym rozwiązaniem dla osób z żylakami oraz  pękającymi naczynkami krwionośnymi - rozgrzany tylko pogorszy ich stan. I najgorsze, czyli zapuszczanie włosów - aby depilacja była skuteczna, włos musi mieć długość przynajmniej 1 cm, czyli dość sporo.

Alternatywą dla wosku jest pasta cukrowa. Nie jest tak popularna jak wosk, ale równie skuteczna. Do naszego kraju zabieg ten przywędrował niedawno, dlatego nie wszystkie gabinety kosmetyczne mają go w swojej ofercie, ale jeśli gdzieś na niego trafisz - warto wziąć go pod uwagę.

Pasta cukrowa

Pasta cukrowa powstaje wyłącznie na bazie naturalnych składników, takich jak woda, cukier i sok z cytryny, dlatego jest bezpieczna dla skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych. W przeciwieństwie do wosku mogą ją stosować osoby borykające się z problemami żylnymi. 

Rozprowadzanie masy cukrowej odbywa się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa (odwrotnie niż w wosku), dzięki czemu włoski się nie urywają przy powierzchni skóry, ale wychodzą razem z cebulkami. Można nakładać ją na wszystkie partie ciała, a efekt utrzymuje się do 6 tygodni.

Niestety ta metoda jest również bolesna - nie wierz tym, którzy twierdzą, że jest inaczej. Wprawdzie ból jest nieco mniejszy niż w przypadku wosku, ale jest. Kolejny minus - czas. Zabieg jest bardzo czasochłonny, a samodzielne przygotowanie masy cukrowej wymaga niemałej wprawy i rzadko udaje się za pierwszym razem.

Depilacja laserem

To zdecydowanie jedna z  najskuteczniejszych metod depilacji - pozwala pozbyć się włosów nawet na kilka lat. Zabieg trzeba powtórzyć przynajmniej trzy razy, ale potem możesz zapomnieć o niechcianych włoskach na długo.

Podczas jednego zabiegu standardowo pozbędziesz się ok. 30 proc. owłosienia. Skuteczność w dużej mierze zależy od cyklu życia włosa. Otóż dzieli się on na dwa etapy: fazę wzrostu oraz fazę uśpienia. Podczas naświetlania wiązką lasera, zniszczeniu ulegają tylko te włosy, które w momencie wykonywania zabiegu są w aktywnej fazie wzrostu. Niestety przed zabiegiem nie można sprawdzić, w której fazie akurat znajduje się włos.

Ten rodzaj depilacji jest szczególnie wskazany osobom z tentacją do wrastania włosków (to przyczyna stanów zapalnych, mających postać krostek lub grudek), jednak odpornym na ból - zabiegi laserowe należą do bardzo bolesnych.

inne minusy? Depilacji laserowej nie można wykonywać na opalonej skórze, dlatego zabiegi robi się głównie jesienią, zimą i wczesną wiosną. Przeciwskazaniem jest również ciąża oraz używanie lekarstw i kosmetyków z retinolem. Dla wielu osób problemem może być zbyt wysoka cena. W salonie kosmetycznym za jeden zabieg trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Domowe urządzenie IPL

Nie chcesz poddawać się bolesnej depilacji laserowej w gabinecie kosmetycznym? Nie musisz. Dzięki urządzeniom IPL (Intense Pulsed Light) zabieg o takiej samej (lub wyższej) skuteczności możesz przeprowadzić we własnym domu. Jest bezbolesny i nie trwa długo (ok. 15 minut na wybrane partie ciała), nie podrażnia skóry, a efekty utrzymują się przez kilka miesięcy.

Dzięki impulsom światła, które trafiają bezpośrednio do cebulek, włosy odrastają znacznie wolniej (po 2-3 zabiegach jest ich mniej nawet o 90 proc.). Nie ma również znaczenia ich grubość (pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni sprzęt). Żeby skóra była idealnie gładka, warto stosować nasadki do różnych części ciała (np. do twarzy, okolic bikini, pach).

Jak przebiega zabieg?

Przed pierwszym użyciem urządzenia dokładnie usuń niechciane włosy (golarką, depilatorem, plastrami z woskiem) i wybierz ustawienie intensywności odpowiednie dla twojego rodzaju skóry. Dobre urządzenia automatycznie podpowiadają je dzięki wbudowanym czujnikom, ale warto dokonać manualnej korekty, jeżeli zabiegi sprawiają dyskomfort. Następnie delikatnie przesuwaj odpowiednio dobraną końcówkę po skórze, pamiętając, by nie aplikować więcej, niż jednego impulsu światła w jednym miejscu.

Dzięki filtrowi UV zabieg jest całkowicie bezpieczny dla skóry. Urządzenie można stosować przez cały rok.

Najważniejsze zalety? Zabiegi są bezbolesne i świetnie nadają się do depilacji nawet tak wrażliwych miejsc jak pachy czy okolice bikini. Wykonywane regularnie pozwalają pozbyć się włosków na bardzo długo.

Wady? Na efekty trzeba trochę poczekać, są one widoczne po kilku zabiegach.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy