Reklama
Gęste włosy na wyciągnięcie ręki

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Według psychologów pierwsze wrażenie powstaje w ciągu zaledwie 6 sekund znajomości. Jego znaczenia nie sposób przecenić – czy tego chcemy czy nie - będzie ono rzutowało na opinię, jaką druga osoba ma o nas nie tylko w ciągu kolejnych minut i godzin, ale nawet lat.

"Tych kilka sekund decyduje o wszystkim" - to nie slogan reklamujący nowy film sensacyjny, a opis jednego z najważniejszych i najbardziej popularnych zjawisk w naszym życiu społecznym.

Od wrażenia, jakie wywarliśmy mogą zależeć sprawy o niebagatelnym znaczeniu: otrzymanie nowej pracy, życzliwość urzędników, nawiązanie przyjaźni, a nawet miłość. Pierwsze wrażenie może wpłynąć na wynik egzaminu i wyrok sądowy. Warto zastanowić się, jak je wywierać, bo to jedna z tych sytuacji, kiedy o poprawce nie ma mowy. Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz.

Reklama

Efekt aureoli

Psychologowie nazywają to "efektem aureoli". Jeśli dostrzeżemy w danej osobie jedną pozytywną cechę, mamy skłonność, aby przypisać jej cały pakiet cech pozytywnych, nawet jeżeli w rzeczywistości w żaden sposób się one nie przejawiają.

Kiedy na przykład widzimy osobę, która ma zadbane, dobrze ułożone włosy, automatycznie myślimy, że jest też dobrze zorganizowana, dokładna, dbała o szczegóły. Efekt aureoli (oraz jego przeciwieństwo, efekt Golema) mają tak przemożny wpływ, że nawet trenowanym w tym kierunku rekruterom trudno jest go uniknąć.

Jak to zrobić?

Ale skąd mamy wiedzieć, jakie cechy spodobają się naszemu rozmówcy, skoro ma to być nasze pierwsze spotkanie i niewiele wiemy o jego gustach? Oczywiście przed ważnymi spotkaniami warto zasięgnąć informacji na temat uczestniczących w nich osobach, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, nie jesteśmy bezsilni. Psychologia okaże się tutaj bardzo pomocna.

Treść naszych wypowiedzi to tylko 7 proc. tego, co odbiera nasz rozmówca. 38 proc. to brzmienie głosu, a 55 proc. procent sygnały niewerbalne. Oznacza to, że w tych pierwszych decydujących sekundach liczyć będą się przede wszystkim nasz wygląd i zachowanie. Dobra wiadomość jest taka, że mamy na nie ogromny wpływ: wystarczy dbałość o powierzchowność i dobre nastawienie.

"Lustereczko powiedz przecie"

Zanim padną jakiekolwiek słowa, w pierwszych najbardziej kluczowych sekundach znajomości, nasz rozmówca odbiera przede wszystkim bodźce wzrokowe, czyli mówiąc wprost ocenia nas po tym, co widzi. Oczywiście chciałoby się, aby wszyscy nowo poznani ludzie mogli od razu dostrzec nasze głębokie wartości: moralne, intelektualne itp., ale prastare mechanizmy psychologiczne stawiają na szybką ocenę.

Ma to swoje zalety. Na swój wygląd mamy wpływ, możemy go kształtować i kontrolować. Przed ważnym spotkaniem warto zadbać o schludny, dostosowany do okazji strój oraz fryzurę. Włosy warto otoczyć szczególną troską - uwaga naszego rozmówcy będzie od początku koncentrowała się głównie na twarzy i jej okolicach, dlatego to, co ją otacza ma ogromne znaczenie.

Na ile dobrze muszę wyglądać?

Być może dręczą cię wątpliwości, czy jeśli wygląd tak bardzo się liczy, to zadbane, gęste włosy i schludny strój wystarczą. Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Nie ma potrzeby podążać śladem celebrytów idących pod nóż chirurgów plastycznych. Psychologowie Mehrabian i Blum przeprowadzili badania mające określić, co tak naprawę oznacza dla ludzi atrakcyjność fizyczna. Okazało się, że większość najważniejszych cech mieści się w kategorii dbania o siebie, a zdrowe zadbane włosy, znajdują się na samym początku listy.

Wnętrze też jest ważne

Niewerbalne sygnały, które wpływają na pierwsze wrażenie to nie tylko wygląd - to również zachowanie. Mehrabian i Blum także to podkreślają - jednym z najważniejszych elementów atrakcyjności fizycznej jest... nastawienie. Osoby uśmiechnięte, przyjacielskie, sympatyczne i pewne siebie są postrzegane jako bardziej atrakcyjne. Pozytywne nastawienie przekłada się na wygląd i zachowanie, które są dobrze postrzegane i pomagają nam zaskarbić sobie życzliwość innych.

Jak poczuć się dobrze?

Ale co zrobić, aby wyrobić w sobie pozytywne nastawienie, pewność siebie i radość życia, które będą widoczne dla innych? W rzeczywistości nie jest to wcale takie trudne. W tym przypadku również warto zacząć od wyglądu zewnętrznego. Nasze ciało i psychika są wzajemnie powiązane i nie ma wątpliwości, że nieustannie wpływają na siebie. Kiedy czujemy się świetnie, nasza powierzchowność wprost promienieje. Działa to również w drugą stronę - jeśli wiemy , że wyglądamy świetnie, czujemy się lepiej.

Co więcej - często właśnie tym, co podkopuje naszą pewność siebie i dobre samopoczucie są obawy o wygląd zewnętrzny. Czy dobrze prezentuję się w tym stroju? Czy moje włosy dobrze się układają? Czy nie mam spoconych dłoni lub błyszczącego czoła?

W przypadku mężczyzn niepokój często dotyczy łysienia i tego, jak będzie ono postrzegane przez rozmówcę. Te negatywne myśli odwracają uwagę od rozmowy i odbierają wiarę w siebie.

Dwa kroki do pewności siebie

Chcesz zrobić dobre wrażenie? Podziel przygotowania do ważnego spotkania na dwa etapy. Po pierwsze zadbaj o swoją prezencję. Dobierz odpowiedni strój i dodatki, nie zapominaj o antyperspirancie, zadbaj o stosowny makijaż i fryzurę. Nie odkładaj przygotowań na ostatnią chwilę, a raczej postaraj się, aby dbałość o powierzchowność stała się nawykiem. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach efektów nie uzyskasz z dnia na dzień. Jeśli twoim problemem są słabe i wypadające włosy, możesz zastosować skuteczną terapię, która zahamuje wypadanie i pobudzi porost nowych włosów. Pomyśl o tym już dziś, bo w tym przypadku dobrych efektów nie da się osiągnąć w krótkim czasie.

Doskonały wygląd poprawi twoją atrakcyjność i doda ci pewności siebie, dzięki czemu będziesz lepiej prezentować się podczas spotkań. Jeśli nadal czujesz się niepewnie, zastosuj następujące ćwiczenie. Zarezerwuj sobie co najmniej 30 minut czasu. Weź kartkę i długopis (koniecznie) i zrób listę swoich mocnych stron. Wypisz wszystkie swoje zalety, jakie przyjdą ci do głowy (jeśli pierwszy etap masz za sobą, możesz wpisać na listę np. zadbany wygląd, mocne i gęste włosy).

Skoncentruj się na pozytywach, nie myśl o wadach. Kiedy poczujesz, że już nic nie przychodzi ci do głowy. Odczekaj chwilę i... dopisz jeszcze kilka zalet. Wykonuj to ćwiczenie (zawsze pisemnie) tak często, jak tego potrzebujesz.

Pozytywne nastawienie i dbałość o wygląd zewnętrzny są kluczem do zrobienia dobrego wrażenia. A dobre pierwsze wrażenie ułatwia odnoszenie sukcesów w życiu zawodowym, towarzyskim i rodzinnym.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy