Reklama

Nawyki za kółkiem, których lepiej unikać!

Jazda na pamięć czy wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych to nawyki, które występują zarówno u młodych, jak i u doświadczonych kierowców. Sprawdź, jakie błędy popełniasz, prowadząc samochód.

Jak podaje Komenda Główna Policji, najczęściej do śmiertelnych wypadków dochodzi na prostych drogach przy dobrych warunkach pogodowych. Wynika, więc z tego, że jedną z głównych przyczyn wypadków jest po prostu brawurowa jazda. Do stłuczek dochodzi również z powodu braku pokory na drodze i nieznajomości przepisów. Najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy do 29. roku życia -  niestety brak doświadczenia w połączeniu z pewnością siebie i wiarą we własne umiejętności to mieszanka wybuchowa. Nie oznacza to jednak, że jeżdżący już od lat kierowcy są bez winy - tych z kolei często gubi rutyna.

Reklama

Wyprzedzanie

Z przykrością trzeba zauważyć, że nagminnym błędem zarówno młodych, jak i doświadczonych kierowców, jest wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Skutki takiego manewru mogą być tragiczne. W przypadku, gdy jadący z przodu samochód zatrzymuje się przed przejściem, nie wolno próbować go wyprzedzać, gdyż najprawdopodobniej stoi po to, by przepuścić pieszego. Wyprzedzanie w niedozwolonych i niebezpiecznych miejscach, m.in. przed zakrętem czy wzniesieniem, świadczy o braku wyobraźni i wynika najczęściej z małego doświadczenia kierowcy.

Brak koncentracji

Otrzymałeś prawo jazdy i w końcu możesz poczuć zew wolności? Marzysz już o tym, by wsiąść za kółko bez towarzystwa wiecznie pouczającego cię instruktora, puścić "Highway to hell" i pomknąć w dal? Uważaj, głośne słuchanie muzyki nie sprzyja koncentracji, w dodatku hałas w samochodzie odcina cię od innych bodźców i zagłusza dźwięki pochodzące z zewnątrz. W ten sposób możesz na przykład nie usłyszeć przejeżdżającej karetki.

Z kolei olbrzymim błędem doświadczonych kierowców jest korzystanie z telefonu w trakcie jazdy. Badania Millward Brown SMG/KRC wykazały, że osoby używające komórek podczas prowadzenia samochodu mogą mieć czas reakcji podobny do kierowców z promilem we krwi. Lepiej więc zainwestować w zestaw słuchawkowy, a na wiadomości odpisać po wyłączeniu silnika.

Zdarzyło ci się przejechać trasę z pracy do domu i zupełnie nie pamiętać, co działo się na drodze? Bardzo często doświadczeni kierowcy przemierzają dobrze znane ulice na, tak zwanym, "autopilocie" - co prawda poprawnie kierują samochodem, ale za to ich myśli uciekają w nieznane. Brak koncentracji powoduje znaczne opóźnienie czasu reakcji, w dodatku jadąc na pamięć, można przeoczyć nowe znaki drogowe, co również nie sprzyja bezpiecznej jeździe.

Żółte światło

Nie każdy wie, że na żółtym świetle można przejechać tylko w przypadku, gdy samochód jest już na tyle blisko skrzyżowania, że nagłe zatrzymanie mogłoby spowodować wypadek. Również śliska nawierzchnia i inne trudne warunki na drodze dają kierowcom upoważnienie do przejechania na żółtym świetle. Młodzi, którzy niedawno skończyli kurs, zazwyczaj jeszcze o tym pamiętają, niestety doświadczeni uczestnicy ruchu drogowego, chętnie interpretują ten przepis na swoją korzyść i przejeżdżają na żółtym sygnale w każdych okolicznościach.

Niebezpieczne zachowania na autostradzie

Nagminne przekraczanie prędkości i niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze zdarza się zarówno młodym kierowcom lubiącym brawurową jazdę, jak i doświadczonym, pewnym siebie uczestnikom ruchu drogowego. Tymczasem nawet jeśli ścigasz się podczas rajdów, pamiętaj - błąd innego kierowcy w połączeniu z twoją zawrotną prędkością może kosztować cię utratę zdrowia, a nawet życia.

Pewnie zdarzyło ci się również zapomnieć o tym, że lewy pas na autostradzie służy do wyprzedzania, a nie do szybkiej jazdy. Po skończonym manewrze należy wrócić na pas prawy. Tymczasem często ignorujemy ten przepis, a w dodatku "siedząc na zderzaku" poprzedzającego pojazdu, wymuszamy na jego kierowcy zjechanie na sąsiadujący pas. Takie zachowanie jest skrajnie niebezpieczne. Przy dużych prędkościach nawet lekkie hamowanie jadącego przed nami auta może skończyć się tragedią.

Niestety dla wielu kierowców brawurowa lub nieostrożna jazda to codzienność, z czego nie zawsze zdają sobie sprawę. Zatem - zanim ponownie siądziesz za kółkiem - zastanów się, czy przypadkiem nie popełniasz któregoś z wymienionych błędów.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy