Reklama

Reklama

Drobne stłuczki – komu się zdarzają częściej? Młodszym czy starszym kierowcom?

Na pewno warto by przyjrzeć się statystykom, jednak moim zdaniem nie zależy to od wieku. Młodzi kierowcy z pewnością jeżdżą bardziej brawurowo, jednak mają też lepszy refleks. Z kolei brak wyobraźni dotyczy zarówno tych mniej jak i tych bardziej doświadczonych kierowców.

Wszyscy, niezależnie od  wieku mamy też problem z rozmawianiem przez telefon podczas jazdy,  z jazdą na tzw. zmęczeniu czy po prostu "na pamięć" oraz zbyt dużym zaufaniem do rozwiązań technicznych dostępnych w samochodzie, które mają nas wspomagać , ale nigdy nie zastąpią kierowcy w podejmowaniu przez niego decyzji.

Eksploatacja auta. Mam swój samochód i dbam o niego. Czy - jeżdżę samochodem rodziców i oni wszystko za mnie załatwiają. Jak to wygląda w praktyce?

Reklama

Ja znam przedstawicieli obu grup i wiem, że zależy to od wielu czynników. Teoretycznie najwygodniej zdać się na rodziców, jednak wielu z nich po prostu na to nie stać.  Obecnie młodzi ludzie bardzo często mają ambicję posiadania własnego samochodu za pierwsze samodzielnie zarobione pieniądze. Mogą sobie oni pozwolić na pierwsze auto i ponoszenie wydatków związanych z jego eksploatacją dzięki dużo większym niż kiedyś możliwościom podjęcia pracy zarobkowej czy też prowadzenia własnej działalności.  W dodatku istnieje wiele form finansowania takiego zakupu, takich jak leasing konsumencki, wynajem długoterminowy czy różne rodzaje kredytu, np. 3 x 33% czy 4 x 25 %.

Zniżki u ubezpieczyciela. Jak młody kierowca może obniżyć swoją składkę ubezpieczenia samochodu?

Oczywiście największe korzyści daje kupno samochodu  nowego lub o niewielkim przebiegu, który ma poniżej trzech lat. W przypadku takich aut, dealerzy oferują pakiety ubezpieczeniowe, które są o wiele bardziej korzystne niż ubezpieczenie starszego samochodu. Niekiedy cena takiego pakietu potrafi być dwa razy niższa od kosztu ubezpieczenia wiekowego auta tej samej klasy. W przypadku zakupu samochodu używanego, stawkę składki ubezpieczeniowej podbije młody wiek właściciela, brak wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, a także wiek samochodu - im starszy, tym zapłacimy więcej w stosunku do jego wartości rynkowej.

Nowe auto czy używane - najlepszy wybór dla młodego kierowcy?

Oprócz niższych kosztów ubezpieczenia czy korzystnych form finansowania, za kupnem nowego samochodu będą przemawiały takie argumenty, jak bezproblemowe użytkowanie  czy niższe koszty jego eksploatacji. Oprócz tego, że auto jest na gwarancji i nie musimy się martwić o wiele potencjalnych usterek, to w większości przypadków dbanie o taki samochód sprowadza się do okresowych przeglądów i wlewania płynu do spryskiwacza. Zakup używanego pojazdu może się okazać dużo bardziej kosztowny niż cena zapłacona poprzedniemu właścicielowi, a nasz nowy-stary nabytek często zamienia się w tzw. skarbonkę. Jeśli rzeczywiście nie możemy pozwolić sobie na zakup fabrycznie nowego auta, warto skorzystać z programów oferowanych przez różne marki, takich jak choćby Honda Quality Plus, za pośrednictwem którego kupimy auto używane, ale gruntownie sprawdzone przez dealera i opatrzone 12-miesięczną gwarancją.

Jarosław Szpara

materiały promocyjne

Reklama