Reklama

Sauna - sposób na rozgrzanie jesienią

Gdy tylko nadchodzi jesień, dni stają się krótsze i zaczyna padać deszcz, coraz więcej osób marzy o odrobinie ciepła. Kubek gorącej herbaty po jakimś czasie przestaje wystarczać. Jest jednak coś, co rozgrzeje cię na dobre.

Choć w Polsce korzystanie z sauny nie jest jeszcze tak popularne, mieszkańcy krajów położonych na północy, którzy znaczną część roku zmagają się z chłodem i małą ilością słońca doskonale wiedzą, że jest to idealny sposób na rozgrzanie. W państwach takich jak Finlandia, Szwecja, Estonia czy Łotwa korzystanie z sauny jest niezwykle powszechnym zjawiskiem. Co powinnaś wiedzieć zanim rozpoczniesz saunowanie?

Zdrowotne ciepło

Na czym tak naprawdę polega fenomen sauny? Dzięki wysokiej temperaturze organizm wypaca z siebie szkodliwe toksyny wraz z nadmiarem soli. Po krótkiej sesji skóra jest dokładnie oczyszczona, a pory rozszerzone, dzięki czemu twoja cera wygląda dużo zdrowiej.1

Reklama

To jednak nie wszystkie zalety sauny. Dzięki regularnym pobytom możesz w prosty sposób pozbyć się dolegliwości bólowych stawów oraz nerwobóli, ponieważ wysoka temperatura działa kojąco i rozluźniająco. Saunowanie poprawia nastrój i pozwala walczyć z rozdrażnieniem.

Sauna pomaga również w oczyszczeniu zatok, a także usprawnia proces oddychania, dlatego jest wskazana dla osób borykających się z alergiami oraz mających problemy laryngologiczne i pulmonologiczne. Ze względu na różnice temperatur regularne korzystanie z sauny znacznie podniesie wydolność i odporność twojego organizmu.

Niestety, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na taką formę relaksu. Kto powinien szczególnie uważać? Przede wszystkim osoby mające problemy z chorobami skóry, układu trawiennego, układu krążenia czy borykające się z przeziębieniem. Również kobiety w ciąży powinny wystrzegać się chodzenia na saunę. Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, skonsultuj się z lekarzem, żeby sprawdzić, czy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Wybierz saunę idealną

Zależnie od twoich preferencji a także od dolegliwości, które ci dokuczają, możesz wybrać jeden z kilku rodzajów saun. Czym różnią się od siebie poszczególne typy?2

Najbardziej popularną, szczególnie polecaną dla nowicjuszy, jest sauna parowa. Nazywana jest także łaźnią rzymską, ponieważ była znana już w czasach Imperium Rzymskiego. Charakteryzuje się wysoką wilgotnością powietrza, dochodzącą nawet do 100 procent, a także temperaturą oscylującą w okolicach 40-60 stopni Celsjusza. Doskonale oczyszcza skórę i działa kojąco dla osób zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Drugim typem jest sauna fińska, zwana inaczej suchą. W przeciwieństwie do łaźni rzymskiej, panuje tam bardzo niska wilgotność w granicach 3-20 procent. Temperatura w saunie fińskiej oscyluje pomiędzy 80 a 110 stopni Celsjusza. Zapewnia bardziej intensywne przeżycia niż łaźnia parowa, dlatego lepiej nie wybierać jej przy pierwszej wizycie w saunie.

Sauna infrared to miejsce, w którym zamiast pieca i rozgrzanych kamieni stosuje się urządzenia emitujące promienie podczerwone. Jeśli zmagasz się z cerą naczynkową, jest to jedyny rodzaj sauny, który może pomóc ci w walce z  tym problemem. Temperatura jest podobna jak w łaźniach rzymskich, jednak wilgotność jest dużo niższa.

Savoir vivre saunowania

Jakie są podstawowe zasady korzystania z sauny? Przede wszystkim nie wybieraj się tam będąc pod wpływem alkoholu albo zaraz po spożyciu solidnego posiłku. Przed samym wejściem do sauny zmyj makijaż, weź prysznic i dokładnie osusz ciało. Ściągnij także biżuterię, zegarek i okulary, ponieważ po nagrzaniu mogą one powodować oparzenia.3

Wchodząc do sauny fińskiej zabierz ze sobą suchy i czysty ręcznik, na którym będziesz mogła usiąść, a obuwie zostaw przed wejściem. W łaźni obowiązuje strefa nagości - mokry strój kąpielowy może poparzyć skórę, dlatego powinnaś z niego zrezygnować.

Korzystając z łaźni parowej ręcznik nie będzie ci potrzebny. Wysoka wilgotność sprawi, że w krótkim czasie stanie się on mokry i ciężki, dlatego zaraz po wejściu do pomieszczenia jak i po zakończeniu saunowania po prostu opłucz miejsce, na którym siedziałaś za pomocą węża z wodą.

Jak już wspomniano wyżej sauna to miejsce, w którym nagość jest akceptowalna, a wręcz wymagana. Odsłonięte ciało ma nie być jednak obiektem seksualnym, ale oddawać charakter miejsca, w którym w pełni się relaksujemy i nic nam w tym nie przeszkadza. Zazwyczaj oświetlenie w saunie jest dyskretne, więc półcień zasłoni mankamenty, których się wstydzimy. Wiele osób, zupełnie niepotrzebnie, ma obawy przez zrzuceniem ręcznika z powodu kompleksów. Najczęściej wydaje się im, że są zbyt grubi lub niedokładnie wydepilowani. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie masz żadnego niechcianego włoska, zdecyduj się na długotrwałą depilację metodą IPL. - Philips Lumea gwarantuje nie tylko gładką skórę do 8 tygodni, ale daje również poczucie pewności w wielu sytuacjach, gdy trzeba odkryć trochę więcej ciała. Pamiętaj tylko, by nie wykonywać zabiegu bezpośrednio przed planowaną wizytą w saunie - radzi dr Monika Bujanowska.

Po zakończeniu kąpieli w saunie, pamiętaj o zimnym prysznicu, który pozwoli ci schłodzić rozgrzane ciało. Jest to bardzo istotny element, którego nigdy nie powinnaś pomijać. Przed całkowitym opuszczeniem miejsca zalecany jest krótki odpoczynek.

Regularne korzystanie z sauny może mieć zbawienny wpływ na twoje zdrowie, jednak przed pierwszą wizytą powinnaś upewnić się, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Jeśli lekarz da ci zielone światło, nie czekaj, wprowadź odrobinę ciepła w chłodne jesienne wieczory!

1. Źródło: Lee S, Fujimura H, Shimomura Y i wsp. Verification of impast of Morcing showering And mist sauna bathing on human physiological functions and work efficiency during the day. International Journal of Biomete¬orology 2014; 

2. Źródło: Wagner A, Konrad K. Historia powstania sauny. Sauna. Ogólnopolski Kwartalnik Polskiego Związku Saunowego 2004

3. Źródło: Luurila OJ. "The sauna and the heart. Jurnal of International Medicine"

"Materiał powstał przy współpracy z marką Philips"

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama