Reklama

Reklama

50 na PLUS

Młodzi tego nie mają, poznaj i wykorzystaj swoje mocne strony

Na pozór kult młodości panujący w naszej kulturze spycha osoby dojrzałe na margines życia. W rzeczywistości z wiekiem osiągamy ogromne możliwości i zyskujemy sporo cech, które dają przewagę nad młodymi w wielu dziedzinach życia. Wystarczy je sobie uświadomić i zacząć z nich korzystać.


Mądrość i doświadczenie

Reklama

Czy słyszałaś ludzi po 50. mówiących "Och, gdybym miał 20 lat i ten rozum co teraz"? Na pierwszy rzut oka wygląda to jak nostalgia za młodością, ale jeśli bliżej przyjrzeć się tej treści, staje się jasne, że ludzie dojrzali w gruncie rzeczy cenią swój sposób myślenia i doświadczenie. Mało kto zamieniłby się z 20-latkiem na "rozum" i kiedy myślimy "mieć znowu 20 lat", to chodzi raczej o buzię pozbawioną zmarszczek niż o powrót do mentalności sprzed lat.

Jeśli więc przyjdzie ci do głowy wzdychać: "Och, gdybym znowu...", pamiętaj: ty właśnie teraz masz ten rozum! Możesz wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie w dowolnej dziedzinie i kształtować swoje życie zgodnie ze swoimi dojrzałymi wyobrażeniami. Wiek nie stoi ci na przeszkodzie, o ile nie zechcesz go w ten sposób traktować.

Pamiętaj, że to właśnie jemu zawdzięczasz swoją mądrość. Doświadczenia nabiera się z czasem, nie ma na to innego sposobu. A że pojawiają się przy tym drobne zmarszczki? W dzisiejszych czasach można kupić naprawdę dobre kremy i po kłopocie!

Wyglądasz poważnie? Możesz zacząć poważny biznes

Wyobraź sobie, że wybierasz się do doradcy inwestycyjnego. Czy chciałabyś, aby w sprawach finansowych doradzała ci osoba, która dopiero stawia pierwsze kroki na rynku pracy i zaczyna zbierać doświadczenie. Nie lepiej byłoby, aby jej skronie były oprószone siwizną, a twarz ozdobiona kilkoma zmarszczkami?

W zawodach wiążących się zaufaniem, dojrzały wygląd jest atutem. Czujemy się bezpieczniej pod opieką doświadczonych lekarzy, chętniej zwierzamy się dojrzałym terapeutom, ufamy radom ludzi, którzy daną branżę poznali od podszewki.

Jeśli myślisz o stworzeniu nowego biznesu, wiek będzie plusem. "Wiek może być przeszkodą w świecie korporacji, ale niesie ogromne korzyści w świecie przedsiębiorczości - twierdzi Jeff Williams, założyciel firmy Bizstarters - może nie zatrudnią cię po 50., ale z pewnością będą od ciebie kupować".

Williams z pewnością wie, co mówi, gdyż jego firma od 1988 roku zajmuje się wspieraniem ludzi, którzy otwierają biznesy po 50. roku życia. A czy w takim wieku można jeszcze odnieść sukces w biznesie? Harald Sanders miał 62 lata, kiedy ruszył z KFC. Gdy 12 lat później sprzedał firmę, była ona warta 2 mln dolarów.

Masz wybór

Oczywiście możesz zająć się rozkręcaniem własnego biznesu, jeśli tylko zechcesz, ale wcale nie musisz tego robić. Jedną z najlepszych rzeczy po osiągnięciu 50. roku życia jest to, że twoja możliwość dokonywania wolnych wyborów znacząco rośnie. Twoje życie jest już ustabilizowane, również finansowo. Nie musisz spełniać oczekiwań rodziców, nie ogranicza cię też posiadanie małych dzieci. Nareszcie możesz zastanowić się co, tobie przyniesie przyjemność, co naprawdę cię interesuje i czym zawsze chciałaś się zajmować.

Może to być nowy biznes, ale równie dobrze może to być nowe hobby, dziedzina wiedzy, którą zawsze chciałaś zgłębić, intensywniejsze życie towarzyskie lub po prostu więcej relaksu i dbania o siebie. Mając 20 - 30 lat robisz przede wszystkim to, co musisz zrobić. Po 50. możesz spokojnie zająć się tym, czego chcesz.

Masz czas

Teraz, kiedy twoje dzieci dorosły i rozpoczęły samodzielne życie, zyskujesz naprawdę sporo wolnego czasu, który możesz przeznaczyć na co tylko zechcesz. Jeśli sprawia ci to satysfakcję, możesz pomagać w wychowaniu wnuków, zająć się działalnością charytatywną lub przeznaczyć ten czas dla siebie. A tym jak pogodzić studia pracę i obowiązki domowe, niech zamartwiają się młodzi.

Dojrzały talent

Chociaż współczesna kultura usiłuje wrzucić wszystkich ludzi do jednego worka i wyznaczyć ogólne standardy tego, co powinno osiągnąć się do 30-stki, 40-stki itp., to w rzeczywistości ludzie różnią się od siebie i w różnych momentach życia ujawniają swoje talenty. Zazwyczaj wielkie wrażenie robią "genialne dzieci", chociaż ich uzdolnienia często nie rozwijają się w późniejszym czasie. Mniej uwagi poświęca  się talentom, które dają o sobie znać w wieku dojrzałym.

Anna Mary Robertson Moses, słynna amerykańska malarka, po raz pierwszy chwyciła za pędzel w wieku 76 lat. Wcześniej lubiła haftować, ale artretyzm zaczął jej się tak dawać we znaki, że nie mogła dłużej utrzymać igły. To, co wydawało się być końcem, okazało się dopiero początkiem. Anna Mary przerzuciła się na malarstwo i tworzyła przez następne 25 lat, odnosząc spektakularne sukcesy. Obecnie jej obrazy osiągają wysokie ceny. Najwyższa z nich to 1,2 mln dolarów.

Laura Ingalls Wilder wydała pierwszy tom "Domku na prerii" mając 65 lat. Później napisała jeszcze 12 powieści w tej serii.

Po 50. warto jeszcze raz przyjrzeć się sobie i zastanowić się, czy nie skrywamy talentów wartych uwagi i rozwinięcia. Być może wielka kariera dopiero przed nami.

Lepszy seks

To nie żart. Pomyśl o dwojgu ludzi, którzy nie muszą się bać, że przyłapią ich rodzice, lub że zaskoczą ich dzieci. Nie obawiają się niechcianej ciąży, za to doskonale znają swoje potrzeby i możliwości. Są wypoczęci, nie muszą się spieszyć, a do spraw miłosnych dawno już przestali podchodzić zadaniowo. Kobiety po 50. są mniej skrępowane, potrafią śmiało mówić czego chcą. Ewentualne problemy np. ze spadkiem libido mogą być z łatwością pokonane dzięki rozwojowi medycyny.

Po 50. osiągamy także czas finansowej stabilizacji. Osoby dojrzałe stać na to, aby zapewnić swoim igraszkom odpowiednią oprawę: wyśmienita kolacja i ekskluzywna bielizna lub romantyczny wyjazd we dwoje pomogą podsycić atmosferę. Teraz może być lepiej niż kiedykolwiek wcześniej!

 

Styl.pl

Reklama