Reklama

Reklama

​Zwiedzanie irlandzkich miast - Dublin, Cork i Waterford

Wybierasz się na Zieloną Wyspę i nie wiesz jakie atrakcje turystyczne powinieneś zobaczyć? Przygotowaliśmy kilka propozycji prosto z największych irlandzkich miast, które na pewno cię zainteresują! Sprawdź, gdzie znajdują się najciekawsze muzea, dowiedz się, po jakich parkach warto się przespacerować i odkryj niesamowicie burzliwą historię tego wyjątkowego kraju. Irlandia czeka właśnie na ciebie!

Na początek Dublin, stolica Irlandii

Duża, barwna i tętniąca życiem metropolia? Aby w pełni zrozumieć charakter Dublina, koniecznie trzeba go odwiedzić! Niestety, nie znajdziemy tu setek starych zabytków - weźmy pod uwagę, że z tych najbardziej wiekowych zachowało się tylko kilkanaście. Spośród nich warto wyróżnić Zamek Dubliński, wybudowany niegdyś przez Normanów i XII-wieczną Katedrę Chrystusową. 

Reklama

Zainteresowani architekturą sakralną mogą również przespacerować się do katedry św. Patryka, świątyni św. Audoena i kościoła anglikańskiego Świętej Trójcy. Dublin to przede wszystkim jednak raj dla miłośników muzeów. Niezliczoną ilość intrygujących wystaw znajdziemy m.in. w Galerii Malarstwa, Muzeum Narodowym czy Muzeum Pisarzy Dublińskich. 

Mając chwilę wolnego czasu, zajrzyjmy też do Muzeum Figur Woskowych i... Muzeum Browaru Guinnessa. Na pewno nie będziemy żałować spędzonych tam chwil! Z ciekawych miejsc warto nadmienić jeszcze Trinity Collage (ze znajdującą się wewnątrz Księga z Kells), XVIII-wieczne pałace i przepiękny park miejski Phoenix Park.

Cork, czyli miasto moczarów

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad pochodzeniem nazw irlandzkich miast, to właśnie mamy dla ciebie rozwiązanie jednej z intrygujących zagadek. Cork zawdzięcza swoje imię Corcach Mór Mumhan, czyli lokalnym Wielkim Moczarom Munsteru. Jego centrum leży na wyspie, a duża część ulic powstała na zasypanych ziemią kanałach rzecznych. 

Okoliczne tereny przez wieki zamieszkiwali wikingowie, a następnie Normadowie - niestety w mieście nie zachowały się budynki z tamtego okresu. Obecnie warto zwiedzić miejscowe kościoły: katedrę św. Findbara, wybudowaną na miejscu VI-wiecznego klasztoru, lub kościół św. Anny, słynny z powodu swoich dzwonów. Do obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć należy również most św. Patryka i XVIII-wieczny The English Market - to właśnie tam kupimy najciekawsze pamiątki z naszej podróży. 

Amatorom muzeów polecamy wizytę w Cork Butter Museum i Cork Heritage Centre, a wszystkim lubiącym dobrą muzykę udział w jednym z miejscowych festiwali. Cork International Choral Festival czy Guinness Cork Jazz Festiwal co roku przyciągają tysiące miłośników miłych dla ucha dźwięków.

Wikingowie z Waterford

Najstarsze miasto w kraju od lat przyciąga turystów swoimi atrakcjami - może i ty dasz się im zachwycić? Jego najbardziej wiekowa część, zwana Trójkątem Wikingów, to otoczone X-wiecznymi fortyfikacji centrum. Dzięki spokojnym, cichym uliczkom i interesującej architekturze to idealne miejsce na długie rodzinne spacery. Lokalne biura chętnie organizują też wycieczki po murach miejskich, na które warto się wybrać - to właśnie stamtąd będziemy mogli podziwiać Waterford z nieco innej perspektywy. 

Mając chwilę wolnego czasu, przejdźmy się na nadbrzeże portowe, słynące z przepięknej panoramy i licznych butików, a także odwiedźmy Plac Johna Robertsa. Na sam koniec zostawiliśmy ekspozycje: zlokalizowane w dawnym spichlerzu Waterford Museum of Treasures z kolekcją miejskich skarbów, oraz wystawę historyczną umiejscowioną obecnie w Wieży Reginalda - obie bardzo ciekawe i godne uwagi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje