Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Zadziwiające Podkarpacie

​Lesiste grzbiety, egzotycznie brzmiące nazwy, drewniane cerkwie i kamienne przydrożne krzyże. Taki jest Beskid Niski. Bazę wypadową wycieczki możemy założyć w miasteczku Szymbark. W tutejszym skansenie zapoznamy się z Pogórzanami, dawnymi mieszkańcami tych terenów. Później obejrzymy obiekt z Listy UNESCO, przepiękną łemkowską cerkiewkę w Kwiatoniu. W Ciężkowicach odnajdziemy miasto, które zostało zamienione w skały. A po tych atrakcjach pora na odpoczynek w uzdrowisku Wysowa, cichym i kameralnym zdroju.

Szymbark. Krwawy kasztel i ciekawy skansen

Legenda mówi, że w tutejszym dworze miało dojść do wydarzenia, które opisał Mickiewicz w balladzie "Lilie". Pamiętacie "Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija Pana..."? Miejscem tej literackiej zbrodni mógł być alkierz. Ma na to wskazywać purpurowo-czerwona barwa ścian tego pomieszczenia. 

Odrestaurowany kasztel jest jednym z najpiękniejszych przykładów polskiej renesansowej architektury rezydencyjnej. Wychodzimy z muzeum, a po przeciwnej stronie drogi już czeka na nas kolejna atrakcja. Usytuowany na zboczu łagodnego wzniesienia niewielki skansen prezentuje XIX-wieczną kulturę wsi pogórzańskiej.

Kwiatoń. Cerkiew z listy UNESCO

Reklama

Na tych terenach przez lata przenikały się wpływy dwóch wielkich obrządków chrześcijańskich - wschodniego i zachodniego, dlatego cerkwie przeplatają się tutaj z kościołami. 

Najbardziej oryginalną grupą ludności na tych terenach byli Łemkowie. Ten wędrowny lud pasterski wyróżniał odrębny język, barwna kultura pogranicza i wyznanie greckokatolickie. Dziś o Łemkach, po przymusowym wysiedleniu ich pod koniec lat 40. XX wieku, przypominają zachowane świątynie. 

Jedną z najpiękniejszych budowli tego typu jest cerkiew parafialna w Kwiatoniu. Wyjątkowo smukła i strzelista budowla reprezentuje typowy styl cerkwi łemkowskich. Według ostatnich badań świątynię wzniesiono na początku XVII wieku, co potwierdza niedawno odkryta część dawnego ikonostasu. 

Wystrój wnętrza tworzą piękne polichromie o motywach figuralnych i ornamentalnych oraz ikonostas z początku XX wieku. W 2013 r. obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Cerkiew znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej obejmującym 252 zabytkowe obiekty.

>>> Gdzie znaleźć skamieniałe miasto cudów? O tym przeczytasz na następnej stronie <<<

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje