Reklama

Z dala od tłumów i zgiełku. Ta klimatyczna wieś jest idealnym miejscem na jesienną wycieczkę

W centralnej Polsce mieści się wyjątkowa wieś o niezwykłej historii. Mieszkańcy odległych regionów kraju pewnie o niej nie słyszeli. Tymczasem dla osób poszukujących jedynych w swoim rodzaju zakątków Polski, miejsce to powinno być obowiązkowym punktem na liście. Lipce Reymontowskie - bo o nich mowa, sławę zawdzięczają przede wszystkim znanemu nobliście. Dlaczego warto wam pojechać przynajmniej raz w życiu?

Dlaczego warto odwiedzić Lipce Reymontowskie? Jesień to idealny moment

Lipce Reymontowskie to niewielka wieś zlokalizowana pomiędzy Łodzią a Warszawą, w powiecie skierniewickim. Swoją nazwę zawdzięcza Władysławowi Reymontowi, który mieszkał i pracował tam pod koniec XIX wieku. Wówczas dla jeszcze zupełnie nieznanego pisarza było to miejsce, gdzie czerpał inspiracje do tworzenia "Chłopów" - powieści, która w 1924 roku zdobyła Nagrodę Nobla. Co ciekawe, mimo że akcja dzieła rozgrywa się właśnie w Lipcach, tak naprawdę poza nazwą niewiele łączy ją z prawdziwą wsią w woj. łódzkim. Pełną nazwę - Lipce Reymontowskie zyskała dopiero w roku 1983 na cześć wybitnego noblisty. Nie masz pomysłu na weekendową wycieczkę? Wśród zachwycających barwami jesieni liści, spacer po Lipcach Reymontowskich będzie jeszcze większym przeżyciem.

Reklama

Zobacz również: Nowy turystyczny hit? "Porcelanowe miasteczko" na rynku w Ćmielowie. W sieci gorąca dyskusja

Co warto zobaczyć w Lipcach Reymontowskich?

Chociaż Lipce Reymontowskie kojarzone są przede wszystkim z twórcą "Chłopów", a będąc tam można odnieść wrażenie, że wszystko kręci się wokół Reymonta, tak naprawdę sama wieś ma więcej do zaoferowania. W miejscowości zamieszkiwanej przez około 3300 mieszkańców (dane sprzed kilku lat), nie brakuje oczywiście obiektów związanych z polskim noblistą - mimo, że spędził tutaj zaledwie kilka lat pracując jako pomocnik dróżnika.

  • Dom Władysława Reymonta 

Na uwagę zasługuje położony na uboczu ceglany dom dróżnika, zlokalizowany przy torach między Łodzią a Warszawą. Mimo że nie można obejrzeć jego wnętrz, podziwianie budynku z zewnątrz wprowadza w wyjątkowy, swojski klimat. Na murach powieszona została pamiątkowa tabliczka, a obok stoi symboliczny pomnik.

  • Muzeum Regionalnego im. Władysława Reymonta

Obowiązkowo trzeba również udać się do Muzeum Regionalnego im. Władysława Reymonta - uwagę przykuwa już sam budynek. Siedziba to dawna manufaktura, należąca do rodziny Winklów. Można podziwiać tam tradycyjne stroje ludowe, maszyny, które wykorzystywane były przed laty do produkcji tkanin, jak i pamiątki związane z życiem i twórczością Reymonta.

  • Centrum Reymontowskie - Zagroda Ludowa

Obok słynnego Muzeum mieści się natomiast Centrum Reymontowskie - Zagroda Ludowa. Chałupy z oborą, stodołą oraz spichrzem dziś zostały przekształcone w skansen. Na terenie zagrody znajdują się też drewniane rzeźby bohaterów “Chłopów". Zagroda Ludowa będzie miejscem do wykonania klimatycznych, jesiennych sesji zdjęciowych - tym bardziej, że miejsce to jest mało oblegane.  

  • Muzeum Czynu Zbrojnego

Miejscem, które niejednego zaskoczy w Lipcach Reymontowskich jest Muzeum Czynu Zbrojnego. Znajdują się tam obiekty militarne związane z historią walk o niepodległość we wsi i najbliższej okolicy.  W kilku pomieszczeniach oraz na zewnątrz podziwiać można eksponaty wojenne - począwszy od dokumentów, fotografii, strojów i wyposażenia żołnierzy, po armaty, czołgi i samoloty polskiej armii.

  • Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych 

Będąc w Lipcach Reymontowskich warto udać się także do Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych powstałej ze zbiorów Pana Zbigniewa Stania - na wystawie obejrzeć można eksponaty powiązane z historią, kulturą, a także zwyczajami regionalnymi. Nie brakuje tam dawnych sprzętów gospodarskich, wyposażenia chałup, przedmiotów obrzędów religijnych i tych związanych z folklorem Księstwa Łowickiego. Obiekty są własnoręcznie odrestaurowane przez kolekcjonera - co więcej wiele z nich zostało odratowane od całkowitego zniszczenia. W Galerii Staroci i Pamiątek Regionalny nie brakuje również nawiązania do polskiego noblisty - znajduje się tam ponad sto wydań “Chłopów".

Czytaj także: Bajeczne widoki i wypoczynek pełen relaksu. Jesień to dobra pora na odwiedzenie Chorwacji

Lipce Reymontowskie - jak dojechać i gdzie się zatrzymać?

Lipce Reymontowskie to wieś położona mniej więcej 50 kilometrów od Łodzi i około 20 km od Skierniewic. Na najszybszy dojazd w to miejsce zdecydowanie poleca się autostradę A2 - należy zjechać na węźle Łowicz, a następnie przez około 12 km kierować się w stronę Jeżowa. Na miejscu znajduje się kilka małych parkingów, a z uwagi na to, że wieś nie jest masowo oblegana, ze znalezieniem miejsca nie powinno być problemów. W przypadku chęci pozostania w Lipcach Reymontowskich na weekend, kilka kilometrów od wsi dostępne są pensjonaty oferujące noclegi. W okolicy znajdują się również restauracje serwujące tradycyjne, polskie dania. 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: podróże | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy