Reklama

Wyspa Korfu: nie oparł się jej sam Odyseusz

Wizyta na Korfu to powrót w czasy antycznej Grecji. Miejsce to zachwyciło samego Homera, który umieścił je w swej Odysei.

Korfu, czyli Kerkira

Na całym świecie znana jest pod nazwą Korfu (Corfu). Nazwa ta pojawia się w każdym przewodniku i turystycznym folderze reklamowym. Żaden z rodowitych mieszkańców wyspy tej nazwy jednak nie używa. Dla mieszkańców Hellady, ta malownicza wysepka zawsze będzie Kerkirą. 

Kerkira to jedna z pierwszych nazw wyspy. Nazwa nawiązuje do pięknej nimfy i córki boga rzeki Asoposa o imieniu Cercyra, w której zakochał się sam Posejdon. Władca morza porwał Cercyrę i umieścił ją na wyspie, która z czasem zaczęła nosić jej imię. Wkrótce parze urodził się potomek o imieniu Faek, który miał być przodkiem Faeków, czyli pierwszego ludu zamieszkującego wyspę.

Reklama

W starożytności Kerkira położona była na południe od dzisiejszej stolicy wyspy. W VI wieku wybudowana na jednym z dwóch szczytów miasta, została Stara Forteca. Szczyt w języku greckim to coryphi, od którego słowa zaczęto nazywać stolice, a w konsekwencji i całą wyspę.

Darzący wielkim sentymentem mitologię Grecy, zdecydowanie wolą używać pierwszej nazwy wyspy. Używana przez turystów nazwa Korfu nigdy nie jest zapisywana w alfabecie greckim - dla mieszkańców jedyną słuszną nazwą jest i będzie Kerkira.

Bliskie spotkanie z mitologią

Kerkira - pełna zielonych gajów oliwnych i otoczona błękitem morskich wód - jest jednym z najpiękniejszych zakątków Grecji. Mitologia grecka poświęciła jej szczególne miejsce. Opisana jest w niej rajska natura wyspy, a także gościnność mieszkańców. 

Na Korfu współczesność miesza się z mitologią. Spacerując tutejszymi uliczkami, można znaleźć kawiarnie czy tawerny noszące imię bohaterów „Odysei” Homera. Warto więc zdecydować się chociażby na mrożoną kawę u Penelopy, Odyseusza czy Nauzykai…

Korfu uważana jest za mityczną wyspę Scherię, na brzeg której, po wielu latach tułaczki, wyrzucony przez może został Odyseusz. Odnaleziony przez królewnę Nauzykaę został uratowany przez jej ojca, króla Alkinoosa i odesłany do rodzinnej Itaki. Dziś można się jedynie zastanawiać, na której z plaż Odyseusz spotkał Nauzykaę. Jak twierdzi wielu, miało to miejsce w pobliżu Paleokastritsy słynącej z otoczonego przez skały piaszczystego brzegu.

Korfu: wyspa rajskich plaż

Paleokastritsa to mała miejscowość położona na zachodnim wybrzeżu wyspy. W sezonie zjeżdżają się tu prawdziwe tłumy turystów. Mimo to, jest to miejsce, które powinien zobaczyć każdy odwiedzający Korfu. Paleokastritsa to skaliste zatoki pełne małych jaskiń, do których dostać się można tylko łódkami. Wybrzeże Paleokastritsy to miejsce, w którym można wsłuchać w odgłosy przyrody. Wtedy naprawdę nietrudno uwierzyć, że bywali tam kiedyś antyczni bogowie.

Szczególną uwagę zwróćmy na skalistą plażę La Grotta, w okolicy której woda przybiera niespotykany zielony odcień. Jedne z najsłynniejszych jaskiń w tym rejonie to Agios Nikolaos Cave, Nausika Cave i Blue Eye Cave. Wszystkie najlepiej zwiedzać podczas rejsu łodzią ze szklanym dnem. Okoliczne plaże są zupełnie odcięte od cywilizacji - brak tam prądu, radia czy Internetu. 

Bella Vista dla wytrwałych

Będąc w okolicach Paleokastritsy, należy udać się na jeden z najsłynniejszych punktów widokowych Korfu, czyli Bella Vistę. Żeby do niego dotrzeć, trzeba się jednak wykazać determinacją -  dojazd do niego jest nieco utrudniony. Do Bella Visty prowadzi niezwykle wąska i kręta droga. Warto ją jednak pokonać, by naszym oczom ukazał się widok na otwarte morze i wszystkie zatoki Paleokastritsy. 

Błękit wody, zieleń gajów oliwnych i cyprysów, a także znajdujący się w oddali zamek Angelokastro, czy „okręt Odyseusza” (który podobno został tam kiedyś zamieniony w kamień) - wszystko to tworzy unikalny klimat tego miejsca. 


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Grecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy