Reklama

Wyprawa w góry Bułgarii

Bułgaria znana jest wśród turystów przede wszystkim ze swojego wybrzeża. Tymczasem góry zajmują aż ćwierć terytorium tego kraju i zachwycają pięknem różnorodnych pejzaży: od przywodzącej na myśl skojarzenia z połoninami Riły po skalisty Piryn.

Najwyższe na Bałkanach - góry Riła

Szóste pod względem wysokości w Europie i najwyższe - na Półwyspie Bałkańskim, góry Riła w wielu miejscach przypominają polskie Bieszczady. Są jednak znacznie wyższe - najwyższy szczyt, Musała, mierzy 2925 m n.p.m. Potężne szczyty są tu otoczone przez głębokie, długie doliny z jeziorami polodowcowymi, w tym największym na Bałkanach - Smradliwoto (212 ha). Nazwa pasma wywodzi się najprawdopodobniej z języka trackiego i oznacza "górę pełną wody".

Dużą atrakcją turystyczną, a zarazem obiektem kultu dla prawosławnych pielgrzymów, jest założony w X wieku Rilski Monastyr, najważniejsza świątynia Bułgarii, symbol oporu przeciwko Turkom oraz odrodzenia narodowego.

Reklama

Pośród stromych skał - Piryn

Zupełnie inne pejzaże odnajdziemy w drugim co do wysokości paśmie górskim Bułgarii - Pirynie. Strome urwiste granie, głębokie doliny, niewielkie i pełne uroku jeziorka w cyrkach polodowcowych - to wszystko sprawia, że krajobrazy Pirynu przywołują skojarzenia z Alpami. 

Wśród turystów szczególną popularnością cieszy się najwyższy szczyt - Wichren (2914 m n.p.m.), drugi co do wysokości wierzchołek Bułgarii, a także znajdująca się w jego pobliżu, oferująca niezapomniane widoki i emocje, Grań Konczeto.

Nazwa pasma pochodzi od słowiańskiego boga piorunów - Peruna. Nie na darmo Pirin ma takiego patrona - latem częste tu są gwałtowne burze, które mogą być zagrożeniem dla turystów.

U stóp Pirynu, w pobliżu Melnika, znajdują się słynne piramidy - niepowtarzalne formy piaskowcowe, które powstały w efekcie wietrzenia.

Rodopy - kraina cudownych mostów i skalnych grzybów

Nieco niższe niż Riła i Piryn, ale nie mniej urozmaicone i ciekawe, są Rodopy. W tym położonym na pograniczu Grecji i Bułgarii paśmie górskim skrywają się prawdziwe cuda natury, takie jak Cudnite Mostove - położone na wysokości około 1450 metrów n.p.m., w pobliżu miejscowości Czepelare, potężne skalne mosty, będące efektem erozyjnej działalności rzeki oraz - prawdopodobnie - zawalenia się dawnej jaskini wskutek trzęsienia ziemi. Najwyższy z nich liczy ponad 95 metrów długości i 70 wysokości!

W rejonie Perperikonu znajdują się natomiast bardzo efektowne skalne grzyby - powstałe wskutek wietrzenia tufu.

Rodopy to teren różnorodny i fascynujący, choć z niewiadomych powodów mało popularny wśród turystów - na najwyższy szczyt, Golyam Perelik (2 191 m n.p.m.) wejść jest znacznie mniej niż na Wichren czy Musałę.

Stara Płanina - owce i śliwowica

Charakterystycznymi krajobrazami Starej Płaniny (zwanej inaczej górami Bałkan) są owce pasące się na trawiastych zboczach oraz sady śliwkowe - wszak ten rejon Bułgarii to ojczyzna przepysznych serów oraz słynnej bałkańskiej śliwowicy. 

Na terenach Starej Płaniny swe źródła ma wiele bułgarskich rzek, a znajdujące się tu wodospady zapierają dech w piersi - najsłynniejszym z nich jest położony u stóp najwyższego szczytu (Botew, 2376 m n.p.m.) wodospad Rajsko Pryskało. Ma on prawie 125 metrów wysokości, co czyni go najwyższym na Bałkanach.

W zachodniej części Starej Płaniny, w miasteczku Bełogradczik, znajduje się wyjątkowe w skali światowej "skalne miasto" pełne intrygujących form i zakamarków. W skały przepięknie wkomponowana jest zabytkowa twierdza.

Innym bardzo ciekawym miejscem w górach Bałkan jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO tracki grobowiec w Kazanłyk.

W górach Bułgarii jest dość dobrze rozbudowana sieć schronisk o zazwyczaj niezbyt wysokim standardzie; najwygodniej jednak przemierzać je z własnym namiotem.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy