Wyjazd nad morze: jak sprawić, by był bezpieczny?

Po kilku miesiącach spędzonych w czterech ścianach jesteśmy spragnieni wakacyjnych wyjazdów. Jak wynika ze statystyk, zdecydowana większość z nas planuje spędzić urlop w Polsce. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas wyjazdu nad morze? Zachowajmy środki ostrożności w hotelach, restauracjach, w atrakcjach turystycznych i na plażach, a przed wyjazdem sprawdźmy, czy miejsca w których planujemy się zatrzymać spełniają niezbędne wymogi.

Spragnieni odpoczynku

Izolacja społeczna, którą zalecono nam w połowie marca, sprawiła, że każdy z nas spragniony jest urlopu. Balkon, przydomowy ogródek i pobliski park już nam nie wystarczają, dlatego przeszło połowa Polaków planuje wyjazd wakacyjny. W tym roku będzie on jednak inny. Wciąż żyjemy w cieniu pandemii COVID-19, a choroba nie przestaje zbierać żniwa, dlatego nawet w trakcie wypoczynku nie wolno nam zapominać o zasadach, których powinniśmy przestrzegać, by zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Chorujmy odpowiedzialnie

Zadbajmy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również o zdrowie innych. Dlatego nie wyjeżdżajmy na wakacje, jeśli czujemy się osłabieni lub chorzy, a już szczególnie gdy pojawiły się u nas objawy zakażenia koronawirusem. W takim wypadku lepiej przełożyć wyjazd na inny termin niż ryzykować zarażeniem innych. Jeśli zachorujemy w trakcie wyjazdu, pozostańmy w pokoju i poinformujmy o naszym stanie zdrowia obsługę obiektu noclegowego, a następnie skontaktujmy się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Podstawowe zasady ostrożności

Na wakacje najlepiej wyjeżdżajmy z osobami, z którymi mieszkamy na co dzień i unikajmy kontaktu z innymi ludźmi. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasady dystansu społecznego w przestrzeni publicznej, w tym również na plażach. Powinien on wynosić minimum dwa metry. Unikajmy miejsc, w których jest to niemożliwe. Od 30 maja możemy brać udział w wydarzeniach plenerowych dla maksymalnie 150 osób, jednak wciąż obowiązuje nas reżim sanitarny. Nie zapominajmy także o konieczności zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych i, o ile to możliwe, starajmy się płacić bezgotówkowo, najlepiej - zbliżeniowo. Jak najczęściej myjmy ręce lub dezynfekujmy je środkiem wirusobójczym. Jeśli korzystamy ze zbiorowych środków transportu, załóżmy maskę i postarajmy się zachować dystans od pozostałych pasażerów.  

Bezpieczne obiekty

Przed wyjazdem sprawdźmy, które obiekty noclegowe oraz atrakcje turystyczne rozpoczęły już działalność i na jakich zasadach pracują. Informacji możemy zasięgnąć na stronie Odpoczywajwpolsce.pl: znajdziemy tam stworzoną przez Polską Organizację Turystyczną mapę naszego kraju, na której możemy odszukać miejsca posługujące się znakiem "Obiekt Bezpieczny Higienicznie. Stosujemy się do zaleceń". Warto sprawdzić przed wyjazdem, czy miejsca, w których zamierzamy się zatrzymać, zadeklarowały, że świadczą usługi zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. My, jako klienci powinniśmy z kolei bezwzględnie stosować się do zasad panujących w wybranym obiekcie noclegowym.

Od 18 maja otwarte są restauracje i bary, a od 30 maja - również te hotelowe. Od 6 czerwca możemy korzystać z basenów, siłowni i klubów fitness. Pamiętajmy jednak o zachowaniu środków ostrożności. Odpoczywajmy odpowiedzialnie.  

 

Artykuł powstał we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje